hoax.sme.sk
Denník SME začal s vysvetľovaním falošných správ systematicky od februára. Odvtedy zverejnil niekoľko desiatok komentárov a vysvetlení hoaxov, ktoré sa šírili slovenským internetom. V tejto iniciatíve pokračujú redaktori každý deň a reakcie čitateľov sú pozitívne.
"To, že našich čitateľov zaujala iniciatíva lovenie hoaxov znamená, že veľká časť verejnosti verí faktom, vede a pravde, a očakáva od dôveryhodných médií, že im pomôžu zorientovať sa v spleti rôznych informačných zdrojov," povedala šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.
Keďže falošné správy nepoznajú hranice, od marca spolupracuje denník s jednotkou Európskej únie - East StratCom Task Force, ktorá pravidelne zhromažďuje odhalenia hoaxov, distribuuje ich a pomáha ľuďom rozoznať pravdu od lží.
Samostatný web hoax.sme.sk s odhaleniami nepravdivých informácií vznikol, aby čitatelia našli na jednom mieste najrozšírenejšie nepravdy zo slovenského internetu. Ich pôvod býva často domáci, no webstránka sa bude zaoberať aj zahraničnými hoaxami.
Prečo bojuje denník SME proti hoaxom?
Hoax je nepravdivá správa, ktorej cieľom je zvýhodniť nejakú stranu. Spolu s fake news sa definujú ako informácie, ktorých cieľom je niekomu pomôcť, zároveň ich však nemožno overiť, prípadne sú rovno nesprávne.
Cieľom je zakryť pravdu, prekryť fakty alebo vytvoriť situáciu, v ktorej sa všetky tvrdenia začnú stávať rovnako pravdepodobnými. Zámerom takejto propagandy nie je nevyhnutne pretlačiť jeden pohľad na svet, skôr vytvoriť nedôveru k autoritám, médiám a faktom vo všeobecnosti.
Hoaxom a ich šíreniu dnes pomáhajú rôzne webstránky a sociálne siete, ktoré šíria falošné správy – niekedy zrejme v spolupráci s vládami a úradmi rôznych štátov. Stávajú sa zbraňami, cieľom však nie je zasiahnuť armádu oponenta, ale skôr verejnú mienku obyvateľov.
Chcete nám pomôcť?
Narazili ste na internete na hoax? Napíšte nám na hoax@sme.sk.