List partnerom 3

Na začiatok tohto listu milí partneri sa obhliadnime do nedávnej minulosti.

List partnerom 3
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aby sme sa mohli pokúsiť pochopiť súčasnosť a nazreli troška do budúcnosti.

Rok 2020 bol pre akcie vďaka pandémii veľmi náročným rokom. V marci 2020 stratil index S&P 500 zhruba 32 %. Našťastie sa index S&P 500 zotavil a uzavrel rok s 16 %. Vyhli sme sa guľke!

Ohodnotenia akcií sú však teraz späť na historických maximách po neuveriteľnom roku 2021, keď index S&P 500 vzrástol o 28 %. Ďalší pokles by mohol hroziť, ak sa FED rozhodne zvýšiť úrokové sadzby (Aj keď presný dátum zvyšovania úrokových sadzieb Fed nezverejnil, očakáva sa, že k ich zvýšeniu by malo prísť v marci). Ďalej sa spomaľuje rast ziskov a expanzia marží.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak po ohliadnutí, priznaní a po miernom leštení vešteckej gule, Vám chcem napísať, ako možno na prvé počutie, katastrofického scenára urobiť výhodu vo svoj prospech.

Ako zarobiť peniaze počas ďalšieho poklesu :

1. Buďte vyrovnaný s tým, že už nebudete zarábať peniaze

Prvým krokom k zarábaniu peňazí počas ďalšieho poklesu je byť v poriadku s tým, že už nebudete zarábať peniaze počas vzostupu. Inými slovami, musíte metodicky predávať rizikové aktíva, čím dlhšie sme v cykle.

Premeškanie ziskov bolí, ale premeškanie ziskov je jediný spôsob, ako nestratiť peniaze. Vaším cieľom je načasovať alokáciu aktív tak, aby ste boli čo najmenej vystavení riziku, keď sa cyklus obráti. Problém je samozrejme v tom, že nikto nevie, kedy sa cyklus otočí.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete získať lepšiu predstavu o tom, kde v cykle sa nachádzame, je dôležité študovať históriu a urobiť kvalifikovaný odhad.

Býčie trhy trvajú v priemere asi 97 mesiacov (8 rokov) a získavajú v priemere 440 bodov v akciovom indexe Standard & Poor's 500. Pre porovnanie, medvedie trhy od 30. rokov 20. storočia majú priemernú dobu trvania iba 18 mesiacov (1,5 roka) a priemernú stratu hodnoty asi 40 percent.

Ak by sme povedali, že oživenie začalo v roku 2010, tak rok 2018 je 9. rokom súčasného cyklu. Keď FED začal sprísňovať opatrenia, ocenenia sa blížili k historickým maximám a rast ziskov sa spomalil, môžeme dospieť k záveru, že bolo logické začať v roku 2019 znižovať riziko.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže medvedí trh je tu v 2020, musíme sa zmieriť s tým, že už nebudeme zarábať peniaze. Musíme tiež akceptovať, že už nebudeme zarábať toľko peňazí v našich podnikoch a na našich pracovných miestach. Toto prijatie pomôže vášmu duševnému zdraviu.

Obrázok blogu

2. Pri otáčaní cyklu buďte aspoň neutrálny

Pamätajte si, že aj keď prejdete na 100% hotovosť, zarobíte na svojich peniazoch každý rok garantovaných 0,05% na základe dnešnej bezrizikovej sadzby. Svoj zaručený výnos musíte zvážiť s možnosťou premeškania ďalších ziskov alebo možnosti straty peňazí spôsobenej infláciou.

Ak ste investovaním od roku 2010 dosiahli na akciovom trhu viac ako 250 % výnos kumulatívne, je také zlé zarobiť len 0,05 % ročne namiesto potenciálne 8 % ročne, ak musíte podstúpiť väčšie riziko a prípadne stratiť 10 – 15 % za rok? Samozrejme, že nie. Mať hotovosť je o zachovaní kapitálu, nie o zarábaní veľkého množstva peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

3. Trochu riskujte a choďte nakrátko

Jediný spôsob, ako zarobiť veľa peňazí v čase poklesu, je riskovať. To znamená stratu peňazí, ak pokles nikdy nepríde.

Najjednoduchší spôsob, ako znížiť riziko, je kúpiť ETF, ktoré stúpa, keď sledovaný podkladový index klesá.

Inými slovami, spoločnosti s nízkou kapitalizáciou v biotechnologickom a technologickom sektore často klesajú najviac, pretože ich ocenenia sú založené na špekulatívnych konečných hodnotách. Takéto spoločnosti budú neúprosne napádané z krátkej strany, keďže špekulácie narastú, že zaniknú.

Na súvahách spoločnosti záleží

Ak ste stratová spoločnosť ako napríklad Uber, zomriete, ak pokles potrvá dostatočne dlho, pretože kapitálové trhy budú uzavreté pre akékoľvek získavanie finančných prostriedkov. To je dôvod, prečo je shortovanie indexu Russell 2000 small cap na medveďom trhu pomerne populárne.

Na druhej strane, spoločnosti s veľkou kapitalizáciou bohaté na hotovosť, ktoré majú dlhú históriu vyplácania dividend, majú tendenciu klesať najmenej. Zamerajte sa na ETF v oblasti verejných služieb a spotrebného tovaru kde sa nachádzajú spoločnosti ako AT&T, alebo Proctor & Gamble. Sú nielen vysoko ziskové, ale majú aj dostatok hotovosti na to, aby vydržali roky nerentabilnosti. Ak teda vieme, že priemerná recesia trvá len 18 mesiacov, mnohí investori hľadajú relatívnu bezpečnosť nákupom úžitkových alebo spotrebiteľských základných akcií.

4. Dlhá volatilita

Dlhú volatilitu môžete dosiahnuť aj nákupom ETF s volatilitou, ako je VXX. Počas začiatku roka 2018, 10% výpredaj v S&P 500, zdvojnásobil cenu VXX z 25,68 USD na 50 USD. To isté sa stalo s výpredajom v auguste 2019. Len si dávajte pozor, že dlhodobá volatilita je stratová záležitosť kvôli veci nazývanej „úpadok“

Nižšie uvedená tabuľka predstavuje 5-ročnú históriu VXX. Všimnite si, že 1. augusta 2013 bola cena 1 090 USD. Dnes je to len 30 USD pri strate 97 %! Inými slovami, dlhodobú volatilitu môžete dosiahnuť len na krátke časové obdobia (menej ako pár mesiacov), kým vás štruktúra investície stiahne nadol.

Obrázok blogu

5. Americké štátne dlhopisy

Keď sa svet rúca, investori majú tendenciu hľadať bezpečnosť v amerických štátnych dlhopisov. Dva z najbežnejších ETF na nákup sú IEF (iShares 7+ Year Treasuries) a TLT (iShares 20+ Year Treasuries). Nákup TLT vám poskytne väčší rast a volatilitu, keďže dlhopisy s dlhšou duráciou sú citlivejšie na zmeny úrokových sadzieb.

Všimnite si, ako TLT vyskočila z 92,83 USD 1. októbra 2008 na 119,35 USD 1. decembra 2008 (+28,6 %) počas hlbín finančnej krízy. Od roku 2008 sa objavilo niekoľko ďalších obchodných príležitostí nad 20 % v dôsledku geopolitického rizika, politického rizika a ďalších výpredajov na akciovom trhu.

Je zaujímavé si všimnúť, že aj keď ste si kúpili TLT na maxime počas krízy, dnes ste na tom istom, pričom zarábate stabilný 3% ročný výnos. Je pekné zarábať nižšie rizikové výnosy. 

Obrázok blogu

Záver listu :

 

Investovanie beriem ako dlhodobú záležitosť, kde po ceste je veľa momentov ktoré človek vie, že prídu no nevie kedy. Preto, ak investujete rok, dva či tri a nevidíte obľúbenú zelenú farbu v grafoch, nemusíte klesať na duchu. Práve tieto, pre niekoho, krízové časy Nám – Vám zabezpečujú zhodnocovanie majetku.

Nikola Ivanov

Nikola Ivanov

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dôležitá je rovnováha medzi dnešným životom a vašou budúcnosťou. Finančne nemôžeme žiť tak, ako keby dnešný deň mal byť našim posledným dňom. Musíme sa rozhodnúť medzi tým, ako strávime dnešok, a tým, ako strávime budúcnosť. Nájdenie správnej rovnováhy je prvým dôležitým krokom k dosiahnutiu finančnej slobody.NBS - 203370tel.č.:0904960423https://www.facebook.com/nikola.ivanov.52831 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu