O Gretzkyho kvalitách netreba pochybovať. Jeho 894 gólov stále úspešne odoláva. Dokonca veľmi úspešne. Napriek tomu sa neustále nájdu pochybovači o jeho reálnych kvalitách. Hovoria za neho čísla a to je nevyvrátiteľný fakt. Gretzky ale nie je hlavnou postavou tejto analýzy, hoci jeho postavenie tu hrá dôležitú rolu.
Prečo má teda Ovečkin šancu prekonať tento atraktívny rekord?
V prvom rade je to jeho strelecká úspešnosť. Tá činí 0,65 gólu na zápas. V prípade, že by si aktuálnu úspešnosť udržal do konca kariéry, pri odohraní rovnakého počtu zápasov ako Gretzky /1487/ by strelil 966 gólov. Gretzkyho priemer činí 0,6 gólu na zápas. Ovečkin je teda zatiaľ, aj keď sa to nezdá - produktívnejším strelcom. Ďalším dôvodom je že Ovečkin je rodený strelec, zatiaľ čo Gretzky bol playmaker. Kanaďan strávil v NHL 20 sezón. Rus hrá svoju šiestu. Ak predpokladáme že do konca kariéry odohrá ešte 14 sezón, bude musieť v priemere ročne skórovať 44-krát. Spomínaných 14 rokov v NHL by tiež znamenalo, že Ovečkin bude mať na konci kariéry 41 rokov.
Prečo Ovečkin neprekoná rekord?
Pravdepodobnejšia verzia má niekoľko opodstatnení. Gretzky mal po šiestej sezóne na konte 429 gólov. Ovečkin má v priebehu svojej šiestej sezóny v kolonke 283. Svoju výkonnosť by však mal teoreticky zvýšiť - hráči dosahujú svoj kariérny vrchol vo veku 28 - 30 rokov. Bude to ale stačiť? Ďalším dôvodom prečo rekord odolá, je štýl akým Ovečkin hrá. Hrá veľmi tvrdo a svojmu telu dáva poriadne zabrať. Len si spomeňme na Petera Forsberga alebo Erica Lindrosa, ktorí sa prezentovali podobným štýlom úderného hokeja. Taktiež sa hovorilo o tom, že Gretzkyho prekonajú. Po tridsiatke sa ich telo vzdalo a bývali často zranení. Gretzky ako center pálil na bránku v priemere 3,42 strely na zápas. ,,Ovie,, je v tomto smere ďaleko aktívnejší /5,36/ čo je len logické nakoľko je krídelník. Oproti ruskému hráčovi hovorí ďalší závažný fakt - v sieti končí zhruba 12 percent jeho striel, zatiaľ čo u Gretzkyho to bolo 17 percent. Na záver podotknem, že herný štýl hokejistu sa rokmi mení. ,,Saša,, už hrá oveľa kolektívnejšie než v prvých troch rokoch čo vstúpil do NHL. Takže úbytok gólov na úkor asistencií by mal byť prirodzeným vývojom. Taktiež je tu faktor prečítanosti útočníka. Poznáme prípad Teemu Selanneho, keď prišiel do ligy bol ako tornádo. Strelil 76 gólov z toho drvivú väčšinu z kraja tvrdou strelou po ľade. Po čase si brankári a obrancovia na obľúbenú strelu zvykli a aj napriek tomu že Selanne dával naďalej veľa gólov - maximum z prvej sezóny už nikdy neprekonal. Taktiež Ovečkin rád ťahá puk po strane, pričom si to zrazu prudko stočí do stredu a cez obrancu páli.
Záverečný verdikt
Pravdepodobnosť že sa dočkáme hráča ktorý pokorí v NHL 900 gólov teda nie je vysoká. Z aktívnych hráčov dali najviac gólov Teemu Selanne /610/, Mark Recchi /570/ a Mike Modano /559/. Všetci sú ale na konci svojej kariéry a svoje čísla už radikálne nezvýšia. Z hráčov do 30 rokov je najlepší Ilja Kovaľčuk /346/. Ale ani v tomto prípade zmena kráľa strelcov nehrozí. V lige hrá množstvo mladých a nádejných hráčov, ktorých kvality neustále preveruje čas. Nechajme sa teda prekvapiť či sa niekedy dožijeme neočakávaných udalostí.