Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov

Písmo: A- | A+

Smrť vlastnou rukou je šokujúca najmä v prípade známych a úspešných osobností. Prečo spáchali samovraždu herci Arnošt Garlaty, Ivan Mistrík a Ján Jamnický?

Špeciálna príloha SME

Prílohu Samovraždy hercov nájdete v denníku SME v stredu 16. augusta.

Zľava: Arnošt Garlaty, Ján Jamnický, Ivan Mistrík. Prílohu Samovraždy hercov nájdete v SME v stredu 18. augusta.
Zľava: Arnošt Garlaty, Ján Jamnický, Ivan Mistrík. Prílohu Samovraždy hercov nájdete v SME v stredu 18. augusta. (zdroj: sme.sk)

Aj tí, čo stáli blízko nich a spolupracovali s nimi v poslednom období ich života, netušili, čo sa odohráva v ich hlavách. Možno nejaké náznaky boli, ale nikto ich neinterpretoval tak, že o chvíľu im na dvere zaklope smrť.

Až spätne si mnohí uvedomili, že tých náznakov bolo dosť a keby ich správne pochopili, možno by samovražde vedeli zabrániť. Novinár Ján Čomaj (1935) osobne poznal Ivana Mistríka a Jána Jamnického a priatelil sa s nimi. K Arnoštovi Garlatymu mal tiež blízko a zažil ho ako divadelného herca.

Jeho pátranie po okolnostiach ich smrti vyústilo do troch silných textov, ktoré si môžete prečítať v prílohe denníka SME nazvanej Let s prestreleným srdcom.

Arnošt Garlaty

Len málokto si dnes spomenie na herca Arnošta Garlatyho. Je však isté, že keby vo veku 46 rokov nespáchal samovraždu, dnes by patril do galérie obľúbených komických hercov a filmov, ktoré by natočil, by bolo určite veľa. Jeho príbeh je však jedna veľká tragédia, kedy obrovský herecký talent narazil na životné okolnosti a jedna tragédia striedala druhú. Dnešní diváci filmov pre pamätníkov ho poznajú najmä z filmu Skalní v ofsajde (1960), v ktorom si zahral jedného z trojice priateľov, ktorí sa chcú dostať na futbalový zápas.

Ivan Mistrík

Charizmatický, uhrančivý a nesmierne talentovaný. Ivan Mistrík dodnes rezonuje v spomienkach divákov a jeho smrť v roku 1982, keď mal 47 rokov, bola šokujúca. Čo už mohlo chýbať hercovi, ktorý šiel z filmu do filmu, z divadla do televízie, bol obľúbený a obdivovaný a navyše mal mladú manželku a malé dieťa? Ján Čomaj jeho životný príbeh sleduje od čias, keď Mistrík začínal ako detský rozhlasový herec, až do chvíle, keď sa v osudný deň mali stretnúť a už sa nestretli.

Ján Jamnický

Zakladateľ moderného slovenského divadla Ján Jamnický nemal jednoduchú povahu a vedel si narobiť nepriateľov. A tí mu to zas vedeli zrátať, keď dostali na to príležitosť. Z charizmatickým hercom, režisérom a recitátorom sa Ján Čomaj zoznámil v roku 1972, keď Jamnický zomrel. Ich stretnutia prerušila smrť. Bol pritom, keď Jamnického záchranári zniesli z hôr, kde našli jeho telo. Bolo to nešťastie či samovražda? A keď samovražda, prečo tak komplikovaná a premyslená? Národný umelec a milovník hôr, chlap, ktorý fascinoval ženy, zdanlivo nemal dôvod na smrť. Čo sa vlastne stalo?

Skryť Zatvoriť reklamu