Kapitáni NHL

Čo obnáša táto pozícia? Ktorí sú najlepší? O kapitánoch ale aj o kliatbe uvalenej na európanov čítajte v dnešnej analýze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

POVINNOSTI KAPITÁNA
V prvom rade to musí byť víťazný typ! Mal by priťahovať najväčšiu pozornosť a musí byť rešpektovaný. Mal by to byť hráč, ktorý pôjde ostatným hráčom príkladom, bude prezentovať hokejové záujmy a šíriť kladnú energiu. V kabíne má hlavné slovo, hecuje kolektív. Pochvala od kapitána by mala byť braná ako výsada. Na ľade je jediným kto môže diskutovať s rozhodcami. Ak na ľade nie je, tieto povinnosti preberajú asistenti. Je hlavným predstaviteľom hokejovej družiny, ale spadá pod trénera. Mal by byť skúseným hráčom, a žiadna hokejová či nehokejová situácia ho nemôže prekvapiť. Musí si byť istý tým čo vraví, nesmie stratiť kredit a svoju cenu v očiach spoluhráčov. Je akousi spojkou medzi hráčmi a vedením mužstva. Jeho návrhy musia byť brané vždy vážne. Musí byť osobnosťou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PREKLIATIE EURÓPSKYCH KAPITÁNOV
Stanley cup vyhrávali len mužstvá, ktoré viedli severoameričania. Dobrým príkladom sú dlhoročný európsky kapitáni svojich mužstiev - Saku Koivu v Montreale, Mats Sundin v Toronte, Daniel Alfredsson v Ottawe, Jaromír Jágr v Pittsburghu, Washingtone a NY Rangers /Jágr pohár vyhral s Penguins v roku 91 a 92, ale kapitánom nebol/. Ani jeden z nich nedokázal dobiť najcennejšiu trofej ako kapitán. Začalo sa hovoriť o prekliatí európskych lídrov. Všetko prelomil roku 2008 Niclas Lidstrom, keď ako vodca Detroitu zodvihol nad hlavu svoj celkovo štvrtý Stanley cup /v predchádzajúcich troch prípadoch bol v pozícii asistenta/. Kliatba sa teda definitívne stala mýtusom, a švéd sa stal zatiaľ jediným európskym hokejistom ktorý doviedol svoje mužstvo na vrchol ako ´vedúci´

Skryť Vypnúť reklamu

STARÍ VERSUS MLADÍ
Vo všeobecnosti panuje názor, že lepším ´bossom´ je veterán. A minulosť nás v tomto len utvrdzuje, pretože víťazmi NHL sa stali častejšie mužstvá vedené tridsiatnikmi. V dnešnej dobe nastal trend, že kapitánmi sa stávaju mladí hráči /Crosby v Pittsburghu, Ovechkin vo Washingtone, Toews v Chicagu/.
Sú to hráči ktorý majú podpísané dlhodobé kontrakty a o svoju pozíciu vodcu pravdepodobne tak skoro neprídu. Jedná sa teda o víziu vychovať dlhodobých kapitánov. Je mladý hráč schopný doviesť klub k úspechu v playoff? Crosby nám predviedol, že on toho schopný je /vyhral Stanley cup ako najmladší kapitán histórie/. A čo ostatní?

Skryť Vypnúť reklamu

NAJLEPŠÍ KAPITÁN
V minulosti ´šéfovali´ svojim tímom veľké esá napríklad: Gretzky, Lemieux, Sakic, Yzerman a mnohí ďalší.
Ale za najlepšieho ´alfa samca svorky´ je dodnes považovaný Mark Messier. To bol chlapík, ktorý si vedel spraviť poriadok všade kde sa ukázal. Bol rešpektovaný spoluhráčmi, protihráčmi aj rozhodcami. V Edmontone prevzal ´céčko´ po odchode Gretzkyho a už ho nedal dole v žiadnom klube v ktorom hral. Každoročne sa udeľuje cena pre najlepšieho kapitána a skúste uhádnuť po kom je pomenovaná... A kto je najlepší dnes? Vzhľadom na to, že Sakic už svoju kariéru ukončil tak to bude niekto z trojice Jarome Iginla, Shane Doan alebo spomínaný Niclas Lidstrom.

Skryť Vypnúť reklamu

ZAUJÍMAVOSTI
- Vo Vancouveri vyriešili otázku kapitána jednoducho - poverili touto funkciou brankára Roberta Luonga. Podľa pravidiel NHL však brankár na drese´C´nosiť nemôže, tak si ho kanaďan nechal namaľovať na masku. Kapitánske povinnosti za neho preberaju asistenti.

- Najmladšími kapitánmi v histórii sa stali Crosby, Lecavalier a Toews /všetci v 19-tich rokoch/.

- Minesotta Wild kedysi využívala rotačný systém a kapitánom bol každý mesiac niekto iný.

- Už sa stalo aj to, že niektoré mužstvá /Atlanta, Florida, Toronto/ si kapitána úmyselne nezvolili a povinnosti si delili asistenti. 

Foto zdroj: nhl.com

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu