NHL TOP 10 - Hráči rokov 80-tych

Nádherné roky pre NHL. Hralo sa mimoriadne útočne. S výsledkom ,,na šišku,, teda 0-0 by sotva niekto počítal. Liga spravila veľký skok dopredu oproti rokom 70-tym. Platy hráčov išli rapídne nahor. Aj toto obdobie malo svoje hviezdy. Kto boli teda najlepší hráči tejto éry?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Táto dekáda bola v skutku nádherná. Hralo sa systémom nahor-nadol. Žiarili aj taký hráči ktorý by sa v rokoch 90-tych sotva presadili. Teda menej technický a pomalší hokejisti. Niekedy sa zdalo, že vám stačí zarputilosť a môžete hrať NHL /povedané so značnou nadsázkou/. Nikoho určite neprekvapí kto sa umiestnil na prvom mieste. Ale inak to ani nejde. Účasť medzi najlepšími len tesne unikla hráčom:
Grant Fuhr, Marcel Dionne, Dale Hawerchuk, Kevin Lowe.
10. Denis Potvin

Obranca a kapitán NY Islanders doviedol tento klub k štyrom víťazstvám Stanleyho pohára za sebou. Nebyť nastupujúcej éry Oilers, ktorá ho zastavila vo finále triumfuje aj piatykrát. Bola to aj jeho doba. Potvin bol prirodzeným vodcom. On hral v 70-tych rokoch ako z partesu. Paradoxne v rokoch 80-tych mierne povolil v naháňaní bodov, ale stmelil kolektív Islanders. Hoci bol neustále mimoriadne produktívny /nikdy v kariére nezaznamenal menej než 30 asistencií za sezónu/ - zlepšil zónové bránenie. Každý by s ním chcel hrať. Nerobil chyby a bol akýmsi predchodcom Nicklasa Lidstroma, ktorý hrá dnes podobným štýlom. Jeho rajón bola šatňa a obranné pásmo - tam mal vždy hlavné slovo. Pravý hokejový ideál.
Bilancia: 593z - 155g - 394a - 549b
9. Mario Lemieux

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Získal trofej pre najlepšieho nováčika. Všetci vedeli, že do NHL vstupuje nový Gretzky. 2x bol najlepší strelec, raz najlepší nahrávač. Vo všetkých piatich sezónach prekročil 100 bodovú hranicu. V roku 1989 mal na konte dokonca 199 bodov! Bolo len otázkou času kedy Penguins vyhrajú Stanley cup.
Bilancia: 368z - 300g - 415a - 715b
8. Ray Bourque

7x bol v prvom All-star tíme, 3x v druhom, 8x hral zápas hviezd, získal cenu pre najlepšieho nováčika a ešte k tomu pripojil 2x cenu pre najlepšieho obrancu sezóny. Bourque bol stálica. Strávil v NHL veľa rokov. Ale od prvých zápasov hral ako skúsený veterán. V minulosti mali Bruins Orra, v 80-tych rokoch ho nahradil Bourque. Hral inak ako ostatný obrancovia. Na ľade skôr pripomínal štvrtého útočníka. Škoda, že Bruins vtedy nemali tak kvalitný tím aby zabojovali o pohár. Ray bol v Bostone veľmi osamoteným hráčom.
Bilancia: 718z - 211g - 545a - 756b
7. Jari Kurri

SkryťVypnúť reklamu

Bol členom Oilers a 4x zdvihol nad hlavu pohár. V roku 1986 bol najlepším strelcom ligy a 5x hral v zápase hviezd. Bol prirodzeným parťákom Wayna Gretzkyho na krídle a kvalitne mu sekundoval. Bol výborný v obrannej činnosti, niečo podobné ako je dnes Pavel Dacjuk a v útoku zakončoval osvedčenými metódami ako Temmu Selanne. V play-off roku 1985 dal 19 gólov v 18-tich zápasoch. Súčasťou tehto počinu boli aj 4 hetriky /3 v sérii s Chicagom Blackhawks/.
Bilancia: 676z - 409g - 466a - 875b
6. Mark Messier

4x získal pohár a 6x hral zápas hviezd. Spravil legendárnu kariéru. Dovtedy centri korčuľovali len málo a viac menej rozhadzovali nahrávky. Messier tento štýl zmenil a bol platný na oboch stranách klziska. Nebál sa ísť si po puk na krídlo a zakončovať. Hoci začínal ako krídelník-ostrostrelec, zmenil sa na centra-lídra. Napokon mal vedľa seba Wayna Gretzkyho - najlepšieho učiteľa. Veľa od neho pochytil a neskôr vo svojej kariére využil. A v niečom aj Gretzkyho predstihol - pretože bol síce hviezdou, ale nepotreboval ochrancu a vedel sa brániť aj sám.Napríklad keď doviedol ako kapitán neskôr Edmonton k ďalšiemu /piatemu/ poháru, ale až v roku 1990 - takže táto skutočnosť už nemá vplyv na umiestnenie Marka Messiera v tomto rebríčku a nebral som ju do úvahy.
Bilancia: 719z - 335g - 506a - 841b
5. Bryan Trottier

