Dôchodca ako malá skautka

V posledom čase registrujem veľa článkov o sporení a jeho dôležitosti,a viacero táborov, ako a čo je výhodnejšie a kde je výhodnejšie si odkladať peniaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa môjho názoru, najdôležitejšie je vôbec si začať odkladať peniaze bokom. A je na každom z nás akú formu, teda kam si peniaze budete odkladať. V texte nižšie načrtnem zopár spôsobov, ktoré má človek k dispozícii. Takže nebudem čitateľov zabíjať číslami a cudzojazyčnými výrazmi :).

Ponožka

Hádam najznámejší spôsob si odkladania peňazí od roku 1953. Slúži najme ľuďom čo radi rátajú po večeroch svoje peniaze a majú ich vo svojej tesnej blízkosti (dom = hrad). No s jednou vecou, s ktorou si neporadia ani supermanovské ponožky je inflácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

zhodnotenie : 0% až -2%

poplatok : 0 €

Vkladná knižka

Hneď po ponožke tu máme vkladnú knižku. Veľmi obľúbený nástroj ukladania si peňazí starých materí, alebo obľúbený nástroj odkladania vnúčencom. Výhodné po roku 1953, v súčasnosti skôr na odloženie železnej rezervy. No na tento účel v dnešnej dobe sa dá využiť sporiaci podúčet na Vašom hlavnom účte.

zhodnotenie : 0,1% až 0,3% ( záleží či je vkladná knižka s výpovednou alebo bez výpovednej lehoty )

poplatok : 0€

Terminovaný účet

V minulosti tiež veľmi populárny spôsob zhodnocovania peňazí, no za daň zaviazania daných prostriedkov na účte, na dobu 1 až 36 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

zhodnotenie : 0,01% až 0,8%

poplatok : 0 €

Sporiaci účet

V dnešnej dobe internetu a prístupnosti bánk v telefóne nástupca vkladnej knižky. Už v každej banke a ich internetbakingu si viete bez návštevy banky zaslať alebo vybrať peniaze z tohoto účtu. Odporúčam mať na tomto tipe účtu takzvanú železnú rezervu, to jest min.3 až max.6 násobok Vášho mesačného príjmu, ktorú využijete v prípade núdze ako je dlhodobejšia práceneschopnosť, strata zamestnania či zmena zamestnania 

zhodnotenie : 0,01% až 1,25%

poplatok : 0 €

Investične životné poistenie alebo kapitálové životné poistenie

Začiatkom 90. rokov veľmi populárne kapitálove životné poistenie so zaujímavým garantovaným zhodnotením až 8%p.a., no v dnešnej dobe sa technická úroková miera nachádza na hodnote 1,9% a po dopočítaní poplatkov poisťovne sa % zhodnotenia nachádza na úrovni 0,8%. Síce garantovaný výnos, no za cenu zaviazania finančných prostriedkov na dlhšiu dobu, alebo pri výbere spoplatnený odkupnou hodnotou.

SkryťVypnúť reklamu

Investične životné poistenie taktiež populárna forma sporenia po roku 2000. Zaujímavejšie zhodnotenie peňazí v závislosti od výkonnosti fondov a zvoleného portfólia. Výnos nie je garantovaný a bohužiaľ poisťovne si uplatňujú vysoké spoplatnenie takejto formy šetrenia si peňazí. 

zhodnotenie : 0,8% - 3%

poplatok : v závislosti od poisťovne ale zhruba 2 ročný vklad do poistky

Stavebné sporenie 

Popularita tohoto produktu alebo typu šetrenia začala v 90. rokoch kde aj štátna prémia pre klienta bola zaujímavá. No v dnešnej dobe štátna prémia vo výške 66,39 € pri vložení 1327,80 € už nie je tak zaujímavá ako kedysi pri začiatkoch stavebného sporenia v 90. rokoch, kde štátna prémia bola 40% z vkladu. No i napriek tomu odporúčam klientovi, aby mal založené stavebné sporenie, no nie na účel šetrenia si peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

zhodnotenie : 1% až 1,5%

poplatky : za uzavretie od 20 € až 100 € a ročný poplatok od 11 € až 16 € 

Zlato a diamanty

V dnešnej dobe veľmi populárne (marketingovo), no ako v článku kolega bloger pán Peter Cmorej spomína má to veľa úskalí. Moje odporúčanie je radšej si kúpiť zlatý šperk ako mať niekde zlato ktoré ste nikdy nevideli :)

zhodnotenie : ??? podľa ceny nákupu

poplatky : v závislosti od ážia a úschovných poplatkoch 

Podielové fondy 

Ak sa pozriem na pomer zhodnotenia, investičný horizont, likviditu a veľkú možnosť rozloženia investície, tak v dnešnej dobe veľmi prístupný šetriaci produkt širokej verejnosti. 

zhodnotenie : 4% až 10%

poplatky : 1% až 5% v závislosti od cieľovej sumy, poplatková štruktúra TER

Na záver len dodám, že nie je ani tak dôležité, kde si začne človek odkladať ako to že si vôbec začne odkladať. Aby na dôchodku bol ako malá skautka : VŽDY PRIPRAVENÁ 

Nikola Ivanov

Nikola Ivanov

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dôležitá je rovnováha medzi dnešným životom a vašou budúcnosťou. Finančne nemôžeme žiť tak, ako keby dnešný deň mal byť našim posledným dňom. Musíme sa rozhodnúť medzi tým, ako strávime dnešok, a tým, ako strávime budúcnosť. Nájdenie správnej rovnováhy je prvým dôležitým krokom k dosiahnutiu finančnej slobody.NBS - 203370tel.č.:0904960423https://www.facebook.com/nikola.ivanov.52831 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu