Mario Lemieux

Lepší než Gretzky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Gretzky sa narodil v roku 1961 ale hokejový Boh poslal na Zem svojho syna v roku 1965. Áno, Gretzky bol najlepším hráčom a mohol by Zem reprezentovať v intergalaktickej lige. Lemieux mal iné prednosti. V čom bola jeho sila? A v čom mal navrch oproti Gretzkymu?

GRETZKY
Obaja boli najkreatívnejšími hráčmi akých svet kedy videl. Ale nie je kreativita ako kreativita. Gretzky nebol žiaden kľučkár ktorý by sa hral s pukom dlhšie ako bolo treba. Riešil situácie rázne, okamžite, nikdy neváhal...Bol aligátor, ktorý okamžite zabíja. Svoje nájazdy často zakončoval príklepom. S brankármi sa nikdy nemaznal. Netrápilo ho či je to krásne. Krása išla bokom. Išla na úkor efektivity. Keď sledujete jeho góly, často sa podobajú...Wayneova najsilnejšia stránka bola jednoznačne predvídavosť a osvedčené recepty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

LEMIEUX
Mario mal krajší štýl hokeja. Volali ho ´LeMagnifique´. Právom. Jeho kreativita a efekt s akým ju dokázal praktikovať vyráža dych. Mal prekrásny elegantný pohyb. Mal dlhé nohy. Hráči s dlhými nohami, nemajú takú intenzitu korčuľovania. To však neznamená, že sú pomalí... Práve naopak. Mal tiež dlhé ruky, a to je strategická výhoda hráčov na poste centra. Lenže telesné zbrane sú vám na nič ak nemáte hokejové myslenie. A to bola jeho primárna zbraň - nevyspytateľnosť. Mal nevyspytateľnú inteligenciu. Nikdy ste nevedeli čo chystá. Bol to záhadný typ. Nielen na ľade, ale aj v bežnom živote. Keď si spojíme všetky tieto vlastnosti - dostaneme komplexného hokejistu. Nikto nedokázal strieľať góly s takou rozmanitosťou a tak rutinérsky ako ´SuperMario´ Dal gól vo svojom prvom zápase NHL a to hneď zo svojej prvej strely ktorú vyslal na bránku. V zápase s New jersey dal 5 gólov a každý z nich v inej rovine: 5 na 5, v presilovke, v oslabení, z trestného strieľania a do prázdej bránky pri záverečnej powerplay súpera. A aby toho nebolo málo pridal ešte tri asistencie. Na Kanadskom pohári vo finále v roku 1987 predviedli akciu na ktorú Kanada bude navždy spomínať. Lemieux vedie puk a z tandemu ho predbieha Gretzky. Mario mu to posúva, Gretzky mu to ledabolo vracia späť a ´Magnificent´ strelou zápästím rozhoduje o víťazstve.  

SkryťVypnúť reklamu

ZDRAVIE
Lemieux bol fyzicky o niečo väčší než Gretzky. Bol na mantineloch oveľa častejšie. S jeho zdravím to bolo úplne inak ako u jeho kolegu. A práve tu sa dostávame k zásadným rozdielom medzi nimi. Mario odohral v NHL iba 915 zápasov. V roku 1994 mu zistili Hodgkinovu chorobu. Vynechal jednu celú sezónu a venoval sa liečeniu. Keď sa vrátil, opäť to bol starý dobrý Mario. Liečenie si však vybralo svoju daň a nežiadúcim účinkov bol takzvaný únavový syndróm. Ten spôsoboval, že Mario nevládal a bol lenivý. Lekári a tréneri sa zhodli - musí zmeniť štýl hry. Samozrejme to tak elastickému hráčovi ako on nerobilo problém. Menej korčuľoval, častejšie striedal, akcie zakončoval skôr, viac prihrával... Absolútne zmenil svoje hokejové poňatie. Ak by ste si náhodou mysleli, že hral slabšie - ani nápad. Produktivita zostala na rovnakej úrovni ako kedykoľvek predtým. Ozval sa však chrbát a neznesiteľné bolesti.V roku 1997 sa rozhodol skončiť a zavesiť korčule na klinec. Bol znechutený ako na neho hráči poľujú. Nevideli sa mu benevolentné pravidlá. Pekný hokej trpel, technických hráčov bolo stále viac a viac zranených. Nastupoval trend defenzívnej hry. Koniec 90-tych rokov a prelom milénia by sa dal nazvať ako krízový. V tom čase mal Pittsburgh problémy, a hrozil predaj klubu do iného mesta. Lemieux vyhral súdny spor a stal sa vlastníkom Penguins. Zaplatil dlh na daniach /20 mil USD/, čím klub zachránil pred sťahovaním. Klub však mal ešte jeden dlh - 12 mil USD práve voči Mariovi. Ten sa však peňazí zriekol. Mario tak prišiel o 32 mil USD.

SkryťVypnúť reklamu

NÁVRAT
Po odchode Gretzkyho z NHL zrazu nemali kanaďania v lige ani jedného zo svojich ´gold boys´. Bolo to pre nich deprimujúce...Na konci roku 2000 nastal boom, kedy ohlásil Mario svoj návrat. Chcel, aby ho syn videl hrať. On sám chcel opäť hrávať. Mal v tom čase 35 rokov. Vek v prípade najlepších hráčov nikdy nehral rolu /Jágr, Gretzky, Howe.../ Stále potvrdzoval aký je výnimočný. V roku 2002 vyhral olympijské zlato. Viedol Kanadu ako kapitán. Vo finále predviedol nádherný kúsok, ktorým pohladil dušu všetkým hokejovým fajnšmekrom, keď pomedzi nohy pustil puk Kariyovi tak, že zmiatol celú obranu. Bol hlavnou hviezdou akcie, hoci sa nedotkol puku. To dokazuje jeho veľkosť. Vo videu je tento gól ako číslo 6.

SkryťVypnúť reklamu

ZÁVER
Porovnávanie s Gretzkym asi bude nekonečnou záležitosťou. Za Gretzkyho hovoria čísla, za Lemieuxa predvedená hra. Mario spravil fantastickú kariéru a je považovaný za jedného z najlepších hráčov. Mnohí ho považujú za úplne najlepšieho. Určite sa na jeho štatistikách podpísal aj jeho zdravotný stav, ktorý mu nedovolil odohrať toľko zápasov, aby nám porovnávanie uľahčil. Je aj veľkým učiteľom. Na hre Jaromíra Jágra a Sidneyho Crosbyho je vidieť, že prešli výchovou tohto výnimočného človeka. Zaujímavo sa o Mariovi vyjadril Peter Šťastný:

´Raz sme hrali spolu na zápase All stars NHL. Spomínam si ako mi lahôdkovo prihral na gól. Vtedy bol ešte mladý, ale už bolo jasne vidieť čím všetkým ho Boh obdaril. Neuveriteľný prehľad, časovanie každej činnosti bolo perfektné. S jeho rozsahom ramien, citom pre puk a čítaním hry sa presadzoval naozaj geniálne´

Na otázku, ktorý z dvojice Lemieux-Gretzky bol lepším hokejistom dodáva:

´Nepochybne, Wayne Gretzky bol najväčším hokejistom všetkých čias. Ale ešte keď bol v najlepších rokoch, oveľa mladší Mario na ľade dokázal, že je lepší. V tomto športe teda legendárneho Great One dokázal zatieniť iba jediný muž - Mario Lemieux´

A čo vy? Rozhodnutie je na každom z nás. Tí ktorí sa rozhodnúť nevedia, možno pomôže indícia: slovíčko ´le mieux´ znamená po francúzsky ´Najlepší´

Foto zdroj: nhl.com

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu