Kráska na Seine

Písmo: A- | A+

Kráska na Seine je metropolou Francúzska, hlavné mesto Paríž. Paríž očaril viacerých, medzi nimi môžme spomenúť Hemingwaya, Victora Huga či mnohých ďaľších. Samotné mesto Paríž má len 2,1 milióna obyvateľov a rozkladá sa na rozlohe 105,2 km2. Nachádza sa v regióne Il-de-France a patrí medzi jedno z najviac najhustejšie obydlených miest.

Paríž nie je len Eiffelová veža, železná dáma, ktorá je vysoká 324m, mesto módy či pretekou Tour de France,

zápasov na Roland Garos či zápasov Saint Germain. Paríž je mesto, do ktorého sa zamilujete. Ak chcete spoznať Paríž dôkladne nechajte si na neho čas.

Ako sa do Paríža dostať?

Existujú zájazdy cestovných kancelárií, priama linka z Bratislavy či Viedne a autobusové linky. Paríž má celkovo 3 letiská, Charlesa de Gaulla, ktoré je najväčšie, Orly a potom malinkaté letisko v Beauvais.

Po meste sa môžete pohybovať autobusmi a metrom. Lístky vychádzajú 1,70€, ale keď si kúpite v balení po 10 lístkov, tak 1 balenie vychádza okolo 13,40, t.j. 1,34€ za lístok.

Čo by ste mali určite navštíviť:

Pantheon, miesto posledného odpočinku významných francúzov.

Luxemburgské záhrady, kde sa nachádza sídlo senátu a nie len z nich uvidíte vežu Montparnasse, kde saqnachádza vyhliadka na Paríž.

Saint Sulpice, kostol, ktorý preslávilo pásmo ruží z knihy Davinčiho kód.

Mestský ostrov, kde sa nachádza katedrála Notre Dame, z knihy Zvonár u Matky Božej v Paríži od Victora Huga, Consengerie, Justičný palác s Saint Chapelle.

Známu Univerzitu Sorbonne, ktorá bola založená už v 13.storočí.

Modernú štvrť La Defance s obchodnou galériou.

Radnicu mesta, kde 18 rokov "kraľoval" bývalý prezident J.Chirac.

Louvre, najväčšie múzeum na svete 61 300m2, spojený s Tuillerskými záhradami.

Pre milovníkov umenia 19.storočia je v budove bývalej železničnej stanice múzeum D´Orsay.

Tí, ktorí radi nakupujú si prídu na svoje na ulici Rue de Rivoli, Champs Elyssée či na Forum Les Halles, ktoré sa nachádza v štvrti, ktorá v minulosti zaujala Emila Zolu a napísal vďaka tomu knihu Brucho Paríža.

Eiffelová veža, železná kráska, ale ak si ju chcete odfotiť doporučujem sa postaviť do polovice Marsových polí, pri ktorých sa nachádza vojenská akadémia, kde študoval aj samotný Napoleón alebo z Trocadera, kde sa nachádza národopisné a námorné múzeum.

Čo sa týka pravých útulných kavairničiek, tak tie nájdete v štvrti Saint Germain-de-Prés.

Pre mňa najoblúbenejšou časťou je Sacre Coeur, uvidíte Paríž z vtáčej perspektívy, celý na dlani a z veže na bazilike, ktorá je postavená v byzantskom slohu uvidíte Paríž podľa mňa lepšie ako z Eiffelovej veži. Za bazilikou sa nachádza štvrť umelcov a potom mlyn Moulin della Gallete a úzkymi uličkami zbehnete až k červenému mlynu, Moulin Rouge.

Pre milovníkov drahých vecí doporučuje Place Vendome, kde sídlia zlatníci a odtiaľ pešo okolo kostola Sv. magdalény na námestie Svornosti, kde stála gilotína a na námestie naväzuje Champs Elyssée, ktoré končí Víťazným oblúkom.

Miesto posledného odpočinku Napoleóna sa nachádza v Invalidovni, ktorú dal vystavať kráľ Slnko, Ľudovít XIV.

Keď už budete v Paríži zastavte sa aj vo Versailles, jazdia Vám tam r+r vlaky. Vstup je spoplatnený a záhrady spoplatnené len vtedy, keď tam hrá hudba a je pekné počasie. Park vo Versailles je zdarma a po prechádzke prídete k dedinke Marie Antoinetty a k Malému a Veľkému Trianónu, ktoré sú ale spoplatnené tiež a otvorené až od 12,00.

Na záver Vášho pobytu si doprajte plavbu po rieke Seina a romantickú prehliadku Paríža z lode si vychutnáte hlavne vo večerných hodinách.

Vstupné do 25 rokov je vo väčšine pamiatok zdarma.

Skryť Zatvoriť reklamu