Najskôr samo, potom mamo

"Staraj sa o seba, dobre?!", je dobre mienená rada. Áno, starajte sa najprv o seba. Zodpovedne, pravidelne a s láskou.

Najskôr samo, potom mamo
Edukačný model pre školenie nácviku správneho samovyšetrovania prsníkov pomáha zachraňovať životy a zdravie žien. (Zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Základom prevencie rakoviny prsníka je pravidelné samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac. Ako sa o seba staráte vy? Prieskumy hovoria, že o samovyšetrovaní prsníkov vie až trištvrtina žien, ale skutočne ho vykonáva iba 10%. Do ktorej skupiny patríte? Hlavným cieľom samovyšetrenia je práve prevencia obávanej choroby a snaha odhaliť včas prípadné problémy alebo zmeny.

Hrčky či iné abnormality v prsníku môžu byť nezhubné – benígne, alebo zhubné – rakovinové, malígne. Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä hrčkám, ktoré sa zdajú výrazne tvrdšie, ako ostatné tkanivo prsníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležitá informácia: Pokiaľ pri samovyšetrení prsníkov nájdete čokoľvek, čo vás znepokojí, mali by ste čo najskôr navštíviť gynekológa. Zoznam gynekológov nájdete na Mape pomoci.

Naše zanietené edukátorky zaúčajú ženy, ako sa starať o svoje prsia. V rámci každého vzdelávacieho turné po Slovensku sa môžete s nami stretnúť a vyskúšať si samovyšetrovanie na makete ženskej hrude.
Naše zanietené edukátorky zaúčajú ženy, ako sa starať o svoje prsia. V rámci každého vzdelávacieho turné po Slovensku sa môžete s nami stretnúť a vyskúšať si samovyšetrovanie na makete ženskej hrude. (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

Samovyšetrenie odborníci odporúčajú od dvadsiatich rokov. Na začiatku sa robí každé tri mesiace; po tridsiatom roku života každý mesiac, najlepšie 3.- 4. deň po skončení menštruácie bruškami prstov, ktoré sú najcitlivejšie. Pri samovyšetrení existujú rôzne metódy, podstatné však je, aby sa prešetril celý prsník. Dôležité je okrem prsníka a bradavky skontrolovať aj lymfatické uzliny v podpazuší a časť hrudníka v nadkľúčnej oblasti. Po palpačnom vyšetrení by sa mali prsia skontrolovať aj pohľadom do zrkadla, pretože niektoré zmeny na prsníku sa ukážu ako vtiahnutie kože alebo bradavky aj v zrkadle.

SkryťVypnúť reklamu

K príznakom, ktoré by nás mali upozorniť na nevyhnutnosť návštevy odborníka patria vtiahnutie kože prsníka alebo bradavky, hrčka v oblasti prsníka, ekzém bradavky alebo výtok z nej, začervenanie kože prsníka, či hrčku v oblasti pazuchy a kľúčnej kosti. Samovyšetrenie trvá maximálne 5-10 minút. Vyšetrenie prsníkov žien by mal raz ročne robiť pri preventívnej prehliadke aj gynekológ.

Postup pri samovyšetrovaní

Pri sprchovaní, kúpaní aj poležiačky

Bruškami stredných troch prstov si vyšetrite každý prsník krúživými pohybmi smerom k bradavke. Nebolestivými drobnými krúživými pohybmi si prehmatajte celý prsník, prvýkrát jemným tlakom povrchové časti, druhýkrát výraznejším tlakom na prehmatanie hlbších častí. Sústreďte sa aj na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchy. Všímajte si každé zhrubnutie alebo hrčky, ktoré pri predchádzajúcich vyšetreniach neboli prítomné.

SkryťVypnúť reklamu

Pred zrkadlom

Všímajte si zmeny na prsníkoch v nasledujúcich polohách: ruky voľne spustené pozdĺž tela, ruky za hlavou, vbok a v predklone, keď ruky visia voľne, po ležiačky. Všímaj si farbu kože, či koža nie je vráskavá, stiahnutá, či sa bradavka nevťahuje do prsníka. Po prehmataní prsníkov skús jemným tlakom na bradavku, či z nej niečo vyteká.

Každú zmenu ihneď konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom alebo gynekológom!

Postup samovyšetrenia nájdete na našom webe www.nierakovine.sk
Postup samovyšetrenia nájdete na našom webe www.nierakovine.sk (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

Niekoľko minút mesačne vám môže zachrániť roky života. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov je dôležitou súčasťou života žien. V rámci našich edukačných turné po Slovensku učíme ženy (aj mužov), ako sa ma správne robiť samovyšetrovanie prsníkov. K tomu používame názornú pomôcku: maketu ženskej hrude. Naučíme to aj vás! Aktuálne plánované zastávky v jednotlivých mestách nájdete na našom webe TU.

SkryťVypnúť reklamu

Informačný leták s presným postupom samovyšetrovania nájdete aj na našej webovej stránke. Kliknite na leták a naučte sa starať sa o seba. Poteší nás, ak budete zdieľať tieto život zachraňujúce informácie medzi svojimi priateľkami. Kto vie, možno práve takto niektorej z nich zachránite život.

...

Mapu pomoci ako aj osvetové turné dokážeme robiť vďaka vašej pomoci a darom. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať! Pre ďalšie informácie kliknite sem.

Aliancia NIE RAKOVINE

Aliancia NIE RAKOVINE

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Sme pacientska aliancia NIE RAKOVINE, ktorá obhajuje práva onkologických pacientov. Spájame všetkých, ktorí môžu zlepšiť onkológiu na Slovensku, podporujeme primárnu prevenciu a včasnú diagnostiku. Pomáhame onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie - poskytujeme psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady ako zvládať liečbu. Aliancia NIE RAKOVINE poskytuje svoje poradenské služby na týchto platformách: Online poradňa Bezplatná pacientska linka: 0800 800 183 Pacientske poradne Zakladajúci členovia Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman založili alianciu NIE RAKOVINE dňa 17.11.2016, ktorý je Medzinárodným dňom boja proti rakovine pankreasu. Vznikla platforma, ktorá nielen zastrešuje a pokračuje v činnosti Europacolon Slovensko, ale svoje aktivity naďalej rozširuje. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu