Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov

Pripravili sme pre vás špeciálnu 44-stranovú prílohu, v ktorej sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť, ak ste sa rozhodli ísť študovať na vysokú školu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Bedeker Vysoké školy od denníka SME.
Bedeker Vysoké školy od denníka SME. (zdroj: SME.sk)

Chystáte sa na vysokú školu? Dokedy treba poslať prihlášku a koľko sa za ňu platí? Aké sú podmienky na prijatie? Ktoré nové odbory otvoria v budúcom školskom roku? Kedy sú na univerzitách dni otvorených dverí a svoju vysnívanú školu uvidíte v predstihu na vlastné oči?

Je jedno, či sa rozhodnete študovať na niektorej zahraničnej univerzite alebo na niektorej z 35 vysokých škôl na Slovensku. Možnosti sú dnes obrovské.

Prinášame vám skúsenosti mladých ľudí, ktorí to vyskúšali na vlastnej koži. Dokážu pútavo rozprávať o svojich študijných programoch, ťažkých momentoch, keď sa ako prváci snažili zorientovať na fakulte, ale aj vysokoškolskom živote plnom zábavy, možností cestovať, brigádovať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Špeciálna príloha už v stredu 15. novembra

V stredu 15. novembra nájdete bedeker VYSOKÉ ŠKOLY ako prílohu v denníku SME.

Skúsenosti študentov

Tí, čo už majú vysokoškolský diplom vo „vrecku“ nezahmlievajú, že cesta k nemu nebola ľahká.

Doktorand Ján Janošovský, ktorý sa upísal chémii, bez obalu rozprával o tom, že keď chcel to kvantum potrebných vedomostí zvládnuť, musel ich najskôr pochopiť. A tým, čo majú pred chémiou rešpekt, a veru aj strach, odkazuje, že chemické inžinierstvo, do ktorého sa zahľadel, klame telom.

Juraj Hipš, ktorý je verejnosti známy ako propagátor inovatívneho vzdelávania uchádzačom o vysokoškolské vzdelanie odporúča, aby skôr, než začnú sledovať rankingy a ratingy univerzít, študovať tabuľky o výške platov absolventov a počte nezamestnaných z jednotlivých fakúlt, si predovšetkým zistili, k čomu majú vo svojom živote vášeň.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Hipša je toto zistenie častokrát oveľa zložitejšie ako príprava na prijímacie pohovory. Lebo vraj nie je nič tragickejšie ako premárniť roky svojho života v prednáškových miestnostiach, kde si chodíme pospať a pretrpieť svoj život do štátnic.

Kiska: Nezabudnite sa vrátiť domov

Minulý týždeň sa prezident Andrej Kiska stretol na Myjave s gymnazistami, ktorí budú onedlho maturovať. Reč prišla aj na ich plány po maturite. Kisku nezaskočilo, že mnohí sa chystajú študovať v zahraničí, lebo taký je trend súčasných maturantov, len ich požiadal, aby sa potom nezabudli vrátiť domov.

Lebo fakt, že slovenskí študenti dnes majú šancu študovať na prestížnych univerzitách v zahraničí by sme už nemali brať ako tragédiu, ktorá znižuje počty prvákov na našich domácich univerzitách. Ak sa naši skvelí absolventi zo zahraničia vrátia, považujme to nie za odliv mozgov, lež za obeh mozgov.

Skryť Vypnúť reklamu

Stredoškolákom, ktorí sa už v týchto týždňoch musia rozhodnúť, čo po maturite, sa prihovoria aj predstavitelia fakúlt. Mnohé fakulty totiž vnášajú do príchodu uchádzačov o štúdium nové prvky. Lákadlom môžu byť úplne novoakreditované študijné programy, ale aj vstup na vysokú školu.

Viaceré školy znížili poplatky za prijímacie konanie alebo v ňom pripravili zmeny, začali využívať výsledky Národných porovnávacích skúšok, ktoré zabezpečuje spoločnosť SCIO.

V 44 stranovom Bedekri sa však dozviete zo života na vysokých školách ešte omnoho viac.

Čo je nové na sme.sk

Čo je nové na sme.sk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  264
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Novinky, zlepšenia a vôbec všetko, s čím sa chceme podeliť. Zoznam autorových rubrík:  Novinky na sme.skNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu