Hokej je šport, ale aj biznis...
To čím bol hokej v minulosti snáď rozoberať ani netreba. Ľudia ho hrali na zamrznutých rybníkoch, pre radosť, zdravie bla bla... Dnes ostáva myšlienka hokeja rovnaká. Ale má bračeka ktorý mś presne opačnú povahu. Volá sa biznis a ak niekde príde len nerád odchádza. Šéfovia NHL dnes vynakladajú milióny dolárov ročne na čoraz väčšie spopularizovanie hokeja. Áno NHL už pozná asi každý, ale čo ak nie? Práve to je heslo mužov ktorí ťahajú najhrubšie šnúrky. Liga láka do svojho náručia stále viac a viac hokejistov. Za posledné roky pribudlo pár nových mužstiev. Dnes ich hrá v súťaži 30 a nikde nie je žiadna hranica či zákon ktorý by naznačoval že tento počet bude ešte rásť.
...a zábava
To že počet tímov narastá znamená aj - noví zamestnanci. Nielen hráčov ale aj manažmentu pribúda. Okolo každého jedného tímu sa točí kopec ľudí a každý svojou troškou prispieva do organizácie ktorá sa nazýva profesionálnym hokejovým klubom. Jeho súčasťou sú tiež fanúšikovia. Viac než 70 percent ľudí v ktorejkoľvek aréne na akomkoľvek zápase /v USA samozrejme/ NHL ani len nepozná základné pravidlá. Videl som veľa hokejových arén v ktorých sa ľudia zabávali a užívali si zážitok zvaný hokejový zápas. Netrápilo ich, že ich klub prehráva, poniektorí vôbec nesledujú hru. Pre niektorých je dôležitejší tanec a krik. Iní /a nie je ich málo/, majú radšej násilie, tak typické pre americkú náturu. Netlieskajú rýchlym akciám či zákrokom brankárov. Tlieskajú keď sa hra pritvrdzuje, alebo keď niekto vyvolá bitku. Hokej je proste v USA ,,cool,, a to je celé. Keď to zhrniem zápas je pre väčšinu ľudí len ,,party,, alebo vyhodením si z kopýtka.
Za hranicou je všetko iné
V Kanade je to však o niečom inom. Fanúšikovia sledujú zápasy s oveľa väčším záujmom než ich južanský susedia /platí to najmä o fanúšikoch Edmontonu, kde je azda najhlučnejšia atmosféra v celej lige/.
To platí aj pre nižšie hokejové súťaže. V Kanade je totiž hokej športom číslo jedna, kým v USA azda číslom 7. Tam sú populárnejšie aj konské dostihy či Nascar. Aj keď kanadské kluby žijú viac menej z tradícií
a úspechov rokov minulých, pre svojich fanúšikov sú stále najlepšími na svete. Faktom však je, že s americkými mužstvami v dnešnej dobe drží krok snáď len Vancouver.
Hráči a ich praktiky
V minulosti, keď prišiel do ligy európan, severoameričania ho začali nazývať ,,zlodejom práce,, Jednoducho zaberal pozíciu na ktorej mohol byť domáci hráč. Európania však zvýšili kvalitu súťaže a priniesli do nej do tej doby nevídaný prvok. Kým kanaďania a američania preferujú fyzický, priamočiary a dôrazný hokej založený na sile a vôli, európania boli iní. Oveľa technickejší, obratnejší a stali sa postupne lákadlom pre náročného a unudeného diváka.Dnes je to už inak, a v lige je to slušný mix všetkého čoho len chcete. Napríklad sú tu hráči - takzvaní ,,enforcers,, ktorých úlohou nie je prekonávať štatistiky a naháňať rekordy. Vyvolávajú na ľade konflikty, chránia najväčšie hviezdy a samozrejme sa aj bijú. Sú veľkým lákadlom pre isté skupiny fanúšikov a aj keď sa ich budúcnosť už viac krát spochybňovala - budú súčasťou NHL ešte dlhé roky. Nie sú hokejovo nijak nadaní, no ich úlohy v tíme sú veľmi dôležité a bez nich by žiaden klub nemal šancu na úspech. Aj preto je veľa dobrých hráčov /najmä v Európe/ prehliadaných. Pretože buď už klub má lepšieho hráča rovnakého typu, alebo má na rovnakom poste ,,enforcera,, ktorého si nemôže dovoliť prepustiť.