NHL Top 10 - Najlepšie arény a atmosféra v nich

Osobne som navštívil viacero miest v ktorých sa NHL hrá. Nie všade je atmosféra rovnaká. Niektoré štadióny majú doslova elektrizujúce prostredie. V dnešnej recenzii sa pozrieme na to kde to najviac vrie. Ranking je zostavený na za základe troch faktorov: 1.Atmosféra v hľadisku, 2. Vybavenie, 3.Vzhľad. Opäť som sa snažil byť čo najobjektívnejší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

10. JOE LOUIS ARENA /Detroit/

Kapacita: 20 066. Cena výstavby: 57 mil $

Názov dostala po boxerovi Joe Louisovi, ktorý sa v Detroite narodil. Hala je veľmi známa. Hrajú v nej iba Red Wings, čo je v dnešnej dobe veľmi vzácna záležitosť. Bola postavená v roku 1979 a o 5 rokov neskôr jej spadla strecha. Hneď vo svojej prvej sezóne hostila All-star game. Atmosféra v publiku je pomerne búrlivá.

Klady: Môže pochváliť najmä svojou kompaktnosťou. Každým rokom sa v nej niečo zlepšuje.

Zápory: Často býva pomerne špinavá, odpadky sa váľaju po zemi už pred zápasom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

9. MADISON SQUARE GARDEN /New York/

Kapacita: 18 200. Cena výstavby: 123 mil $

Na začiatok treba povedať, že suma určená na výstavbu bola použitá v roku 1968. Takže išlo v tej dobe o neuveriteľne vysoký výdavok. MSG je najznámejšou a najpopulárnejšou multifunkčnou halou v severnej amerike. V útrobách štadiónu sú chodby až príliš úzke a ich stropy nízke. To vyvoláva priam klaustrofobické pocity. Celý interiér je veľmi starý a chcelo by to zmenu. Jediným dôvodom prečo je táto stavba v TOP 10 sú úžasní fanúšikovia Rangers. Na americké pomery hlasno povzbudzujú. Napriek niektorým nedostatkom je tam vždy dobre a návšteva zápasu v NY vám poskytne zaujímavý zážitok. Hala prejde kompletnou rekonštrukciou, na ktorých je vyčlenených 500 mil $

SkryťVypnúť reklamu

Klady: Jej multifunkčnosť.

Zápory: Interiér v nehokejovej časti je príšerný.

8. HP PAVILION /San Jose/

Kapacita: 17 569. Cena výstavby: 162 mil $

Jedná sa o jednu z najvyťaženejších hál na celom svete. Fanúšikovia ju tiež radi nazývajú ´žraločia nádrž´ Je to mimoriadne masívna a pevná stavba netradičného vzhľadu. Na jej výrobu bolo použitých 1800 ton kvalitnej ocele. Čo sa týka zápasov v nej, tak by nikto nemal mať žiadne výhrady. Každý hokejový duel odštartuje nejaká show. Atmosféra je výborná, človek si nepočuje vlastného slova.

Klady: Architekti sa s jej vzhľadom pohrali. Publikum býva vždy zdravo agresívne.

SkryťVypnúť reklamu

Zápory: Parkovisko pred halou je riešené zvláštnym spôsobom.

7. GENERAL MOTORS PLACE /Vancouver/

Kapacita: 18 630. Cena výstavby: 260 mil $

V aréne býva za rok v priemere 170 koncertov. Je to absolútny rekord v celej severnej amerike. Vancouver samotný je považovaný za najkrajšie mesto, ktoré hrá NHL. Aj preto táto aréna láka množstvo fanúšikov z iných miest. Hokej je tu veľmi populárny /v Kanade ako inak/ a klub sa može oprieť o výborných fanúšikov. Atmosféra vo vnútri je opäť výborná. Celkovo sa jedná o moderný stánok, ktorý nesmie chýbať medzi najlepšími.

Klady: Z vnútra je veľmi pekná. Všetko je vkusné a prepracované do najmenších detailov.

SkryťVypnúť reklamu

Zápory: Jednoznačne vzhľad zvonku. Je pochmúrne sivá, nachádza sa na peknom mieste pri False Creek, ale vôbec sa do tohto prostredia jej silueta nehodí.

6. XCEL ENERGY CENTER /Minesotta/

Kapacita: 18 064. Cena výstavby: 130 mil $

Je to mladá hala /otvorená v roku 2000/. Prvotriedna aréna s najväčším pohodlím pre novinárov a fanúšikov. Tí nemôžu povedať na jej adresu jediné krivé slovo. Spoločnosť ESPN ju vyhlásila v roku 2005 za najlepšiu športovú halu v celých spojených štátoch amerických. Najväčšou udalosťou v nej bol zápas hviezd NHL. Môže sa pochváliť tým, že od jej otvorenia bolo vždy beznádejne vypredané. Dokonca sa vyskytli prípady, keď sa do haly vošlo vyše 19 000 ľudí.

Klady: Hlavne stavba ako taká. Je to veľmi pekná aréna, jedna z najmodernejších.

Zápory: Pre klub je možno trochu nevýhodou, že jej vlastníkom je mesto St.Paul. Klub si musí arénu prenajímať.

5. AIR CANADA CENTRE /Toronto/

Kapacita: 18 819. Cena výstavby: 265 mil. $

Je architektonicky jednoduchá. Ale práve v tom je jej čaro. Skladá sa z dvoch podlaží. Na hokejovom zápase vládne typická kanadská atmosféra. Tradične sa povzbudzuje viac než v amerických halách. Celkovo na zápasy domácich Maple leafs býva vždy vypredané. Aj keď sa javorovým listom príliš nedarí.

Klady: Určite jednoduchosť. Po zápase žiadne tlačenice nehrozia. Za pár sekúnd ste na parkovisku. 

Zápory: Pre ľudí, ktorý majú radi modernejšie stánky sa môže zdať neatraktívna.

4. REXALL PLACE /Edmonton/

Kapacita: 16 839. Cena stavby: 19 mil $

Bola postavená ešte v roku 1974. Je teda staručká, ale to je jej jediný mínus. Je v nej poriadny hluk. Vraj je najhlučnejšou v celej lige! Dostanete sa do nej cestou s názvom Wayne Gretzky. Ten má pred ňou aj svoju sochu. O arénu je výborne postarané, všetko je plne organizované. Je veľmi čistá. Fanúšik je na prvom mieste. Je vidieť, že klub si dáva záležať.

Klady: V prvom rade publikum. Ľadová plocha je najkvalitnejšou v NHL.

Zápory: Je už trochu stará a má nízku kapacitu sedadiel.

3. CANADIAN AIRLINES SADLEDOME /Calgary/

Kapacita: 19 289. Cena výstavby: 100 mil $

Hala hostila v roku 1988 ZOH. Ide o arénu kde sa vytrvalo povzbudzuje. Spievajú sa oslavné chorály na počesť domácim Flames. Opäť typická kanadská atmosféra - bučanie na hostí, tlieskanie domácim. Každopádne vidieť zápas v Calgary je skvelým zážitkom. Zaujímavá je architektúra strechy. Je najviac preklenutá na svete. Je to unikátna hala, a spĺňa všetky najprísnejšie podmienky.

Klady: Hala je plne multifunkčná. Je neustále otvorená. Prebiehajú tu výstavy psov, wrestling, koncerty, monster truck závody.

Zápory: Časté zmeny názvu. Veľké protesty obyvateľov Calgary nastali keď z názvu vyškrtli slovíčko Olympic.

2. BELL CENTRE /Montreal/

Kapacita: 21 273. Cena stavby: 270 mil $

Samozrejme nesmie chýbať. Montreal je veľká časť mozaiky NHL. Bell Centre je komplex so všetkým potrebným. Stanice metra sú hneď pred halou. Vlaková stanica je napojená priamo do nej. Fanúšikovia majú o pohodlie postarané a všetky potreby majú poruke. Cena vstupeniek sa pohybuje od 20 do 300 dolárov. Ľudia budú na hokej v Montreale chodiť aj keby nemali na chlieb. Milujú svoj klub a pri domácich zápasoch to dávajú jasne na javo. Bell Centre je jednou podarenou investíciou. 

Klady: Samotná stavba. Kapacita je najväčšou spomedzi všetkých stánkov v lige.

Zápory: Zohnať lístky býva častým problémom.

1. WACHOVIA CENTER /Philadelphia/

Kapacita: 19 519. Cena výstavby: 210 mil $

Má 126 VIP lóží. Čo sa týka vybavenia, sú aj lepšie štadióny. Tak čo do čerta robí na vrchole rebríčku? Ako je možné, že nie je na prvom mieste kanadská aréna? Áno je to moderná aréna, ale dôvod je iný. Wachovia Centre dostali na prvé miesto fanúšikovia Flyers. Jedná sa o najbúrlivejšiu, najnebezpečnejšiu, najagresívnejšiu a najstráženejšiu arénu zo všetkých. Z hľadiska sa ozývajú najrôznejšie výkriky od nadávania cez zastrašovanie až po vyhrážanie. To síce môže pôsobiť trochu stupídne, ale práve týmto je povestná. Niekedy máte pocit, že padá strecha. Je to ohromný zážitok, a vaše telo je plné adrenalínu. Veľa hráčov, najmä tých menej skúsených sem chodí hrať s malou dušičkou. Ak chcete zažiť pravú hokejovú atmosféru - navštívte Philadelphiu.

Klady: Špecifické prostredie, jediné svojho druhu. Najlepšie publikum.

Zápory: Za sumu určenú na stavbu, by sa dal postaviť určite aj lepší štadión.

Foto zdroj: nhl.com

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu