Traja králi z NBS

Ešte pred koncom minulého roka, mnohí z Vás zachytili priam apokalyptické interpretované správy, že NBS (Národná banka Slovenska) vydala nariadenie na sprísnenie požiadaviek pri schvaľovaní hypotekárnych úverov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aké dôvody viedli NBS na sťaženie podmienok sú pre niektorých jasné pre iných menej jasné. Bežný občan (žiadateľ) zostane len pohoršený nad tým, prečo takéto nariadenie vyšlo, keď už teraz len tak tak mu vychádza hypotéka na jeho vysnívaný byt alebo dom. 

Tým že NBS už minulý rok obmedzila 100% hypotéky, mnohí ľudia museli dofinancovať kúpu nehnuteľnosti buď z vlastných zdrojov, alebo spotrebným úverom. Čo v mnohých prípadoch znamenalo zvýšenie mesačných nákladov cca na dobu 8 rokov vo forme splátky menšieho spotrebného úveru. Ktoré banky prispôsobili k danému účelu a to dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti, najčastejšie to bolo 10%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po novom bude žiadateľom chýbať viac ako 10% z ceny nehnuteľnosti. To znamená že hypotéka bude schválená, no nie v požadovanej výške žiadateľa, kedže po novom banka podrobí žiadateľa ´´stress testu´´.

Veľa ľudí ostane nahnevaných alebo bezradných. Odkiaľ zobrať zvyšnú časť peňazí? Na túto otázku je veľmi jednoduchá odpoveď : z našetrených peňazí. Niekto môže namietať, že teraz potrebuje kúpiť nehnuteľnosť aby mal kde bývať. A tu je prvý problém, väčšina kupuje bývanie nepremyslene bez prípravy, nárazovo. Áno, robilo sa to takto doteraz, len nie všetko sa dá robiť do nekonečna. Skôr či neskôr takéto nariadenie by prišlo, a kedže prišlo teraz zastihlo veľa ľudí nepripravených. 

SkryťVypnúť reklamu

A ako sa teda na takúto situáciu pripraviť? Koľko si odkladať? U každého je to veľmi rozdielne, už tým aký ma príjem, alebo akú nehnuteľnosť chce kúpiť. No sú to záchytné body,od ktorých sa každý človek môže odraziť. Ak sa niekto rozhodne že si chce zaobstarať strechu nad hlavou mal by sa pozrieť na to koľko by ho teraz vyšla mesačná splátka hypotéky. Ak rátam nehnuteľnosť minimálne za 50.000 € a splátkou cca 200 €/m, už tu má človek prvý záchytný bod koľko si odkladať bokom na svoje budúce bývanie. To znamená že za rok si dokáže našetriť 2400 €. A to je minimum toho čo si dokáže žiadateľ odložiť a mať našetrené. Či už si peniaze odloží klient na účet ( aspoň sporiaci podúčet ktorého vedenie je bezplatne ) , terminovaný účet alebo vloží do fondov je na ňom. Jediné čo neodporúčam je ich mať doma v ´´ponožke´´ alebo v poistke . 

SkryťVypnúť reklamu

Na záver len dodám že traja králi z NBS, nám nedoniesli len apokalyptické správy zo sveta hypoték, ale priniesli nám dary ktorých osoh uvidíme a pocítime časom. Takže tento rok sa bude niesť v duchu zhodnocovania a nie zadlžovania.

Nikola Ivanov

Nikola Ivanov

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dôležitá je rovnováha medzi dnešným životom a vašou budúcnosťou. Finančne nemôžeme žiť tak, ako keby dnešný deň mal byť našim posledným dňom. Musíme sa rozhodnúť medzi tým, ako strávime dnešok, a tým, ako strávime budúcnosť. Nájdenie správnej rovnováhy je prvým dôležitým krokom k dosiahnutiu finančnej slobody.NBS - 203370tel.č.:0904960423https://www.facebook.com/nikola.ivanov.52831 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu