Barcelona

Písmo: A- | A+

Hlavné mesto regiónu Katalánsko a kolíska diel A. Gaudího. Má rozlohu iba necelých 102 km2 a počet obyvateľov 1,6 miliónu.

Barcelonu si myslím zamiluje každý, krásna pláž Barcelonetta, úžasná štvrť Barri Gotic ( Gotická štvrť), las Ramblas či diela Gaudího- la Sagrada Familia, Casa Battló či la Pedrera, park Guell. Je to chuť gotiky s prvkami modernizmu, štipkou vášne a temperamentu a na druhej strane romantiky, ktorú zacítite na Placa reial a chuť relaxu z parku Guell.

Z Bratislavy lieta priama linka na letisko Girona- Costa Brava, ktoré je vzdialené cca 80km od Barcelony. Z letiska sa dostanete do Barcelony miestnym autobusom. Lístky si kúpite priamo na parkovisku, ktoré sa nachádza po východe z letiska po pravej strane.

V Barcelone nájdete všade označenia v dvoch jazykoch- v katalánskom a španielskom.

V Barcelone určite nevynechajte populárnu ulicu Las Ramblas - široká ulica plná obchodov, malých stánkov, trhov a hlavne života. Tá je spojená s Placa Catalunya, námestím fontán a vysokým stĺpom, kde sa v hornej časti nachádza socha K. Kolombusa z roku 1888 a po blízku sa nachádza prístav, V gotickej štvrti nájdete katedrálu Svätej Eulálie, nádherná ukážka španielskej gotiky, vyhradte si na ňu čas a sadnite si do nej zdvyhnite hlavu vyššie a zahliadnete vysoké stĺpy s mrazivou gotikou, ako pomedzi ne prechádza svetlo. Po blízku sa nachádza námestie St. Jaume a kráľovský palác spolu s Aragonským archívom. Na skok od Gotickej štvrti je park Ciutadella a múzeum Picasso. Výhĺad na mesto zažijete z pohoria Monjuic, kde jazdí telekabína či z parku Guell. Nad katalánskym námestim asi za cca 15 minút prídete k domu, ktorý Gaudí navrhol pre majiteľa textilnej továrne - Casa Battló a cca za 5 minút odtiaľ sa nachádza La Pedrera, v preklade kameňolom, kvôli zaujímavej stavbe z vosku a kameňu, nazýva sa aj ako Casa Millá. Cca 20minút pešo odtiaľ sa nachádza nedokončené dielo gaudího- La Sagrada familia, už samotný Gaudí sa vyjadroval, že výstavba chrámu bude trvať 200 rokov, momentálne dokončenie práce je zvažované na rok 2020.

Taxi vychádza cca 1,5euro za kilometer v meste. metrom sa dá presúvať bez problémov a lístky máte na 1,10,50 jázd.

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu