reklama

Pedofil patrí do ústavu, nie do kostola

Na celej kauze pedofilného kňaza z Nevidzian je zarážajúcich hneď niekoľko vecí, ktoré čosi hovoria o stave tejto krajiny. Výška trestu, lynčovanie obete – dievčatka a jej rodiny bigotnými „dedinčanmi“ a používanie rôznych metrov pri posudzovaní trestného činu podľa toho, či zločinec nosí sutanu alebo rifle. A to nielen pospolitou spoločnosťou, ale dokonca aj súdmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (484)

Verdikt okresného súdu, ktorý farára uznal vinným za zneužívanie 11-ročného dievčatka by bolo možné považovať v slovenských reáliách za sympatický precedens, nebyť trestu, ktorý je doslova výsmechom. Súd uznal, že kňaz sa dopustil sexuálneho obťažovania malého dievčaťa – dotýkal sa jej, bozkával a vôbec všetky tie nechutnosti, ktorých sa dopustil na dieťati, pre ktoré bol dvojnásobnou autoritou – nielen ako dospelý človek, ktorému sa dieťa ťažko ubráni, ale aj ako obrovská morálna autorita v dedine. Za to, že sa podľa súdu dokázateľne dopustil trestného činu sexuálneho zneužívania dieťaťa a súdny znalec ho označil za pedofilného, by páchateľ v rifliach dostal trest od 3-10 rokov za mrežami. Farár dostal trojročnú podmienku s nariadením ambulantne sa liečiť. Pýtam sa súdu prečo? Je to pre to, že nosí sutanu?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníci sa už stihli vyjadriť, že ambulantná liečba zaberie len vtedy, ak pedofil spolupracuje. Dá sa toto súdne nariadiť? Čo bude po tých troch rokoch, ak ambulantná liečba nezaberie?

Jasné, psychicky narušení zločinci patria za ideálnych podmienok do detenčného ústavu, nie do väzenia, kde sa im liečby nedostáva. To, že na Slovensku detenčný ústav chýba sa ukazuje najmä v prípadoch ako je ten z Nevidzian. O tom, že ho postavíme v Hronovciach, sa hovorí od roku 2008. Koľko rôzne narušených deviantov vďaka nečinnosti kompetentných rezortov behá po slobode?

Rovnako ako smiešny trest ma na prípade farára z Nevidzian zarazil aj postoj verejnosti k dievčatku a jeho rodine. Za to, že ukázala prstom na pedofila, ktorý je farárom, ju miestni veriaci lynčujú. Povedzte mi, milí občania z Nevidzian, ak by bol ten pedofil zhodou náhod miestny homosexuál v rifliach a s piercingom a nie farár v sutane, ako by ste sa k dieťaťu a jeho matke správali? Tiež by ste stáli na strane páchateľa a nie obete?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koľkí z vás, ktorí máte toľko pochopenia voči farárovi, ktorý zneužíval dieťa, pôjdete na referendum a zaškrtnete trikrát áno? Zúčastní sa na blížiacom sa referende aj pán farár?

Keď už to nedokázali urobiť nezávislé súdy, je skutočne rad na konferencii biskupov, aby nemlčali a vydali nielen stanovisko k počínaniu pána farára z Nevidzian, ale mali by skutočne nahradiť tribunál a reálne ho potrestať. Je rad na Aliancii za rodinu, aby nemlčali a zastali sa tej obrovskej krivdy, ktorá sa deje na rodine dievčatka. Majú právo organizovať referendum na podporu tradičnej rodiny, ale podľa mňa majú v prípadoch, ako je ten z Nevidzian, povinnosť vysporiadať sa s vinníkom, ktorý nebol svetským súdom potrestaný. Najlepšie to vystihol Shooty, v ktorého karikatúre sa farár skláňa nad dievčatkom s otázkou „Vieš čo je tradičná rodina? Zahráme sa na otecka a mamičku? "

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viete, kvôli tomu, že doposiaľ nemáme detenčný ústav môžem v parlamente interpelovať ministrov zdravotníctva a spravodlivosti. Čo ale spraviť pre rodinu dievčatka, na ktorú vlastní susedia ukazujú prstom len preto, že sa snažila cez súdy o spravodlivý trest pre niekoho, kto jej tak ublížil? Čo urobiť s ľuďmi, ktorí dokážu k farárovmu ohavnému činu povedať toto: „pána farára je škoda, stojíme za ním“, „ja som si nevšimol, že by také niečo robil“ alebo „no aj keď ju pohladkal, veď ju nezjedol“. Ako spoločnosť máme čo doháňať.

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  1 118x

Srdcom som matka, novinárka, športovkyňa a niekto, koho vyrušujú rôzne skrivodlivosti sveta a má neustále nutkanie ich naprávať. V parlamente, na ulici, v rodine. Pred ideológiou uprednostňujem zdravý rozum a úsudok a mám rada slobodu. Slobodu jednotlivca. Píšem knihu, bicyklujem a behám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

748 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu