Otvorený list Ficovi o korupcii

Pomôžte a dohliadnite na poctivé vyšetrenie podozrení o korupčnom správaní KUFS. Veď aj vy potrebujete istotu, že toto je právny štát, ak v ňom chcete spolu s pánom Kovaříkom účelne bojovať proti korupcii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)

Vážený pán premiér,

Médiá sú plné správ o tom, ako chcete bojovať s korupciou a chrániť jej oznamovateľov. Po rokoch nečinnosti a podporovania korupcie vo vlastných vládach to považujem za obrovský zvrat a za dobrú správu. Aj preto mi dovoľte, aby som bola jednou z tých, ktorá vloží svoju dôveru do vašich rúk a upriami vašu pozornosť nielen na podozrenia z korupcie na tých najvyšších miestach, ale aj na ľudí, ktorí sa postarali o to, aby sa tieto podozrenia dostali von.

Ako iste viete, v týchto dňoch som podala dve trestné oznámenia – jedno pre podozrenie z trestného činu krátenia dane a druhé pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Trestné oznámenia sa týkajú jednak spoločnosti Dúha, ktorej štatutári a majiteľ majú byť podozriví z daňových podvodov a tiež postupu Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosť Dúha vám predstavovať nemusím. Je to tá, ktorá má od štátu najväčšiu verejnú zákazku v hodnote takmer 500 miliónov eur na stavbu diaľničného tunela Višňové a so stavbou výrazne zaostáva. Pravdepodobne nestihne zmluvne dohodnutý termín v roku 2019 a budeme musieť platiť miliónovú pokutu Bruselu, ale to nevadí, lebo som počula, že pán Remeta, majiteľ, si rozumie s pánom Pavlom Paškom aj s pánom Kaliňákom. V Košiciach rekonštruoval električkovú trať a dostal aj zákazku rekonštrukcií hasičských staníc.

KUFS vám tiež nemusím predstavovať. Je to hlava vašej daňovej kobry, ktorú síce personálne obsadil minister vnútra Kaliňák, ale politickú zodpovednosť nesie úbohý minister financií Kažimír, ktorému to ale vôbec nie je po vôli. Aj preto sa k nasledujúcim informáciám nijako nechce vyjadrovať.

SkryťVypnúť reklamu

Po poriadku. Nedávno som dostala obálku s dvoma dokumentmi. V tom prvom neznámy odosielateľ píše vskutku hrozné veci :

Vážená pani podpredsedníčka,

Posielam vám trestné oznámenie spracované príslušníkmi KUFS na Miroslava Remetu a spol., ktorý stojí za spoločnosťou Dúha.......Trestné oznámenie bolo spracované na pokyn vedenia KUFS p. Maka a za cieľ malo zastrašiť M. Remetu, aby vyplatil určitým ľuďom finančné prostriedky zo získania a realizovania štátnych zákazok jeho firmou Dúha. Po tom, ako „prehovorený“ Remeta peniaze vyplatil, bol podnet KUFS stopený a účtovníctvo mu bolo vrátené. Podnet však obsahuje reálne zistenia.....Z celého prípadu vyplýva to, že čelní predstavitelia tohto štátu používajú štátne orgány na vydieranie neposlušných podnikateľov, aby tí odviedli príslušný poplatok za korupčné získanie štátnych zákazok. Pritom úlohou týchto štátnych orgánov a inštitúcií je práve odhaľovať takúto trestnú činnosť....

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou obálky bolo aj v texte zmienené trestné oznámenie (TO).

Vôbec sa necítim byť kompetentná hodnotiť pravdivosť týchto tvrdení. Hovorí sa všeličo, ale ľudia (a opoziční politici zvlášť) toho narozprávajú...

Spolu s mojím poradcom sme sa preto podujali cez bežné informačné zdroje overiť časť informácií z trestného oznámenia. To preto, aby som neskočila na lep niekomu, kto by mal chcel obabrať nejakým podstrčeným falošným pamfletom. Dopracovali sme sa k záveru, že veľa informácií z údajného trestného oznámenia sú pravdivé a podľa môjho poradcu, bývalého vyšetrovateľa NAKA, TO malo formu kvalifikovaného trestného oznámenia. Jednoducho, bolo tam veľa informácií z vyšetrovania, výpovedí, spracovaného účtovníctva, faktúr, kontrolného výkazu. Všetko to nasvedčovalo tomu, že štatutári a majiteľ spoločnosti Dúha mali byť podozriví z daňového podvodu vo výške cca. 1,1 mil eur.

SkryťVypnúť reklamu

Kto som ja, aby som vynášala nejaké súdy? – povedala som si. A tak som sa s dvoma trestnými oznámeniami obrátila na orgány činné v trestnom konaní. Nech tieto závažné informácie preveria. Iste uznáte, pán premiér, že ak by sa ukázali ako pravdivé, svedčalo by to o totálnom rozklade zvyšného torza nášho právneho štátu. Veď aj vy potrebujete istotu, že toto je právny štát, ak v ňom chcete spolu s pánom Kovaříkom účelne bojovať proti korupcii.

KUFS v prvej reakcii tvrdil, že som naletela na podvrh, a že KUFS nikdy žiadne TO v súvislosti s Dúhou nevypracoval, len spoločnosť vyše roka operatívne preveruje. Lenže to bolo dosť trápne vysvetlenie, ktoré by bolo dôkazom o ich vlastnej neschopnosti a tak to už na druhý deň zmenili – vraj je to len jedna z troch pracovných verzií trestného oznámenia. Divné, lebo nechápem, ako môžu existovať tri rôzne varianty spracovania informácií z operatívneho šetrenia – neviem, či menili mená podozrivých alebo čo. Ale Ok, veď s nejakou komunikačnou stratégiou prísť museli.

Inak, o tom, že NAKA s KUFS majú operatívne rozpracovanú Dúhu sme sa dozvedeli z bulvárneho denníka len tri hodiny pred našou tlačovou konferenciou. Je to divné, najmä keď zoberiem do úvahy, že prácou NAKA sa viete pochváliť takmer v priamom prenose z ich zásahov – Vieme prví! NAKA práve zasahuje na východe Slovenska! Prečo ste so správou o odhaľovaní nekalostí v Dúhe čakali takmer rok, tomu naozaj nerozumiem. Ibaže by to bolo tak, že KUFS ani NAKA vôbec nerobili na Dúhe. A že s príbehom v bulvári pár hodín pred našou tlačovkou  museli vyjsť, lebo poznali obsah našej tlačovky. Možno preto preventívne zverejnili príbeh, taký, ktorý im vyhovuje, a urobili z podozrivých hrdinov. A pod podozrivými teraz nemyslím Remetu, pán premiér.

Vlastne, som zvedavá, ako sa teraz zachová Remeta, samozrejme, ak sa ukážu tie informácie z anonymu o jeho vydieraní ako pravdivé. Možno si myslel, že už má kľud – peniaze odvedené, účtovníctvo bezpečne uložené, všetky kontroly zastavené.... A zrazu ho niekto hodí cez palubu a vyhlási, že v skutočnosti už rok po jeho spoločnosti ide KUFS aj NAKA, a že Dúha je predmetom daňových kontrol, o ktorých on ako majiteľ ani netuší.

Ale nie o tom som chcela, pán premiér. Ide mi o znepokojujúce vyjadrenie vašich ľudí – Imreczeho a Gašpara. Povedali, že tvrdo pôjdu po tom, kto vyniesol informácie z KUFS (a nie po tom, či sú tie informácie pravdivé). Pripomína mi to Gorilu, vtedy tiež kompetentní riešili Holúbeka a Nicholsona viac ako to, či oligarchovia cez peniaze ovládali politikov a tento štát. Nehovoriac už o Rybaničovi, pán premiér.

Mojim blízkym sa po tlačovke tiež začali diať divné veci, prišli o prácu a tak a môjmu kolegovi Rajtárovi a mne hrozia žalobami a trestnými oznámeniami. Pritom sme si len splnili zákonnú povinnosť a s podozreniami sme sa obrátili na políciu. Viac ako o nás, verejne činných, sa však bojím o tých poctivcov, ktorí poukázali na naozaj vážne podozrenia a Imrecze a spol. teraz na nich idú usporiadať hon.

Veľmi sa mi páči, že podporujete občanov, aby neváhali a oznámili podozrenia z korupcie. Páči sa mi, že chcete chrániť oznamovateľov korupcie. Pozitívne hodnotím, že už nechcete, aby ľudia ako Žaťko, Holúbek, Lapinová boli prenasledovaní, ťahaní po súdoch, aby stratili zamestnanie a žili z dávok v hmotnej núdzi. Preto vás prosím, aby ste dohliadli na to, že viac ako tých, ktorí vyniesli informácie o možnej korupcii, budú kompetentní poctivo zisťovať, či sa podozrenia o Dúhe a o postupe KUFS zakladajú na pravde.

Ako ste povedali, pán premiér, korupcia je pliaga a v boji proti spoločnému nepriateľovi by sme mali ťahať za jeden povraz.

Srdečne vás zdraví,

Lucia Ďuriš Nicholsonová

p.s. A ešte by som vás chcela poprosiť o návod, ako mám z pozície opozičnej političky narábať s informáciami o korupcii, aby ste to nechápali ako ďalší útok na úspech nášho predsedníctva v Rade EÚ. Ďakujem. 

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  315x

Srdcom som matka, novinárka, športovkyňa a niekto, koho vyrušujú rôzne skrivodlivosti sveta a má neustále nutkanie ich naprávať. V parlamente, na ulici, v rodine. Pred ideológiou uprednostňujem zdravý rozum a úsudok a mám rada slobodu. Slobodu jednotlivca. Píšem knihu, bicyklujem a behám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu