Vianočné RPMN

Mnohý z Vás ste sa už asi stretli s tým, že blížiacimi sviatkami ste chceli potešiť svojich najbližších.No z nejakých dôvodov Váš zámer niekoho potešiť prevyšoval Váš rozpočet a preto ste siahli po možnosti spotrebného úveru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nejdem sa zapodievať tým prečo si ten daný spotrebný úver klient berie, zameriam sa skôr na to, za akých podmienok si spotrebný úver Viete zaobstarať a na čo si dávať pozor a na čo sa pozerať pri podpise úverových zmlúv.

Dnes už každá banka poskytuje takzvané predschválené spotrebné úvery (svojim klientom na základe obratov na účte) či samotné spotrebné úvery. To či je daná ponuka pre Vás výhodná (keď je už potreba ho vziať) určuje v prvom rade úroková sadzba a obdobie na ktorú je Vám ochotná banka daný spotrebný úver dať. Stretávam sa s tým, že materská banka klientov začína s úrokovou sadzbou vo veľa prípadoch na úroku od 10% a vyššie.To už je prvý bod, pri ktorom by som zvažoval si porovnať viacero ponúk z iných bánk. Kedže v dnešnej dobe sa úroky na spotrebných úveroch začínajú od 5%. Daná úroková sadzba a dĺžka splácania sa vždy vyvíja od bonity klienta (vek, príjem, dĺžka zamestnania, platobná disciplína a či už daný klient niekedy mal úver). 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No nemenej dôležitý faktor na porovnanie výhodnosti a preplatenosti spotrebného úveru je RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov, v ktorej sú zahrnuté poplatky ako vedenie úverového účtu, banko-poistenie, poplatok za poskytnutie úveru. Preto odporúčam sa vždy pýtať na ročnú percentuálnu mieru nákladov. Ak sa bude závratne líšiť od úrokovej sadzby, zvážil by som ponuku spotrebného úveru v inej banke.

Porovnanie :

BankaAB
Výška úveru10.000 €10.000 €
Doba splácania (mesiace)96 mesiacov96 mesiacov
úroková sadzba %5,5%5,5%
RPMN % (ročná percentuálna miera nákladov)11%6,2%
Splátka156,08 €/m132,39 €/m
Celkovo zaplatené15.080,90 €

12.709,47 €

 Nakoniec len dodám, zvážte koľko ste ochotný nechať Vašich peňazí banke. A dať si odborne a nezávisle poradiť či preveriť Vaše existujúce spotrebné úvery, na refinancovanie je vždy čas,čas Vašich peňazí. Týmto Vám prajem pekné a kľudné prežitie vianočných sviatkov v kruhu rodiny a všetko dobre do nového roka 2017.

SkryťVypnúť reklamu

PS: Niekedy poteší aj maličkosť :)

Nikola Ivanov

Nikola Ivanov

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dôležitá je rovnováha medzi dnešným životom a vašou budúcnosťou. Finančne nemôžeme žiť tak, ako keby dnešný deň mal byť našim posledným dňom. Musíme sa rozhodnúť medzi tým, ako strávime dnešok, a tým, ako strávime budúcnosť. Nájdenie správnej rovnováhy je prvým dôležitým krokom k dosiahnutiu finančnej slobody.NBS - 203370tel.č.:0904960423https://www.facebook.com/nikola.ivanov.52831 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu