
Málokto vie, že slávenie Veľkej noci nadväzuje na židovský sviatok "Pesah", ktorým si židia pripomínajú záchranu z egyptského zotročenia. Asi všetci poznáme príbeh o obetovaní baránka každou izraelskou rodinou. Jeho krvou natreli dvere domu, ktorá mala uchrániť veriacich pred Božím trestom( Pesah-uchránenie).
Spory medzi kresťanmi a židmi vyvrcholili snahou oddeliť Veľkú noc od sviatku Pesah. Problém bol aj s dátumom, ktorý nakoniec určil roku 325 koncil niceský. Veľká noc sa tak oslavuje v nedeľu po prvom jarnom splne. O čom je Veľká noc a prečo sa oslavuje, vie asi každý. Veľký piatok pripomína smrť Ježiša Krista na kríži, Biela sobota - Ježiš bol pochovaný do hrobu, Veľkonočná nedeľa - zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.
Na Veľkú noc sa miešajú kresťanské a "pohanské" zvyky. Pôvodne to boli sviatky jari. Kelti, germáni, ale aj slovania mali rôzne rituály, ktoré sa týkali jarnej rovnodennosti. Tu by sa dalo pochybovať o tom, či bol Ježiš ukrižovaný práve v tento čas, alebo len kresťania (vlastne predstavení) využili symbol jari a prebúdzania prírody. Čo je vhodnejšie, ako pučanie kríkov, spev vtákov a rašenie trávy? Je to ako znovuzrodenie. Po dlhej zime sa vlieva do žíl nádej a nová energia. A tak to možno bolo aj s Ježíšom. Kto vie, kedy to bolo? Veď len Biblia bola písaná zhruba 50 rokov po smrti Ježiša. A ako často sa menil kalendár? Ale o tom som nechcela hovoriť. Rozoberme si trochu tie "ľudové" tradície. Napríklad zdobenie vajíčok. Vajíčko symbolizuje plodnosť. Často bývali červenej farby (farba krvy, lásky, života). Dievčatá ich zdobili aj celý deň a preto boli pre chlapcov také vzácne. Zajac má symbolizovať skromnosť a pokoru. Má však ešte veľa iných významov-symbolizuje šťastie a plynúci čas (pre Egypťanov bol symbolom zmŕtvychvstana boha Osirisa a v antickom Grécku sprevádzal Afroditu a Erosa). Vyšibanie korbáčom malo viac výzamov. Šibala sa čeľaď aby nebola lenivá, kravy, aby sa otelili a dievčatá, aby boli zdravé. Bohužiaľ tento zvyk degradoval na obyčajné "týranie". Symbolické šibanie už nemá nič spoločné s tým dnešným. Chlapci chodia od domu k domu a všade dostanú alkohol. Do prvej, potom do druhej nohy, a keď sa dostanú do poslednej chalupy, už to nie je symbolické pošibanie, ale výprask bez kúska citu. A my sa musíme usmievať a tváriť nadšene. Na druhý deň sa len bavia na tom, kde všade boli a ako sa "zdrali". A dievčatá - tie si liečia rany a spomínajú na to, ako bol "Ferko" brutálny a "Jožko" totálne "na mraky" .
Kde je slávenie jari, kde je slávenie zmŕtvychvstania Ježiša Krista? Ľudia len nakupujú klobásy, údené, stoly plné jedla popierajú jeden z najťahších hriechov "obžerstvo" a Veľkonočný pondelok je sviatok všetkých násilníkov...