To, čo videli naše oči sa nedá opísať pár slovami. Pri pohľade na koncentračný tábor v Osvienčime ma zalial studený pot. Po porážke Poľska bol Osvienčim začlenený do tretej ríše. Nacisti ho premenovali na Auschwitz. KL Auschwitz bol vybudovaný v roku 1940 vo vojenských kasárňach pre poľských politických väzňov. Nacistom toto miesto vyhovovalo, lebo ho mohli ďalej rozširovať, bolo dobre izolované a Osvienčim bol železničný uzol. Tábor mal slúžiť na vyvraždenie Poliakov. Neskor do neho začali nacisti privážať ľudí z celej Európy (prevažne Židov). V čase vzniku mal tábor 20 budov, z toho 14 prízemných a 6 poschodových. Na prízemných budovách väzni postavili poschodia a pribudlo aj 8 nových budov. Väzni boli ubytovaní v blokoch.
KL Auschwitz bol najväčším koncentračným táborom pre Poliakov a väzňov inej národnosti, ktorých hitlerovský fašizmus odsúdil k izolácii a postupnému vyhubeniu hladom, ťažkou prácou, experimentami, ale aj k okamžitému zavraždeniu pri individuálnych ale aj hromadných popravách. Väčšina Židov umrela hneď po príchode v plynových komorách. Na nákrese plynovej komory je vidieť vstup do podzemnej šatne. Vázni boli kľudní. Mysleli si, že ich čaká, ako im esesáci povedali, kúpeľ. Keď sa vyzliekli, tak ich nahnali do ďalšej podzemnej miestosti, kde boli na storpe umiestnené sprchy, z ktorých nikdy netiekla voda. Do miestnosti v rozlohe 210 m2 nahlnali asi 2000 väzňov. Po zatvorení dvier plynovej komory vysypali esesáci donútra cklón B. Ľudia umierali v priebehu 15-20 minút. Zavraždeným trhali laté zuby, strihali vlasy a brali prstene. Ich telá putovali do kremačných pecí, a keď ich nestihli spaľovať, tak na spaľovacie hranice. Len v Osvienčime sa v rokoch 1942-1943 spotrebovalo viac ako 20 000 kg cyklónu B. K zabitiu 1 500 ľudí bolo potrebných 5-7 kg plynu. Pri oslobodzovaní tábora sa našlo v skladoch asi 7 000 kg ľudských vlasov, ktoré nestihli nacisti predať. Ľudský popoľ sa používal ako hnojivo.
Väzňom hneď po príchode povedali, že ".. prišli do koncentračného tábora a nie je inej cesty späť, len komínom krematória...".
Medzi blokmi 10 a 11 je dvor, ktorý je obkolesený vysokým múrom. Zadebnené okná mali slúžiť pred sledovaním popráv. Jednotky SS tu zastrelili niekoľko tisíc väzňov.
O KL Auschwitz by sa dalo napísať ešte veľa. Ale kým to človek neuvidí, nepochopí aké hrôzy sa tam s ľuďmi diali. S ľuďmi, ktorí sa ničím neprevinili. Mali len iné farbu pleti alebo iný pôvod. Neonacizmus je rozšírený aj dnes. Môžme len dúfať, že sa to celé raz skončí.....
14. apr 2006 o 15:12
Páči sa: 0x
Prečítané: 604x
Koncentračný tábor
Z Poľska som sa vrátila pred týždňom a ešte aj teraz som v šoku. To čo som videla som si nedokázala ani len vo sne predstaviť - KL Auschwitz....
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(7)