Žilinka – koniec jednej Kollárovej koalície a začiatok tej druhej.

Písmo: A- | A+

M. Žilinkovi by nemal byť zaviazaný iba V. Pčolinský. Aj keď dnes už musí byť každému jasné, aké veľké zlaté vajce je Pčolinský pre Kollára a jeho družinu. Vajce plné drahých informácií.

Žilinkovi sa môžu už teraz poďakovať Fico s Pellegrinim. Keď mohol GP zrušiť obvinenie voči Pčolinskému a predať jeho stíhanie ako jednu veľkú odbornú chybu, dokáže zrušiť obvinenie voči hocikomu – Ficovi, Pellegrinimu, Výbohovi atď. Vyšetrovatelia, ktorí doteraz na tejto bande makali, založili spisy hlboko do svojich rozheganých písacích stolov. 

Dovolím si tvrdiť, že keby to, čo urobil Žilinka, takto na drzovku spravil Čižnár a zrušil obvinenie voči nejakému Ficovmu poskokovi v SIS, spolu s Matovičom by sme stáli na tlačovke a vyzývali ľudí do ulíc. A všetky transparentné mimovládky by stavali pódium. Ja už v domácej politike nie som aktívna, Matovič môže vyzývať akurát tak Hegera a za slušné Slovensko sa už radšej nikto na námestiach nebije. 

Sedím v kuchyni, mám rozvarenú večeru a snažím sa pochopiť, čo sa to na tom Slovensku deje. 

Dnes okrem narodenín môjho najmladšieho syna nemáme veľmi čo oslavovať. Sviatok Ústavy nech oslavujú vo fungujúcich právnych štátoch. Kým bude na čele generálnej prokuratúry človek ako Žilinka, zdá sa mi byť aktuálne veľmi odvážne hovoriť o Slovensku ako o krajine, v ktorej fungujú právo a spravodlivosť.  

Nevidela som zrušujúce uznesenia o vznesení obvinení voči Pčolinckému, Zoroslavovi Kollárovi ani Haščákovi. Nevidela som ani spis. A nie som ani právnička, vyšetrovateľka, či sudkyňa. 

GP Maroš Žilinka
GP Maroš Žilinka (zdroj: denník N)

Tak skúsim len kuchynským rozumom. 

A budem sa venovať predovšetkým Pčolinskému, lebo celú tú ich smerodinu v politike považujem za jedno veľké prekliatie

Žilinkov námestník Kandera na základe §363 zrušil právoplatné rozhodnutie o vznesení obvinenia Pčolinskému pre množstvo procesných aj hmotných pochybení.  Je pozoruhodné, že takéto množstvo procesných aj hmotných pochybení si predtým nevšimol celý rad vzdelaných odborníkov. 

O sťažnostiach proti dvom uzneseniam rozhodoval dozorový prokurátor Kysel a dvakrát o dôvodnosti vedenia trestného stíhania ako aj o samotnom vznesení obvinenia rozhodoval aj Špeciálny súd. Opakovane sa tým zaoberal trojčlenný senát Najvyššieho súdu. Spis teda preskúmavalo minimálne 9 a viac právnicky vzdelaných osôb – trestní právnici, prokurátor a sudcovia.

Aká je asi pravdepodobnosť, že 9 a viac právnicky vzdelaných ľudí prehliadne, že trestné konanie a samotné vznesenie obvinenia proti exŠÉFOVI SIS je NEZÁKONNÉ? Že v skutočnosti neexistuje žiadny dôkaz o vine bezúhonného občana Pčolinského?  

Podľa mňa je takáto možnosť taká minimálna, že sa blíži k nule. Ale ako som napísala, nie som právnicky vzdelaná a túto úvahu píšem v kuchyni. 

Napriek tomu si dovolím povedať, že Žilinka nemôže a nedokáže svoje rozhodnutie právnicky a už vôbec nie logicky zdôvodniť a vysvetliť tak, ako ho k tomu teraz vyzývajú od Matoviča až po Sulíka. Lebo Žilinkove rozhodnutie je v Pčolinského prípade účelové. Niekto si to objednal a Žilinka to v bielych rukavičkách doručil. Ťažko povedať, či si za to zaslúži sprepitné. 

Ak sa nemýlim, čo sa, samozrejme, môžem, tak je to sila. Toto si tak na hulváta nedovolil ani Čižnár. Dokonca ani Trnka. 

Domnievam sa, že Žilinka je oboma nohami na druhej strane barikády. Odtiaľ páli na Lipšica, dokonca aj na toho slabého Kovaříka, ktorý už doslúžil – aj ako maskot Ficovho boja s korupciou aj ako vzácna zhoda na policajnom prezidentovi súčasnej koalície, ktorá sa nedokáže zhodnúť takmer na ničom. Po telenovele s Pčolinským sa mi už aj obvinenie Kovaříka zdá ako len účelové, pretože podľa mňa nemajú žiaden dôkaz preukazujúci úmysel Kovaříka zmariť vyšetrovanie takáčovcov. 

Ak sa teda nemýlim, čo sa, samozrejme, môžem, dnes naozaj nemáme čo oslavovať. 

Ide o fatálne zlyhanie Oľano, SaS a Za ľudí pri voľbe generálneho prokurátora, ktorý je tu zabetónovaný na 7 rokov! A je to veľká výhra Borisa Kollára a jeho dvoch parťákov R. Fica a P. Pellegriniho.

Ide o STOP boja proti korupcii veľkých rýb, tým som si takmer istá. Ak im prejde Pčolinský, vytvoria precedens a poľahky zrušia aj ostatné obvinenia.

Na tomto môže aj padnúť koalícia. Viem, že padá konzistentne odkedy sa zlepila, ale toto je naozaj masaker, ktorý pravdepodobne neustoja. Jedine, že by Kollárovi cúvli. Uvidíme, či koaliční partneri opäť stratia tvár alebo či sa im v prieskumoch budú zdať ich preferencie už dostatočne vysoké na predčasné voľby. 

Ak by sa nazbieralo viac Žilinkov medzi generálnymi prokurátormi členských štátov EÚ, stálo by to za otvorenie diskusie o unifikácii trestných poriadkov členských štátov bez právomoci GP zrušiť právoplatné uznesenie o vznesení obvinenia. Nech rozhodujú výlučne súdy. 

Lebo, kto by teraz nechcel byť V. Pčolinský?! V podstate nikdy nebol obvinený, jeho väzba je teda nezákonná a Slovensko sa mu postará o veľmi slušný dôchodok. Aj s Netflixom☺


Skryť Zatvoriť reklamu