Wayne Gretzky ako ho nepoznáte

Niko nespochybňuje jeho kvality. Tento článok je o zaujímavostiach, ktoré su tak trochu zastreté, a nie každý o nich vie. Umyme teda make-up z jeho tváre...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Tento článok vznikol v deň nedávnych 50-tych narodenín Wayna Gretzkyho /nar. 26. januára 1961/.
Ako som už spomínal, nie je to životopis, ale budeme postupovať chronologicky od jeho detstva. Článok je písaný za asistencie môjho známeho menom Ryan, ktorý pracuje ako športový novinár pre jeden nemenovaný kanadský mesačník. Ryan naštudoval o Waynovi azda všetko čo sa naštudovať dalo a s tým zaujímavým sa s nami podelí. Tak teda poďme sa to.

Mladosť
Waynov otec Walter je synom bieloruského prisťahovalca, ktorý žil v Poľsku. Z Poľska pochádza Waynova mamka - Phyllis. Originálne priezvisko by teda malo byť Gretzkij. Z lásky Waltera Phyllis vzišiel ich najstarší syn Wayne. Narodil sa Brantforde /áno v tom Brantforde v ktorom Graham Bell vynašiel telefón/, rovnako ako aj jeho ďalší štyria súrodenci. Keď mal 2 roky stál prvý krát na korčuliach. Do vienka mu bol nadelený talent na hokej. Jeho otec sa stal jeho prvým trénerom. Spomína: ,,Nič som mu nemusel dva krát vysvetľovať. Všetko vedel hneď,, Zaujímavosťou je, že Wayne nevedel v prvom ročníku školy vyhláskovať svoje vlastné meno! Keď mal 6 rokov už hral za miestny Brantford Steelers. Bola to kategória 10-ročných chlapcov, ale Wayne sa im bez problémov vyrovnal. Keď mal 10 rokov /a 130cm/ strelil v 69-tich zápasoch 378 gólov. Druhý hráč v poradí za ním mal na konte 140.Wayne raz povedal: ,,Mojím vzorom je Gordie Howe. Chcem byť ako on,, Niekedy v tomto období vyskúšal aj bejzbal. Skauti Toronta BlueJays, ktorý ho uvideli ho okamžite chceli do mužstva. Gretzky odmietol a keď im povedal, že je hokejista ostali sklamaný. Mysleli že hráva bejzbal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záujem okolia
V Ontariu sa stal teda známym pomerne skoro. Nejaký novinár mu už vtedy dal prívlastok ,,Great,, Keď Brenford cestoval na zápasy vonku, na plagátoch ktoré boli pozvánkou na zápas bolo napísané: ,,Príďte na zápas, príde Wayne Gretzky - 10 ročné strelecké eso,, V jednom zo zápasov ho súperov hráč knokautoval a vybil mu dva predné zuby. V jedenástich mal svojho agenta, ktorý za neho riešil stretnutia s manažérmi hokejových klubov. Neustále niekto klopal na ich dvere s ponukou na zmluvu. V roku 1972 zaklopal na dvere ich domu Gordie Howe. Osobne sa chcel stretnúť s malým Waynom, pre ktorého to bol v tom čase jeho najväčší zážitok. New York Rangers uvažovali o kúpe celého klubu Brantford len aby mali na mladú hviezdu výsostné právo. Sestra úspechu sa volá závisť. A rodičia detí, ktoré boli jeho spoluhráčmi tvrdili, že Gretzky prakticky nestrieda a má puk stále na úkor ostatných. Našli sa taký, čo po ňom pokrikovali a dokonca pískali keď dal gól - a to v jeho rodnom meste! V roku 1976 neváhal odísť do Toronta, Najskôr mal hrať vo svojej vekovej kategórii, ale po príchode ho ako 14-ročného priradili k 20-ročným juniorom. Klub sa prisľúbil, že ak sa zraní, zaplatí mu študium na akejkoľvek univerzite. Na drese chcel nosiť číslo 9 ako jeho vzor Gordie Howe. Ale to bolo obsadené. Keďže v NHL už hrali hráči, ktorí nosili čísla 77 či 88, manažér mu poradil číslo 99. Wayne súhlasil.

