Za oponou NHL - časť 2

Posledne som niečo načrtol o brutalite hiektorých hráčov, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou ligy. Dnes sa tomuto problému budem venovať viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Poľovačka
Súperovi hráči veľmi dobre vedia, kto je v NHL nováčikom. Samozrejme na takých hráčov sa sústredia enforceri najviac. Aspoň zo začiatku sezóny tomu tak býva. Snažia s asmu čo najviac znepríjemniť jeho prvé dotyky se severoamerickým hokejom. Prehnané nasadenie a nevyberavé zákroky na jeho osobu už nie sú len príležitosťou, ale nepísaným pravidlom. Takémuto počínaniu sa v NHL hovorí ,,poľovanie,, Súper proste bude vždy chcieť aby vaše začiatky boli bolestivé a aby ste na ne zabudli čo najneskôr. Veľa hráčov sa zľakne a sú aj takí ktorí sa nikdy tejto fóbie nezbavia a ich kariéra od začiatku stagnuje. Typickým príkladom je český hráč Patrik Štefan, ktorý prišiel do NHL už ako hotový hráč, jednotka draftu a budúca hviezda. Výsledkom však bolo nespočetne veľa zranení a zlomenín na jeho tele, že defakto kvôli nim bol nútený ukončiť kariéru ako 27-ročný. To už v NHL samozrejme nehral, pretože sa presadil iba minimálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fauly
Vedenie ligy a rozhodcovia sú obzvlášť háklivý na zákroky od zadu, respektíve na ,,invisible hammers,, To sú zákroky na ktoré hráč nie je pripravený, pretože sleduje hru. Zatiaľ čo súper je v plnej rýchlosti a mieri na svoj cieľ zo strany tak, že obeť nevidí predátora nakoľko nie je v jej zornom uhle. Ďalej sú to zákroky na hlavu, zvyčajne dodatočne potrestané niekoľkozápasovým dištancom. Tu by som mohol spomenúť ako príklad úder Marty McSorleyho hokejkou do hlavy Donadla Brasheara v roku 2000. McSorley dostal za tento počin 23-zápasový dištanc. Mnohí dodnes tvrdia, že to bol najzákernejší faul akí kedy videli.

SkryťVypnúť reklamu

Kto do teba kameňom, ty doňho väčším
Sú hráči, ktorých herný štýl je založený na tvrdej hre. Preferujú fyzický hokej, priamo na telo. Dnes najmä Alex Ovečkin, v minulosti Peter Forsberg či Eric Lindros. Práve Lindros nešetril svojich súperov a zrážal ich na ľad jedna radosť. A to si neskôr vybralo svoju daň. Lindros samozrejme nebol jediným hitterom v NHL. A čoskoro mu začali súperi jeho zákroky vracať aj s úrokami. Výsledkom bolo viacero otrasov mozgu a Eric doplatil na svoje poňatie hry. Bol nútený tiež ukončiť kariéru. Často sa stáva, že niekto knokautuje nejakého hráča a ten ostane ležať na ľade. Nie je schopný sa brániť. Spoluhráči by ho najradšej pomstili a vybehli na viníka aj v presile. Ale ake je výsledok otvorený a mužstvo prehráva dajme tomu o gól, nie je takticky správne niekoho pomstiť a nechať sa vylúčiť. To sa stalo v marci roku 2010 keď Matt Cooke z Pittsburghu zložil na ľad Marca Savarda z Bostonu. Boston prehrával 1:2, preto sa hráči Bruins nepúšťali do väčšieho konfliktu. Body sú v zápase prvoradé, až potom pomsta. Tá je však sladká a pri najbližšej príležitosti, keď sa stretnú mužstvá opäť, aj vykonateľná.

Nikolas Winkler

Nikolas Winkler

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v USA. Mojou najväčšou záľubou je hokej. Hlavne severoamerický. Zoznam autorových rubrík:  TOPRecenzie a analýzyHráči

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu