Bojovať môžeme len proti tomu, čo poznáme: November je každoročne mesiacom osvety o karcinóme pankreasu. Rakovina pankreasu stále patrí medzi onkologické diagnózy s najnižšou mieru prežívania. Náročná diagnostika zapríčiňuje, že priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je 5 mesiacov Väčšina pacientov, ktorým je diagnostikovaná, jej podľahne aj preto, že len málo z nich pozná rizikové faktory. Jej prvé symptómy nie sú vždy úplne špecifické, takže môžu zmiasť aj odborníkov. Vtedy sa diagnostika posúva do pokročilejších štádií. Len asi 20 percent všetkých odhalených prípadov je možné riešiť chirurgicky.
Včasnejšia diagnóza môže pomôcť zvýšiť šance na prežitie. kľúčom k včasnej detekcii je znalosť prvých symptómov, ktoré sú často nejasné a nešpecifické a tak sú nesprávne pripisované iným menej závažným a bežným diagnózam.
V priamom kontakte s našimi pacientmi sme zistili, že rozmer výskytu karcinómu pankreasu je alarmujúci - týždeň čo týždeň sa na našu bezplatnú poradenskú infolinku a v pacientskych poradniach ozývajú noví a noví pacienti. Poznatky z našich poradní vravia, že toto ochorenie je silne stigmatizované a vyvoláva zdesenie.
Onkologickí pacienti u nás často hľadajú práve duševnú podporu a pomôcť spracovať informáciu, keď im oznámil tak stigmatizovanú diagnózu, na čo sme odborne aj ľudsky pripravení. No často cítime, že pacienti sú dezorientovaní v systéme zdravotnej starostlivosti, nevedia, kde získať kvalitnú diagnostiku, kde nájsť špecialistu na liečbu, či náročný operačný zákrok pankreasu, ktorý v chirurgii predstavuje jeden z najťažších vôbec.
Poznajte 10 príznakov rakoviny pankreasu
Rakovina pankreasu sa spočiatku nijako neprejavuje, v počiatočných štádiách je to tiché a bezbolestné ochorenie. Keď sa už objavia nejaké príznaky, väčšinou to znamená, že ochorenie je už v pokročilom štádiu a pravdepodobne sa už rozšírilo mimo pankreas. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť alebo žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielok).
Príznaky, ktorými sa rakovina pankreasu prejavuje, závisia od umiestnenia nádoru v pankrease. 10 varovných príznakov, ktoré môžu upozorniť na rakovinu pankreasu
Depresia
Žltačka – bez bolesti
Nevoľnosť
Bolesti brucha
Nevysvetliteľná strata hmotnosti
Zmeny vo vyprázdňovaní: hnačka
Zmena vo vyprázdňovaní: ílovitá stolica
Bolesti v krížovej časti chrbta
Rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti
Hlboká žilová trombóza
Podrobné informácie o jednotlivých príznakoch ako aj o rizikových faktoroch a prevencii si prečítajte na našej stránke alebo na priložených vizualizáciách.
Pokiaľ sa u vás prejavia dva a viac z týchto symptómov navštívte svojho lekára, tieto symptómy môžu indikovať karcinóm pankreasu.
Diagnostika a liečba
Rakovina pankreasu sa obyčajne v prvých štádiách neprejavuje žiadnymi príznakmi, a preto často ostáva neodhalená. Keď sa už príznaky objavia, diagnózu sa síce obyčajne podarí určiť, no v tom čase už býva u väčšiny pacientov v pokročilom štádiu. Doteraz sa nepodarilo vyvinúť žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal správne a včas identifikovať toto ochorenie.
Diagnostika začína anamnézou pacienta – lekár sa ho pýta na príznaky, životosprávu, ochorenia u príbuzných a podobne. Potom vykoná fyzikálne vyšetrenie, pri ktorom prehmatá brucho, skontroluje lymfatické uzliny, skúma zažltnutie pokožky, či stratu hmotnosti. Nasledujú laboratórne testy, ktoré umožnia odhaliť napríklad zablokované prúdenie žlče a iné abnormality.
Pri odhalení rakoviny pankreasu lekárovi pomáhajú aj vyšetrenia zobrazovacími metódami ako je ultrazvuk, počítačová tomografia – CT, magnetická rezonancia, pozitrónová emisná tomografia (PET scan), či endoskopická ultrasonografia.
Definitívne však môže potvrdiť alebo vyvrátiť diagnózu rakoviny pankreasu až biopsia – vyšetrenie vzorky nádoru v laboratóriu. Odber vzorky sa môže urobiť buď ihlou, počas endoskopického vyšetrenia, alebo súčasne s laparoskopickým chirurgickým zákrokom.
Liečba rakoviny pankreasu závisí najmä od štádia, v ktorom sa ju podarí odhaliť, teda toho, nakoľko už nádor narástol a ako sa rozšíril do iných častí tela. Na liečbu rakoviny pankreasu sa používajú rovnaké metódy, ako pri iných onkologických ochoreniach. Viac informácií o diagnostike a liečbe si prečítate na našej stránke.
Pomáhame a podávame pomocnú ruku
Naši vyškolení dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov poskytujú psycho-sociálnu podporu súčasným onkologickým pacientom v pacientskych poradniach, ktoré prevádzkujeme v Pacientskych poradniach NIE RAKOVINE v 5 mestách Slovenska. Aj v našich radoch sú poradkyne, ktoré majú osobnú skúsenosť s rakovinou pankreasu. Je dôležité, aby ste nestrácali čas - pretože aj v týchto prípadoch platí, že včasná diagnostika môže zachrániť život.
...
Mapu pomoci ako aj osvetové turné dokážeme robiť vďaka vašej pomoci a darom. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať! Pre ďalšie informácie kliknite sem.