10. Politika a financie
Kde by tá nechýbala? Nejdem ju teraz rozoberať. Všetko čo k nej napíšem je, že keď slávilo Slovensko úspechy v hokeji, prišli sa pozrieť na zápasy aj politici. Dnes už nie. Zápasy o záchranu už tak lákavé nie sú. Taktiež výrazne do diania zasiahla aj zmena režimu a rozdelenie republiky. Čo sa týka peňazí - financovanie hokeja vo väčšej miere zo strany štátu by bolo možné.
Ale opäť platí staré známe: Peniaze sú, len sú v nesprávnych rukách.
9. Odchod hráčov československej školy
Je to tu! Hráči ktorí reprezentovali Slovensko v rokoch minulých, lepšie povedané ,,kostra mužstva,, odchádza. Bondra, Pálffy, Šatan, Demitra sú minulosť. Boli to hráči, ktorí
vo svojich začiatkoch hrali kvalitnú československú ligu. Teraz sú na rade hráči ktorých vychováva slovenská liga alebo mladíci zo zámoria o ktorých je pri draftoch NHL stále menší záujem.
8. Nedostatok kvalitných trénerov
Kto trénuje slovenské kluby? Bývalí poloamatéri, hráči ktorí hrávali len na Slovensku, maximálne v Európe. Trénerom chýbajú skúsenosti s výchovou mládeže. Zahraničné kluby našich trénerov príliš neangažujú.
Koľko kvalitných trénerov je na Slovensku? Kto bol kvalitným hráčom, nemusí byť kvalitným trénerom.
7. Rekonštrukcia štadiónu O.Nepelu
Každý sa tešil na nový bratislavský štadión v štýle Steel Areny z Košíc. Nakoniec sa z plánov upustilo a prešlo sa k ,,lacnejšej,, rekonštrukcii starého štadiónu O.Nepelu. Úmyselne píšem ,,lacnejšej,, pretože za
peniaze ktoré boli vyčlenené na rekonštrukciu by inde /Nemecko, Švajčiarsko/ postavili samostatný moderný hokejový stánok. Pochybné okolnosti okolo výstavby hotela v blízkosti štadióna radšej nejdem rozoberať.
6. Nesplnené sľuby z roku 2002
To bolo v roku 2002 radosti keď Slovensko vyhralo titul majstra sveta. Zrazu boli okolo slovenského hokeja tváre ktoré by oň nikdy nezavadili. Vzájomné potľapkávanie po pleciach, gratulovanie, odpúšťanie si a urovnávanie vzťahov vyzeralo vtedy ako slušné prelomenie istej bariéry.
Dobre si pamätám ako vedenie SZĽH sľubovalo výstavby nových hracích plôch. Zvýšenie pomoci klubom, vôľa vyjsť v ústrety fanúšikom a celkové skvalitnenie hokejovej atmosféry na Slovensku zmizlo ako ranná rosa. Nič z toho sa neudialo a hokej ako taký vyťažil z úspechu minimum.
5. SR 20 v extralige
Nápad zaradiť mládežníkov medzi seniorov nie je až tak zlý. Ale nie do prvej ligy! Cieľom bolo aby nabrali skúsenosti. No chlapci prehrávajú jedna radosť. Čože je to za radosť z hokeja? Ako to bude vplývať na ich hokejovú budúcnosť? V iných krajinách zaradili juniorov do nižších súťaží. Výsledkom sú MS tejto vekovej kategórie, kde patríme už pravidelne medzi najslabších. Celovo najvyššia súťaž je nekvalitná. Po príchode na Slovensko to potvrdil aj Žigmund Pálffy, keď verejne kritizoval úroveň ligy. Aj s boľavým ramenom sa stal jej kráľom a najlepším hráčom pričom ostatných nechal ďaleko za sebou.
Liga menila svoj formát už niekoľkokrát. A zdá sa, že ho bude meniť naďalej.
4. Korupcia
O tom, že Janko vie hrať hokej lepšie než Jurko vie každý. Ale Jurkov otec je podnikateľ, pozná sa s trénerom a sem-tam mu niečo donesie z pracovných ciest. Zatiaľ čo Jurkov otec je nezamestnaný, s trénerom sa nepozná, nič mu nenosí a naviac posledne mu nabúral škodovku. Výsledok? Jurko hrá, Janko sedí na striedačke.
3. Záhadná smrť Dušana Pašeka
Nikto presne nevie čo sa v tú noc stalo. A tí čo to vedia, to sotva prezradia. Jasné sú len dve veci. Pašek bol pre niektorých príliš nepohodlným človekom a veľa vecí ohľadom jeho smrti zostalo podozrivo ,,ututlaných,,
2. Prezident SZĽH
Keď už búra hradby slovenského hokeja jeho najdôležitejší muž, ťažko stavať nové.
1. Vyhodenie Petra Šťastného z postu generálneho manažéra reprezentácie
Osobne som diskutoval na túto tému s viacerými novinármi, športovými odborníkmi aj samotným Petrom Šťastným ale presvedčivú odpoveď som nenašiel. Konflikt medzi Širokým a Šťastným je ich záležitosť, no nesmieme zabúdať, že Peter Šťastný je hokejovou modlou. V Kanade a USA má stále silné kontakty, ktoré mohli pomôcť hokeju. Bol to on kto loboval za slovenských hráčov, on dotiahol do St.Louis Blues Demitru, Bartečka a Handzuša. On bol v roku 1994 hlavnou postavou pri vstupe Slovenska do A-kategórie. Mal dobré vzťahy s hráčmi z NHL, ktorí radi prišli reprezentovať. Práve za jeho čias dosahovalo Slovensko najlepšie výsledky na medinárodných turnajoch. Generálny manažér je dôležitý post a Šťastný mal tento post v krvi. Spravil pre hokejové Slovensko veľa a vedenie SZĽH ho vyhodilo z funkcie prostredníctvom médií. To mnohí považovali za najväčšiu špinavosť voči nemu. Nie že by sa slovenský hokej nezaobišiel bez Šťastného, ale mal by to ľahšie keby vo funkcii ostal.