SkryťVypnúť reklamu

4x pohár, 6x nominácia do zápasu hviezd. Potvin šéfom Islanders, ale dirigentom orchestru bol Trottier. Vravelo sa o ňom, že mu musíte strhnúť dres, aby prestal hrať - tak dokázal byť zaujatý pre hru. Na jeho schopnostiach záležalo či sa Islanders budú dostávať do šancí. Bol to ortuťovitý korčuliar. Nesmierne výbušný čo sa týkalo zrýchlenia a neexistovalo niečo také, že by ste mu nadvihli hokejku a ukradli puk. Narábal s týmto náradím skutočne geniálne. Rútil sa ako rozbehnutý vlak pričom súpera si jednou rukou odsunul a druhou kontroloval puk. To všetko v obrátke a ešte aj poočku sledoval kde stojí spoluhráč. Al Arbour /bývalý tréner Islanders/ o ňom povedal, že je lepší než Gretzky. Bohužiaľ ku koncu dekády jeho výkonnosť klesala a v 90-tych rokoch bol však už len tieňom hráča z rokov 80-tych. To sa však našťastie tohto rankingu netýka.
Bilancia: 755z - 332g - 573a - 905b
4. Paul Coffey

SkryťVypnúť reklamu

Je držiteľom 3 pohárov, 7x hral v zápase hviezd, 2x bol najlepším obrancom sezóny. Bola to obrovská hrozba pre každého súpera. Vidieť ho korčuľovať to bola pasia pre oči. Edmonton nemal lepšieho strelca, s výnimkou Gretzkyho, Kurriho a Messiera - to boli však útočníci. V sezóne 1985/86 dal 48 gólov a mal 138 bodov! Sezóny pred tým - 121 a 126 bodov. To sú neuveriteľné čísla, vzhľadom na to, že ide o obrancu. Bol istotou na modrej čiare a podporou pre Gretzkyho. Neskôr opustil Edmonton a prestúpil k Penguins. Tam vôbec jeho výkon neklesol - zase vytvoril podporu pre Maria Lemieuxa. Coffey je jedným z najlepších hráčov histórie na svojom poste.
Bilancia: 653z - 254g - 595a - 889b
3. Mike Bossy

Stanley cup vyhral 4x. Známy je jeho kúsok keď v 50-tich zápasoch dal 50 gólov. Bossy bol členom formácie ,,Trio Grande,, s Gilliesom a Trottierom. Bola to jedna z najúdernejších formácií aká kedy v NHL hrala. Pričom dynamikou sa jej žiadna nikdy nepriblížila. Ak bol Potvin srdcom a Trottier mozgom Islanders - Bossy bol jeho telom. Mal legendárne golfáky. Jeho schopnosti zakončovať a triafať aj do tých najmenších medzier v brankárovom tele sú považované za jedinečné. Veľa odborníkov sa zhoduje na tom, že Bossy bol najlepším hráčom čo sa týka streleckých schopností a nekompromisného zakončenia. Vždy vedel nájsť správny okamih. Nikdy nerobil kľučku naviac. Mike mal však smolu, pretože padol za obeť Gretzkymu a jeho Oilers. Takže bol v jeho tieni a nebol tak na očiach. Aj keď Wayne mu neskôr zložil poklonu, keď sa vyjadril, že v živote nevidel lelpšie pravé krídlo než bol Bossy. Mike musel kvôli pretvávajúcim zraneniam svoju kariéru ukončiť už ako 30 ročný, a to je veľmi smutné. Inak počas celej kariéry nedal menej než 51 gólov, s výnimkou jeho poslednej sezóny. Ale to už bol na tom fyzicky veľmi zle.
Bilancia: 599z - 451g - 458a - 909b  
2. Peter Šťastný

V prvých šiestich sezónach v NHL zaznamenal vždy viac než 100 bodov. Je držiteľom ceny pre najlepšieho nováčika. Tento ľavák prakticky nemal žiadnu slabinu. Bol to najkomplexnejší hráč 80-tych rokov. Všetky aspekty boli u neho na rovnako vysokej úrovni. Keď v sebe našiel nedostatok, systematicky ho odstránil. Na vhadzovanie by ste sotva našli lepšieho hráča. Síce nikdy nevyhral Stanleyho pohár, ale bola to tak silná individualita, že hoci hral v priemernom Quebecu Nordiques žiadny hráč ho nedokázal zatieniť /samozrejme s výnimkou Gretzkyho/. Ani hráči z väčších klubov NHL. V 80-tych rokoch bol druhým najproduktívnejším hráčom celej NHL.
Bilancia: 675z - 356g - 630a - 956b


1. Wayne Gretzky
9x Hart Memorial, 7x Art Ross, 5x najlepší strelec, 10x najlepší nahrávač, 9x All star game, 3x Plus/Minus trophy, 2x Conn Smyth, 1x Lady Bing a hlavne 4x Stanley cup. V žiadnom kolektívnom športe neexistuje taká individualita ako ,,The Great One,, v hokeji. Dosiahnutie 100 bodovej hranice sa považuje extratriedu. Gretzky mal 4x viac než 200 bodov. 9x zaznamenal viac než 100 asistencií za sezónu. Každý kto pochybuje o tom prečo je Gretzky na vrchole tohto rebríčka - nerozumie hokeju.
Bilancia: 774z - 637g - 1200a - 1837b

fotozdroj:nhl.com

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu