Marián Hossa hviezdou NHL? Ani náhodou.

Stretnutia športových novinárov, odborníkov na NHL a fanúšikov hokeja prebiehajú v USA a Kanade v rôznych mestách nezávisle na sebe a pravidelne. Podujatiam takéhoto druhu sa nevyhýbam, práve naopak - pokiaľ čas dovolí, rád sa zúčastním. Na januárovom ,,summite,, v Hamiltone niekto položil zaujímavú otázku: Kto je najpreceňovanejším hráčom súčasnosti?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)


Na začiatok
Ako to celé vzniká? Stretnutia organizuje verejnosť /väčšinou fanúšikovia/. Oslovujú ľudí zainteresovaných do diania NHL /väčšinou novinárov z mesta/, vybavujú priestory kde to celé bude prebiehať atď... Niekedy je počet zúčastnených naozaj vysoký. V závislosti od atraktívnosti hostí, sa tieto stretnutia vysielajú aj v televízii - či už zo záznamov alebo priamych prenosov. Jedoducho ide o verejnú diskusiu, kde môže každý vysloviť svoj názor. Osobne si myslím, že ide o zaujímavé projekty, ktoré by mali byť organizované aj na Slovensku - pričom hlavnou témou nemusí byť len o hokej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hamilton
V Hamiltone sa takéto stretnutie konalo v polovici januára 2011 v jednej miestnosti mestskej knižnice. Pozvanie prijalo sedem novinárov /štyria z Hamiltonu a po jednom z New Yorku, Montréalu a Halifaxu/. Taktiež boli prítomný aj Randy Ladouceur /asistent trénera v klube Hamilton Bulldogs v AHL/ a Jeff Finger /hráč Toronta Marllies - taktiež mužstvo hrajúce AHL/. Celkovo bolo v miestnosti azda 80 ľudí. Diskusia začala odhadovaním šancí jednotlivých tímov na zisk Stanley cupu, boli spomenuté aj blížiace sa MS na Slovensku, veľký priestor sa venoval téme ktoré z miest kde sa nehrá NHL by si zaslúžilo hrať túto súťaž. Potom však zaznela otázka večera. Niekto sa opýtal, ktorý hráč je momentálne najpreceňovanejším hokejistom v NHL.

SkryťVypnúť reklamu

Tak kto?
Zazneli tradičné mená ako Chris Drury, Scott Gomez, Dion Phaneuf. Veľa ľudí hlasovalo za Vincenta Lecavaliera. Ale napokon sme sa zhodli, že je ním Marián Hossa. Osobne som ho navrhoval tiež. Prečo, to hneď vysvetlím. Marián Hossa je nepochybne kvalitným hráčom. Ale nie je hviezdou NHL. Hlavne na Slovensku je vykresľovaný ako kľúčový hráč mužstva Blackhawks /čo je pochopiteľné a priamoúmerné subjektivite názoru, nakoľko je slovák/. V USA je to trochu inak. Keď sa povie Blackhawks - drvivej väčšine napadnú dva mená - Jonathan Toews a Patrick Kane. To sú hlavný ťahúni tohto klubu. Niežeby sa Hossa nepodieľal na víťazstvách, ale jeho prínos nie je taký ako u spomínaných hráčov. Platovo sa zmestí do prvej desiatky najlepšie zarábajúcich hráčov NHL. Čo však výkony? Je považovaný za ostrostrelca, hoci nikdy v kariére nedosiahol 50 gólovú hranicu. A to hrozí, že táto sezóna bude strelecky jeho najslabšou. Tri sezóny po sebe /2008, 2009, 2010/ sa dostal do finále NHL, vždy v drese iného klubu. Pričom ani v jednom nehral prvé husle. Hoci mal po boku hviezdych spoluhráčov: Crosbyho a Malkina v Pittsburghu, Dacjuka a Zetterberga v Detroite, momentálne Toewsa a Kanea v Chicagu. Všade sa s ním počítalo do prvého útoku, napriek tomu ho vytlačili iní. Takí, od ktorých sa to pred jeho príchodom nečakalo. Keď hral play-off v roku 2008 za Penguins, bol ako tak produktívny. Vo finále proti Detroitu však sklamal, hoci Pittsburgh nutne potreboval jeho góly. Po sezóne prestúpil práve do Detroitu. V Pittsburghu mohli byť radi, pretože Detroitu oplatili prehru z predošlého ročníka. Hossa tentokrát sklamal v drese Red Wings - za 23 zápasov strelil iba 6 gólov! Po dvoch prehrách vo finále sa sťahoval do Chicaga, na tretí krát už bol úspešný ale...
Pri zisku Stanleyho pohára z roku 2010 dal v play off v 20-tich zápasoch len 3 góly! To je žalostne málo. Hossa nie je taký kaliber ako sa tvrdí v médiách. V práve prebiehajúcej sezóne býva často neviditeľným hráčom. Kto sleduje zápasy Blackhawks vie o čom hovorím. Chicagu sa ako obhajcovi nedarí - a to sú chvíle, kedy by mal Hossa napodobiť výkony najlepších hráčov mužstva. Klub to má nahnuté a môže sa stať, že sa do play-off neprebojuje /s tým samozrejme nepočítam, nakoľko Toews a Kane sú už dostatočne skúsení aby tomu zabránili/.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok
Marián je momentálne tieňom hráča z Atlanty či Ottawy, kde v minulosti pôsobil. V tej dobe by o ňom netvrdil nikto, že je preceňovaný. Dnes sa stará viac o defenzívu a vyzerá to tak, že je s pozíciou brániaceho útočníka zmierený - hoci toto v krvi nikdy nemal. Je najpreceňovanejším hráčom súčasnej NHL. Hráč ktorý zarobí ročne 8 mil. USD by mal hrať inak a mal by byť oporou klubu.

fotozdroj:nhl.com

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu