
Stredomorská strava je pojem, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie – niektorí dietológovia dokonca používajú pojem „stredomorská diéta“.
Samozrejme, že nejde o žiadnu diétu, ale skôr o výber surovín a ich prípravu, vďaka čomu je jedlo nielen chutné, ale aj zdravé.
Skrátka, stredomorská strava je práve to, čo vám chutí, keď ste na dovolenke pri Stredozemnom mori – ryby a morské potvory, rôznym spôsobom pripravená zelenina, syry, cestoviny z tvrdej pšenice, olivový olej a k tomu aj ľahké vína.
Jedzte zdravo
s množstvom receptov stredomorskej kuchyne nájdete v denníku SME v stredu 2. augusta 2017.
Ktoré suroviny?
Základom je rastlinná strava – patrí sem nielen zelenina a ovocie, ale aj obilniny a najmä olivový olej, ktorý je základom prípravy mnohých jedál stredomorskej kuchyne. Z mäsa sa používa rybacie, kuracie, jahňacina, ale aj tmavé druhy mäsa, z mliečnych produktov takmer denne syry a jogurty. Ako vplýva stredomorská strava na zdravie sa dozviete v prílohe, zároveň si môžete vyskúšať dva recepty na prípravu obľúbených stredomorských polievok: Gaspachia a Francúzskej cibuľačky.
Ryby a morské potvory
Nevýhodou rýb je, že majú veľa kostí. Výhod je omnoho viac – sú veľmi zdravé, ľahko stráviteľné a najmä sa rýchlo pripravujú. Rovnako nepotrebujete veľa prísad – stačí pár byliniek, olej a citrón. Nuž a k rybám je rovnako dobrá každá príloha – či už zemiaky, ryža alebo chrumkavá bageta. Päť receptov na prípravu rýb a morských potvor od Miloša Mikuša vám poskytne plno inšpirácie, aby ste si to skúsili aj sami.
Cestoviny po stredomorsky
Viete čo je to tvrdá pšenica? Nazýva sa aj „semolina“ a robia sa z nej nielen legendárne talianske cestoviny, ale aj bulgur či kus-kus. Množstvo zdraviu prospešných látok z nich robí lídra zdravej kuchyne a vy si môžete vyskúšať tri recepty v ktorých tvrdá pšenica hrá hlavnú i vedľajšiu úlohu.
Stredomorský mäsový mix
Stredomorská kuchyňa nie sú len ryby a zelenina. Pripraviť a vychutnať si môžete aj iné mäso, dôležitý je spôsob, akým si ho pripravíte a čo si k nemu dáte. Stredomorský voňavý králik, kuracia kapsa či hovädzie carpaccio sú recepty, ktoré vám v bežnej reštaurácii nepripravia, hoci nejde o nič zložité ani náročné.
Recept
Tu je jeden z receptov, ktorý nájdete v prílohe Stredomorská kuchyňa. Pripravil ho a nafotil Miloš Mikuš, autor kníh Kuchárka v gatiach a Kuchárka v gatiach na celý rok.

Grilovaný morský vlk
Potrebujeme: stredne veľkých morských vlkov (seabass), na každú rybu: 1 PL olivového oleja, 1 strúčik cesnaku, 2 PL citrónovej šťavy, 1 PL petržlenovej vňate, vetvičku oregana, mleté čierne korenie, soľ.
Postup: Umyté ryby osušíme a narežeme priečne kožu na boku vo vzdialenosti asi 1,5 cm. Rybu osolíme a okoreníme. Popučený cesnak zmiešame s posekanou petržlenovou vniatkou, olejom a citrónovou šťavou na hladkú kašu. Snažíme sa ju na niesť do jednotlivých zárezov, zvyškom potrieme rybu zvútra. Nakoniec do brušnej dutiny vložíme koleska citrónu a vetvičky oregana. Ugrilujeme z oboch strán.