SkryťVypnúť reklamu


Celebrita
Jeho agent mu zohnal výhodnú zmluvu s klubom Indianapolis, ktoré hralo v súťaži WHA. Počas jednej autogramiády rozdal len štyri podpisy, čo majiteľa klubu nahnevalo. A z trucu predal Gretzkyho do Edmontonu Oilers za 850-tisíc USD. V roku 1979 podpísal zmluvu na 10 rokov po 3 milóny ročne, s opciou do roku 1999! Pre 18 ročného mladíka celkom výhodné. Jeho prestup do LA Kings chcel kanadský parlament anulovať a Wayna vyhlásiť za národný poklad. V roku 1987 bol porotcom v tanečnej súťaži. Medzi súťažiacimi bola herečka Janet Jonesová /Policajná akadémia 5/. Waynovi padla do oka, a o pár mesiacov bola svadba, ktorá Wayna prišla na milión dolárov. Nič na tom nemenil, že Janet bola už tri roky zasnúbená s tenistom Gerulaitisom. Ich svadbu vysielali naživo v televízii. V roku 1994 vznikla opera ktorá bola odkazom na túto svatbu. Volala sa ,,Wayne Gretzky´s loves,, Hlavný hrdina v nej je homosexuál a opustí svoju lásku kvôli Mariovi Lemieuxovi. Na jednom zo zápasov sa rozbilo plexisklo a čo čert nechcel rovno trafilo Janet. Tú v bezvedomí previezli do nemocnice. Wayne to všetko videl no zápas dohral.S Janet majú 5 detí. Najstaršie z nich dcéra Paulina je modelka a speváčka. V čase keď hrával v LA bol jeho spolubývajúcim Igor Liba, ktorý ho zatajoval. Pri zdvihnutí telefónu len odpovedal: ,,Wayne tu teraz nie je,, Gretzky mal vlastný vchod na štadión, mimo verejnosti. Počas kariéry nepil pivo.

SkryťVypnúť reklamu

Pár perličiek na záver
Wayne si zahral vo videoklipe skupiny Nickelback - Rockstar. Taktiež aj v jednej epizóde seriálu ,,The Young and the Restless,, Je krstným otcom dvojčiat bývalého spoluhráča Jariho Kurriho. Keď hrával mal zvyk si zastrčiť do trénýrok pravú stranu dresu. Vo zvyku má zapáliť si cigaru a vždy o sebe hovorí v tretej osobe. Keď prekonal rekord G.Howea odložil hokejku s ktorou sa mu to podarilo, pre svojho syna Tya. Priestor za bránkou, bolo jeho najobľúbenejšie miesto na ľade. Fanúšikovia začali tento priestor nazývať ,,Gretzkyho kancelária,, Prakticky po celý život fandil Detroitu Red Wings. V mladosti nosil na zápasoch biele rukavice, tak mu prischla prezývka ,,White tornado,, V roku 2010 navštívil Poľsko a stretol sa poprvý krát v živote so svojou sesternicou ktorá býva v Grodne. Po skončení kariéry sa stal tvárou piva Bud. Jeho meno nosili rifle, nápoje dokonca aj bábiky. Najradšej má špagety s mäsovými guľkami a miluje čokoládu. Vlastní aj americké občianstvo. V roku 1998 mu bol udelený ,,Kandský Rad,, čo je najvyššie civilné vyznamenanie toho štátu. Pred posledným zápasom kariéry spieval kanadskú hymnu Bryan Adams. Pozmenil verš a zaspieval: ,,Budeš nám chýbať Wayne Gretzky,, Po poslednom zápase /proti Pittsburghu/ povedal Jaromírovi Jágrovi: ,,Teraz je to tvoje,, Symbolicky mu tak odovdal kľúče od hokeja. Vyšli o ňom 4 knihy, na ktorých sa sám podieľal. Je spolumajiteľom Phoenixu Coyotes a klubu amerického futbalu Toronto Argonauts. Na Niagarskom poloostrove má vinohrad a jeho vína pravidelne vyhrávajú ceny kvality. Bol zapletený do aféry so stávkovaním, no jeho meno bolo verejne od týchto obvinení očistené. V Toronte vlastní reštauráciu Wayne Gretzky´s . Počas hokejovej kariéry zarobil cca 170 milónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

fotozdroj:nhl.com, Ryan M.

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu