Rakovinu krčka maternice dokážeme poraziť

Každý deň u nás ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom každý tretí prípad sa odhalí príliš neskoro.

Rakovinu krčka maternice dokážeme poraziť
Rakovina krčka maternice je jediný typ rakoviny, ktorému sa vďaka očkovaniu proti HPV dá predísť. Informujte sa u svojho gynekológa alebo u pediatra svojich detí. Očkovanie sa odporúča pre deti aj dospelých - rovnako pre ženy aj mužov. (Zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvej polovici osemdesiatych rokov minulého storočia objasnil nemecký vedec Harald zu Hausen vznik rakoviny krčka maternice, za ktorý je zodpovedný vírus HPV. Už v roku 1976 publikoval hypotézu, že ľudský papilomavírus hrá dôležitú úlohu pri vzniku tohto ochorenia. Svoj profesný život zasvätil štúdiu onkovírusov, ku ktorým patrí aj HPV. Jeho výskum umožnil, že dnes máme vakcínu a rakovina krčka maternice môže úplne vymiznúť. Za tento objav získal aj Nobelovú cenu v roku 2008.

Vedecké objavy na poli medicíny umožňujú, aby sme sa úplne vyhli rizikám vzniku niektorých ochorení. Rakovina krčka maternice je jediná rakovina, proti ktorej sa dá očkovať. Vieme jej predchádzať, dokonca ju priam vyškrtnúť zo zoznamu ochorení, ktoré ľudstvo trápia. „Nič v dejinách ľudstva nezachránilo toľko životov ako vakcíny - a vakcína proti HPV vírusu patrí medzi ne,“ hovorí gynekológ a pôrodník MUDr. Jozef Španka. Práve HPV vírus spôsobuje rakovinu krčka maternice, ale aj ďalšie nádorové ochorenia napríklad karcinóm vulvy, vagíny a tiež genitálne bradavice, ktoré sa týkajú oboch pohlaví. Preto potrebujú dostať vakcínu nielen dievčatá, ale aj chlapci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jana Pifflová Španková, prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE vyzýva všetky ženy k starostlivosti o svoje ženské zdravie.
Jana Pifflová Španková, prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE vyzýva všetky ženy k starostlivosti o svoje ženské zdravie. (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE roky usilovala o bezplatné preventívne očkovanie proti HPV a výrazným spôsobom sa tak zaslúžila o spustenie jeho preplácania. Od mája 2022 je plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu. Zo zdravotného poistenia je preplácaná deťom vo veku 12 rokov. (Ide o všetky deti po dovŕšení 12 rokov, celý rok až po ich ďalšie, teda 13-ste narodeniny.) Je to nesmierne dôležitý krok, pretože očkovanie v tínedžerskom veku, pred začatím sexuálneho života, znamená najvyššiu možnú ochranu. Vsadili na ňu mnohé štáty, v ktorých sa rakovina krčka maternice postupne stáva minulosťou. Skúsenosti z Austrálie, Británie, Švédska preukázali, že 10-15 rokov od zavedenia očkovania dramaticky klesol výskyt rakoviny krčka maternice. V Anglicku došlo k 87% poklesu výskytu u žien, ktoré boli očkované vo veku 12-13 rokov a 97% poklesu výskytu pred rakovinových lézií v tejto skupine v porovnaní s nezaočkovanou skupinou žien. Vo Švédsku sa znížilo riziko rakoviny krčka maternice o 88% u žien, ktoré boli zaočkované pred 17 narodeninami. Očkuje sa celý svet, prečo by sme mali byť mimo neho? Očkovanie proti HPV odporúča Svetová zdravotnícka organizácia a mnoho ďalších uznávaných medicínskych kapacít vrátane popredných slovenských gynekológov, všeobecných lekárov, pediatrov, onkológov, epidemiológov, ORL lekárov a i.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadrenia vedcov a lekárov si môžete vypočuť vo videu.

Rakovine krčka maternice je možné predísť. Spýtajte sa svojho gynekológa a pediatra svojich detí.
Rakovine krčka maternice je možné predísť. Spýtajte sa svojho gynekológa a pediatra svojich detí. (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

Čo je to HPV? A čo spôsobuje?

Ľudský papilomavírus (HPV, skr. z angl. human papillomavirus) je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Ľudské papilomavírusy sa vyskytujú nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Vírusy sa do tejto oblasti môžu dostať napríklad pri pôrode alebo vďaka v populácii stále obľúbenejšiemu orálnemu sexu. Aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka, môže byť rizikové.

HPV sa prenáša najmä pohlavným stykom a počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 % populácie. Týka sa to rovnako žien, ako aj mužov. V prípade približne 20 % infikovaných môže nákaza onkogénnymi typmi HPV prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Gynekológ MUDr. Jozef Španka a jeho dcéra, ktorú práve zaočkoval proti vakcínou proti HPV. Na očkovanie nikdy nie je neskoro!
Gynekológ MUDr. Jozef Španka a jeho dcéra, ktorú práve zaočkoval proti vakcínou proti HPV. Na očkovanie nikdy nie je neskoro! (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

Ľudský papilomavírus je príčinou viac ako 95% prípadov rakoviny krčka maternice. Dlhodobé poznatky potvrdzujú, že dlhotrvajúca infekcia niektorými vysokorizikovými onkogénnymi typmi HPV (typ 16 a 18) je primárnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice. Práve tieto dva typy sú zodpovedné za 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. Ide o druhý najčastejší karcinóm žien vo veku 15 až 44 rokov s celosvetovým výskytom viac ako 530 000 nových prípadov ročne a 270 000 úmrtí ročne. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice viac ako 600 žien, z nich polovica je diagnostikovaná v 2. a v 3. štádiu a viac, ako 230 žien na toto ochorenie umiera. 200 tragických úmrtí, kedy rodiny prichádzajú o svoje mamy a staré mamy. Častokrát ženy v produktívnom veku. S infekciou HPV sa do svojej päťdesiatky stretne až osem z desiatich žien.

SkryťVypnúť reklamu

„Je obrovským úspechom zásadná zmena v prevencii, ktorá začala platiť od mája a priradí Slovensko k ostatným vyspelým krajinám: 12 ročné dievčatá a chlapci budú mať najmodernejšiu vakcínu proti HPV zadarmo“ hovorí MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH - gynekologička, ktorá podala prvú vakcínu proti rakovine krčka maternice na Slovensku.

Upozorňujeme na osvetu, zodpovednosť aj upgrade skríningových metód. V dospelom veku je najdôležitejším pilierom prevencie bezbolestný cytologický ster krčka maternice u gynekológa. Pravidelnosť tohto vyšetrenia môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Bohužiaľ, pravidelne ho absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú aj po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. Preto vyzývame všetky ženy: chodievajte pravidelne ku gynekológovi, neignorujte skríning krčka maternice. Včasným odhalením prípadného nálezu si môžete zachrániť život!

Najbližšiu gynekologickú ambulanciu nájdete na našej Mape pomoci: www.nierakovine.sk/mapapomoci Kliknite, vyhľadajte lekára vo svojom okolí a rezervujte si termín preventívnej preliadky ešte dnes. Myslite na seba, pretože váš život a zdravie je to najdôležitejšie, čo máte.

Mapa pomoci je jedinečný projekt našej organizácie, ktorého cieľom je umožniť ženám čo najrýchlejšie nájsť gynekológa vo svojej blízkosti. Kliknite a objednate si termín prehliadky ešte dnes!
Mapa pomoci je jedinečný projekt našej organizácie, ktorého cieľom je umožniť ženám čo najrýchlejšie nájsť gynekológa vo svojej blízkosti. Kliknite a objednate si termín prehliadky ešte dnes! (zdroj: NIE RAKOVINE, o.z.)

...

Mapu pomoci ako aj osvetové turné dokážeme robiť vďaka vašej pomoci a darom. Vaše príspevky umožnia záchranu zdravia a životov. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať! Pre ďalšie informácie kliknite sem.

 

 

 

Aliancia NIE RAKOVINE

Aliancia NIE RAKOVINE

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Sme pacientska aliancia NIE RAKOVINE, ktorá obhajuje práva onkologických pacientov. Spájame všetkých, ktorí môžu zlepšiť onkológiu na Slovensku, podporujeme primárnu prevenciu a včasnú diagnostiku. Pomáhame onkologickým pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie - poskytujeme psychickú podporu, sociálne poradenstvo a praktické rady ako zvládať liečbu. Aliancia NIE RAKOVINE poskytuje svoje poradenské služby na týchto platformách: Online poradňa Bezplatná pacientska linka: 0800 800 183 Pacientske poradne Zakladajúci členovia Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman založili alianciu NIE RAKOVINE dňa 17.11.2016, ktorý je Medzinárodným dňom boja proti rakovine pankreasu. Vznikla platforma, ktorá nielen zastrešuje a pokračuje v činnosti Europacolon Slovensko, ale svoje aktivity naďalej rozširuje. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu