Mŕtve kluby NHL. Čo sa s nimi stalo?

Kedysi boli medzi ostatnými. Dnes už ostali len spomienky. Aké boli osudy týchto mužstiev? Prečo sa vytratili z hokejovej mapy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)


Doba sa rokmi mení. Niekto musí odísť, aby prišiel niekto iný. Toto sú len niektoré, dnes už neexistujúce mužstvá ktoré boli kedysi súčasťou NHL. Niektoré sa presťahovali do iného mesta, zmenili názov, alebo zanikli. Zaspomínajme si na časy /ne/dávno minulé. Česť ich pamiatke. Minnesota North Stars /1967-1993/

História klubu by sa dala nazvať aj ako neustále sťahovanie a premenovávanie. Začali ako California Golden Seals. Prvé roky existencie trávili vo WHL. V roku 1970 /po mesiaci strávenom v NHL/ sa premenovali na California Seals. V roku 1975 sa sťahovali do Clevelandu a dali si prívlastok Barons. Tu pobudli do roku 1978 a opäť sa zmenili. Tentokrát na Minnesota North Stars. Majiteľ klubu Norman Green nebol obĺúbeným občanom mesta. Škandály ho sprevádzali všade kde sa ukázal. Fanúškovia proti nemu protestovali nízkou účasťou na zápasoch. Nebol schopný dotiahnuť rokovania o presťahovaní sa do nových moderných hokejových arén /Minneapolis či St.Paul/. Naviac bol obvinený zo sexuálneho obťažovania a hrozilo mu že ho opustí manželka. Bol znechutený oklolím a uvažoval o odchode do iného mesta. Prezident klubu Julie Hammond sa pohádal s Greenom a vystúpil na verejnosť s prehlásením: ,,Povedal mi, že len idiot by míňal peniaze na hokej v Minnesote,, To Normana tak rozzúrilo, že okamžite začal jednať. Výsledkom bolo sťahovanie sa do Texasu, kde klub pôsobí ako Dallas Stars dodnes. Do Minnesoty sa NHL po rokoch vrátila v podobe mužstva Minnesota Wild.
Colorado Rockies /1976-1982/

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dal by sa charakterizovať ako nestály klub. Za štyri roky vymenili 7 trénerov. Pričom žiadny nestrávil na lavičke klubu ani jednu celú sezónu. Menil dva krát vlastníka. Konečne ho spasil lodný magnát John McMullen. Ten prehlasoval, že má do budúcnosti ,,veľké plány,, Chystal kúpu klubu a vyhliadol si práve Rockies. V roku 1982 klub odkúpil a presťahoval ho do New Jersey. Dnes hrá pod hlavičkou Devils. Colorado Rockies je v súčasnosti názov amerického bejzbalového klubu.
Atlanta Flames /1972-1980/

Za záhubou klubu stál nedostatok úspechu v NHL. Vo svojich posledných sezónach neprichádzal úspech v play-off. Finančná kancelária Omni sport group, zistila, že neúspešným počínaním v lige poklesol predaj lístkov. Naviac televízne spoločnosti prejavovali čoraz menší záujem o zápasy Atlanty. Zisky poklesli a tým pádom bolo čoraz ťažšie udržiavať prevádzkové náklady. V roku 1980 tak Tim Cousins /majiteľ klubu/, ktorému doláre doslova unikali pomedzi prsty, prikývol na ponuku kanadského podnikateľa Nelsona Skalbaniu. Predal mu klub a povolenie sa presťahovať do Calgary za 16 mil USD. Čo bol v tej dobe rekord. Dnes klub vystupuje pod názvom Calgary Flames. Aj do Atlanty sa NHL vrátila, konkrétne v roku 1999 tam začali svoju púť miestny Trashers.
Winnipeg Jets /1979-1996/

SkryťVypnúť reklamu

Mužstvo zohralo dôležitú úlohu v oblasti etablovania sa európanov v NHL. Zakladali si najmä na hráčoch zo severských krajín /Švédsko a Fínsko/. Na klub však doľahli finančné ťažkosti. Po sezóne klub spustil projekt Operation Grassroots /operácia domáce korene/, ktorého cieľom bolo vyvíjať aktivity, aby klub v meste ostal. Podstatou bolo aby verejnosť prispela do zbierky. Začal sa boj s časom. Firmy organizovali lotérie, vznikali trhy s predajom tovaru koláčov, deti vyprázdňovali prasiatka, peniaze posielali aj ľudia z iných krajín. Dokonca z Japonska či Austrálie. Zbierka napokon činila 13,5 milióna dolárov. Ale to ani zďaleka nemohlo stačiť na udržanie tryskáčov v meste Winnipeg. Majiteľ Barry Shenkarow oznámil predaj klubu do rúk spoločnosti BG Hockey Ventures. V roku 1996 guvernéri NHL schválili predaj Jets do Arizony. Konkrétne do Phoenixu, kde hrajú už pod názvom Coyotes dodnes.
Quebec Nordiques /1979-1995/

SkryťVypnúť reklamu

Vravelo sa, že Garry Bettman nikdy neprišiel na chuť tomuto klubu a napomáhal k jeho neskoršiemu sťahovaniu. Či je to pravda sa už pravdepodobne nedozvieme. Taktiež sa vraj nebavil s Marcelom Aubutom, ktorý bol majiteľom Nordiques. Quebecu sa nikdy nepodarilo vyhrať Stanley cup. Aubut požiadal provinčnú vládu o finančnú výpomoc. Od projektu Nordiques však dával ruky preč každý. Oddôvodnením bolo, že klub prepláca svojich hráčov a výsledky sa nedostavujú. Nordiques boli označený ako úverové riziko. Naviac tu bol problém v podobe krízy kanadského dolára.V roku 1995 po vypadnutí z play-off Aubut prehlásil, že nemá inú možnosť ako klub predať novým majiteľom. Ozvala sa skupina investorov z Denveru. Tí potom doslova prepchali klub peniazmi a hneď v prvom roku vyhrali Stanley cup už ako Colorado Avalanche.
Hartford Whalers /1979-1997/

SkryťVypnúť reklamu

Za zánikom klubu stojí azda len nedorozumenie, či ľudská hamižnosť. Začiatkom roku 1997 guvernér štátu Connecticut John Rowland uviedol, že nemieni zbytočne mínať peniaze štátu na financovanie nového štadióna v Hartforde. Bol ochotný poskytnúť istý obnos, no v žiadnom prípade nie viac ako bude nutné. Rokovania medzi zástupcami Whalers a Rowlandom priniesli adekvátnu dohodu. Tá znela maximálne 147,5 mil USD na nový štadión. Dohoda sa rozpadla doslova v posledne minúte. Keď majiteľ Whalers pán Karmanos chcel ďalších 45 miliónov dolárov na pokrytie strát, ktoré vzniknú počas nasledujúcich troch rokov. Tým rokovania skončili. Karmanos vyhlásil, že guvernér Rowland neznáša hokej a chce investovať do amerického futbalu. Ďalej dodal, že mu nerobí problém presťahovať sa inde. Šanca na záchranu Whalers definitívne zhasla po tom, čo Rowland naozaj začal jednať s futbalovým klubom New England Patriots o presťahovaní sa do Connecticutu. Karmanosov klub sa teda pobral do mesta Raleigh. Tam sídli dodnes pod názvom Carolina Hurricanes. Anaheim Mighty Ducks /1993-2006/

Svojím spôsobom patrí medzi minulosť aj tento klub. Vznikli v roku 1993 a spoločnosť Walt Disney /ktorá bola uvádzaná ako majiteľ klubu/ sa nechala inšpirovať filmom ,,The Mighty Ducks,, z ktorého vzišiel ich názov. V roku 2005 bol klub predaný za 75 milónov USD novým majiteľom - vplyvnému Henrimu a jeho manželke Susan Samueliovcom. Tým sa predsošlý názov zdal príliš superlatívny a honosný vzhľadom na doterajšie výsledky. Odstránili teda z pôvodného názvu slovíčko Mighty /mocný/. Do sezóny 2006/07 už nastupovali len ako Anaheim Ducks. Paradoxom je, že do doby kým boli káčeri ,,mocnými,, Príliš sa im v NHL nedarilo. Po zmene názvu klub hneď v prvej sezóne vyhral Stanley cup. V roku 2008 šéf NHL Garry Bettman suspendoval Henriho z pozície majiteľa, pretože sa dopustil trestnej činnosti v súvislosti s cennými papiermi na americkej burze. V roku 2009 vedenie NHL Henriho ,,očistilo,, a znovu mu pripadli práva k vlastníctvu.

fotozdroj:nhl.com

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu