NHL TOP 10 - Favoriti na Stanley cup 2011

Kto má najväčšiu šancu získať slávny hokejový grál? Ktoré mužstvo je najlepšie pripravené? Predstavuje sa prvá vlna kandidátov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

NHL je vyrovnaná súťaž. Posledné roky v nej nie je dominantný klub, ktorý by získal trofej dva krát po sebe /naposledy Detroit Red Wings - 1997 a 1998/. Zároveň je zvykom,
že pohár vyhrávajú mužstvá, ktoré skončia po základnej časti na popredných priečkach. Tu sú poslední víťazi pohára a ich celkové umiestnenie v NHL po základnej časti.

2010 Chicago Blackhawks - 3.miesto
2009 Pittsburgh Penguins - 8.miesto
2008 Detroit Red Wings - 1.miesto
2007 Anaheim Ducks - 4.miesto
2006 Carolina Hurricanes - 4.miesto
2005 ------lock-out------
2004 Tampa Bay Lightning - 2.miesto
2003 New Jersey Devils - 4.miesto
2002 Detroit Red Wings - 1.miesto
2001 Colorado Avalanche - 1.miesto
2000 New Jersey Devils - 4.miesto

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac-menej teda v play-off nedochádza k výrázným prekvapeniam, a víťazi svoje trofeje získali zaslúžene. Ako už bolo povedané v lige nie je dominantný klub. Sú tu však mužstvá, ktoré pravidelne podávajú kvalitné výkony, postupujú do play-off a ich šance sa tým pádom rapídne zvyšujú. Ktorí to sú? 10. San Jose Sharks

Príbeh žralokov je ako rozprávka bez zvonenia zlatého zvončeka na záver. Posledné roky v základnej časti hrajú výborný hokej. Vybudovali dobrú partiu vedenú prirodzeným šéfom Joe Thorntonom. Mnohí spochybňujú jeho vodcovské schopnosti a faktom je, že ešte Stanley cup nikdy nevyhral. Minulý rok už siahali po účasti vo finále, ale opäť to nevyšlo. Tento rok boli pred sezónou opäť jedným z favoritov. Ale nezačali tak ako v minulosti, a ich výkony zatiaľ mierne pokrivkávajú a zaostávajú za očakávaniami. Je to teda zmena. Tá môže mať kľúčový dopad na celý kolektív. Pretože, keď Sharks postúpia do vyraďovacích bojov ako nižšie nasadený tím, môže im táto pozćia uvoľniť ruky. Tie mali v minulosti zviazané, nakoľko nastupovali ako top kandidáti na výhru celej NHL. Aj zmena tlaku na psychiku, hrá dôležitú rolu.
Klady: Dôležité posty sú obsadené elitnými hráčmi NHL.
Zápory: Spomienky na posledné roky v play-off , nemusia mať blahodárne účinky na psychiku hráčov.

9. Anaheim Ducks

SkryťVypnúť reklamu

Ducks sú mužstvom od ktorého nikdy neviete, čo čakať. V tejto sezóne síce nedávajú príliš veľa gólov, ale majú dobré výsledky s najlepšími mužstvami. Takisto treba vyzdvihnúť ich presilovky, ktoré patria medzi najlepšie v celej súťaži. Práve presilovky budú hrať v play-off dôležitú úlohu /ako tradične/. Tam môžu nakloniť jazýček váh na svoju stranu. Ducks sú tohtoročným čiernym koňom. Mužstvo je vedené skúsenými hráčmi ako Perry, Koivu, Selanne a Višňovský...Tí majú dostatkok skúseností a budú povinní strhnúť kolektív, aby ťahal za jeden povraz, keď to bude najviac treba.
Klady: Zohratosť a skúsení lídri.
Zápory: Niekedy kŕč pri zakončovaní.
8. Tampa Bay Lightning

SkryťVypnúť reklamu

Stamkos a St.Louis prežívajú super sezónu. Tampe sa znovu darí a možno sa oživí spomienka na rok 2004. K spomínaným dvom individualitám sa ale musia pripojiť ďalší hráči. Lecavalierova kariéra akosi stagnuje - jeho produktivita poklesla. To nie je priaznivé konštatovanie. Simon Gagne má problémy so zraneniami, no ak bude zdravý môže sa chytiť ako v čase keď pôsobil vo Philadelphii. Obrana neobsahuje príliš zvučné mená, ale na Pavla Kubinu sa dá vo vypätých situáciách spoľahnúť. Problémom teda zostáva, aby zvýšili produktivitu aj ostatní a blízka budúcnosť môže byť ružová.
Klady: Stamkos a St.Louis sú ťahúňmi, ktorých by bral každý klub.
Zápory: Neprejaví sa ich osamotenosť?
7. Boston Bruins

SkryťVypnúť reklamu

Medvedi si veľmi dobre pamätajú minuloročné nepríjemné vypadnutie s Philadelphiou. V sérii vyhrali prvé tri zápasy, potom však prehrali štyrikrát po sebe a boli z kola von. A to v rozhodujúcom siedmom zápase, viedli už v 15.minúte 3:0. Posledný krok teda nezvládli a z takejto lekcie sa museli poučiť. Boston spolieha na pevnú obranu, ktorej velí Zdeno Chára. Mužstvo dozrelo a vyzerá, oveľa silnejšie než vlani. Naviac je tu skutočne medvedí hlad po úspechu. Bruins vedia o svojom potenciále a nechcú premeškať šancu ho využiť. To robí z Bostonu zdravo motivovanú partiu schopnú dobyť pohár.
Klady: Tim Thomas je istota v bránke a má blahodárne účinky na celú defenzívu.
Zápory: Krídelníci musia zabrať. Milan Lucic nie je typický gólostroj, napriek tomu je najlepším strelcom mužstva.
6. Washington Capitals

Toto mužstvo zreje ako víno. Backstrom má niekedy oči aj na chrbte. Je radosť sa pozerať jeho hru. Oproti minulým rokom sa im zlepšuje aj defenzíva. Taký Mike Green je stále spoľahlivejším obrancom.
Už tento rok môžu vyhrať, a ak aj nevyhrajú tak budúcu sezónu budú ešte lepším tímom. Len málo mužstiev má tak stúpajúcu tendenciu zlepšovania sa ako Capitals. Ovečkin je čoraz lepším hráčom, čo sa týka kolektívnej hry. Zlepšil bránenie a čoraz menej používa zbyočné bodyčekovanie súperových hráčov mimo ťažiska hry. Naviac ho určite, ženie vpred aj to, že jeho súputník Crosby už pohár získal. Washington je jednoducho horúci kandidát v každom ohľade, len sa musí ešte viac naštartovať.
Klady: Partia je čoraz silnejšou, ak chytia kľúčový hráči formu - môže sa stať že...
Zápory: Jednoznačne brankársky post. Neuvirth ani Varlamov stále nespĺňajú najprísnejšie kritériá top gólmana.
5. Chicago Blackhawks

Samozrejme, že medzi kandidátov patrí aj obhajca trofeje. Sharp, Toews a Kane nepatria medzi tých ktorých by jeden pohár uspokojil tak, že by mali stratiť motiváciu vyhrávať ďalšie. Mužstvo má výborný útok. Na ofenzíve bolo mužstvo budované. Keith, Seabrook a Campbell sú obrancovia, ktorých dnes nikto nepodcení. Mužstvo nemá jasnú brankársku jednotku. Turco a Crawford sa pravidelne striedajú. Na play-off sa však tréneri budú musieť rozhodnúť. Stabilizovaná zostava priniesla minuloročné ovocie. Jastrabi majú motiváciu navyše - a to v podobe úspešného obhájenia prvenstva a tým aj získanie miernej dominancie na poli NHL.
Klady: Toews je Crosbym v Chicagu. Je to záruka istej budúcnosti.
Zápory: Prílišná útočnosť môže byť na škodu. V oslabeniach je Chicago jedným z najslabších celkov.
4. Philadelphia Flyers

Toto mužstvo prakticky nemá výraznú slabinu. Je vyvážené presne tak ako má kandidát na zlato byť. Prakticky každý hráč prispieva k víťazstvám rovnakým dielom. Mike Richards sa stal definitívne uznávaným útočníkom. O kvalitách Briéra už roky vieme. Carter a Giroux majú schopnosti rozhodnúť aj také zápasy v ktorých je Philadelphia slabším tímom. V obrane šéfuje Pronger, ktorý už čo to preskákal a svojim prístupom je vzorom pre mladých. A keď sú na ľade Timonen, Carle alebo Meszároš, mužstvo sotva inkasuje. Flyers sú teda po zuby ozbrojení. Dokážu to čo sa nepodarilo Ericovi Lindrosovi?
Klady: Kolektívna sila.
Zápory: Je brankár Bobrovskij pripravený prijať úlohu jednotky aj v play-off? 
3. Detroit Red Wings

Tradičný favorit. Každoročne musí byť v zozname. Mužstvo prekypuje skúsenosťami. Kde sa pozriete je lišiak. Lidstrom a Rafalski snáď starnú len na papieri. V útoku sa mužstvo spolieha na vyrovnané formácie na čele s Zetterbergom a Dacjukom, ktorým sa v obývačke každú chvíľu zlomí polička pod ťarchou trofejí. Na lavičke sedi Mike Babcock, považovaný za najlepšieho trénera súčasnosti. Tomuto mužstvu snáď ani nie je čo vytknúť. Všetko iné ako účasť vo finále konferencie je v podaní Detroitu prekvapením a sklamaním zároveň.
Klady: Najskúsenejšie mužstvo v lige.
Zápory: Pomerne starý kolektív. Nemajú to najlepšie už za sebou?
2. Vancouver Canucks

To je mužstvo bratov Sedinovcov. Inteligentní švédi ťahajú klub čoraz vyššie. Kde sa až zastavia? Pre bratov je už najvyšší čas vyhrať pohár. Možno by to chelo ešte posilniť obranu, pretože tá dovolí často až príliš veľa striel na Luonga. Našťastie sa mužstvo sa môže vysokoplateného gólmana absolútne spoľahnúť. Na olympiáde vytlačil na lavičku Martina Brodeura a následná zlatá medajla mu zvýšila určite sebavedomie.A zároveň posilnila motiváciu uspieť aj na klubovej úrovni. Canucks pravidelne vyhrávajú a zatiaľ šlape všetko ako si vedenie predstavuje. Dočká sa konečne kanadský klub Stanley cupu? Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude Vancouver.
Klady: V útoku so Sedinovcami si nikto príliš nezahrá. To ale vôbec nevadí.
Zápory: Tlak a očakávania rastú každým vyhratým zápasom...Vancouver nie je zvyknutý na pozíciu favorita.
1. Pittsburgh Penguins

Partia tučniakov je najväčší kandidát na trofej. Všetci tvoria jednu reťaz. Máloktorý klub má taký výborný kolektív. Žiadny hráč nie je dôležitejší než mužstvo. Alebo jeden hráč mužstvo nerobí...to sú známe a overené teórie. Ale hlavná hviezda Crosby, vplýva na kolektív ako žiadny iný hokejista v lige. Sekunduje mu Malkin a hore vyletel aj obranca Letang. Brankár Fleury speje do najlepších rokov svojej kariéry a čoskoro môže byť najlepším v celej lige. Je len otázkou času kedy toto mužstvo opäť získa Stanley cup. Možno to bude už tento rok.
Klady: Sidney Crosby
Zápory: Líder mužstva musí byť zdravý, bez neho Pittsburgh stráca potenciál byť nebezpečným. To sa v tejto sezóne už ukázalo.


Ktoré z ,,veľkých,, mužstiev pohár v sezóne 2010/11 nevyhrá?
New York Rangers - Opäť platí, že peniaze nie sú všetko. Veľké mužstvo, s veľkými hráčmi a veľkými cieľmi bez veľkých výsledkov.
Toronto Maple Leafs - Prekuknuté mužstvo. Rádio ktoré hrá dokola tú istú pieseň.
Colorado Avalanche - Paul Stastny nie je Joe Sakic. Dieru po legende sa nepodarí len tak zaplátať.


fotozdroj:nhl.com

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu