23,56€ k slobode

V dnešnej dobe veľa ľudí ani neverí, že sa dožije dôchodku, pritom štatisticky sa dôchodku dožije 80% obyvateľov republiky, a na strane druhej málo kto sa na neho teší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tieto myšlienkové pochody sú dosť zakorenené v myslení ľudí, i vďaka skúsenosti ich najstarších členov rodiny. Ani sa nečudujem, keď vidíte, že Vaši starí rodičia po odrobených 40 rokoch dostávajú v priemere 428€ dôchodok. A pri tom dôchodkový vek nie je o nič menej nákladný život, ako aktívny život počas, ktorého chodíte do práce a zarábate peniaze.

dôchodok
dôchodok (zdroj: Sociálna poisťovňa)

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Dosť horúca téma dneška, nie len na Slovensku, no i v celej Európe, je dôchodok. Každý človek so sedliackym rozumom, už dnes vie, že byť odkázaný a spoliehať sa na štát je veľmi veľká lotéria. Len pripomeniem nedávne udalosti napríklad zrušenie štátneho príspevku pre mladých (2017) či Československá menová reforma (1953).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnej dobe už jestvujú prostriedky ako si môžu ľudia v aktívnom živote zabezpečiť lepšie vyhliadky do dôchodkového veku . Ako je napríklad II.pilier, III.pilier.

No čo s deťmi, ktoré ešte nezarábajú (teda v Európe) a nevedia si odkladať peniaze do budúcnosti? V tomto smere napodiv vie byť nápomocný štát a to vo forme rodinných prídavkov na dieťa v hodnote 23,56€/m. Sú to peniaze, ktoré človek dostane či pracuje, alebo nepracuje. A ako ich využiť vo svoj prospech? Teda prospech Vašich deti? Stačí ich odkladať Vašim ratolestiam do budúcnosti, či už na štúdium vysokej školy, štartovné do života. V priemere štúdium na vysokej škole rodinu mesačne stojí cca 200€/m minimálne. To za celé obdobie štúdia 50 mesiacov činí 10.000€ (1 semester má 5 mesiacov, za 5 rokov 10 semestrov) . Buď budete na túto situáciu pripravený a zvládnete ju bez vrások na čele alebo to necháte na náhodu a s vráskami na čele. Ak by ste dnes (modelový príklad) začali odkladať svojmu novonarodenému bábätku rodinné prídavky, našetríte mu počas 20 rokov 5.654,4 €. Čo už je polovica ceny štúdia. Ak tieto prostriedky investujete či už do podielových fondov alebo šetriacich podúčtov zhodnotenie je na konci vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

23,56 €/m

SPORIACI PODÚČET 0,5%

PODIELOVÉ FONDY 4%

5.654,4 €/vložená suma

6.070 €/ po 20 rokoch

8.852 €/ po 20 rokoch

Je iba na každom z Vás ako zodpovedne sa zachováte voči budúcnosti Vašich bábätiek a či malému človiečikovi dáte do vienka o niečo viac ako len dobrú výchovu.

Nikola Ivanov

Nikola Ivanov

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dôležitá je rovnováha medzi dnešným životom a vašou budúcnosťou. Finančne nemôžeme žiť tak, ako keby dnešný deň mal byť našim posledným dňom. Musíme sa rozhodnúť medzi tým, ako strávime dnešok, a tým, ako strávime budúcnosť. Nájdenie správnej rovnováhy je prvým dôležitým krokom k dosiahnutiu finančnej slobody.NBS - 203370tel.č.:0904960423https://www.facebook.com/nikola.ivanov.52831 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu