O vlkoch v baranej koži

Ste mladá rodina a kúpili ste si byt v bratislavskej novostavbe. Ide samozrejme o hypotetickú situáciu a na dôsledný právny výklad zákona o bytoch a nebytových priestoroch sa neberie ohľad. Hypotetickú o to viac, že pri raketovo rastúcich cenách bytov v našej metropole sa percento mladých ľudí, ktorí si to môžu dovoliť, zredukovalo na posádku väčšieho autobusu. Okrem vás bude vo vchode bývať 19 nových majiteľov bytov v osobnom vlastníctve, ktorý si rovnako ako vy kúpili byt od developera. Keď ste sa nadšení nasťahovali do nového, zistili ste, že aj keď byt a dom dýchajú novotou, okolie domu je spustošené, zanesené odpadkami a plné narkomanov. O bezpečnosti pre vaše maloleté deti s jedným hliadkujúcim policajtom na tri bloky nemožno hovoriť. Navyše sa narkomani občas vlámu do vášho vchodu a prespávajú na schodisku. Sami si bezpečnosť vynútiť ani zabezpečiť nedokážete. Tiež nemáte čas nasadiť v predzáhradke Vášho domu aspoň trávu, aby sa vaše deti nemuseli hrať v blate a zvyškoch stavebného odpadu. Tvrdo s manželkou pracujete a výchova detí pohltí zvyšok voľného času. Perspektíva splácania tridsaťročnej hypotéky vám napokon iný scenár ani nedovoľuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Preto sa na schôdzi vlastníkov bytov dohodnete na spoločenskej zmluve. Každý vlastník sa vzdá časti svojich vlastníckych práv v prospech trojčlenného výboru vlastníkov, dvoch dôchodcov a jednej ženy v domácnosti, ktorí na práce okolo domu majú čas. Budete im platiť mesačné odvody na to, aby sa postarali o všetky služby pre vaše pokojné bývanie. Zabezpečia vrátnika, strážnu službu, opravy, odvoz dopadu a záhradkársku službu, ktorá zoberie do parády vašu predzáhradku a vysadí v nej niekoľko kvetov. Za tieto "verejné statky" budete platiť sumu vo výške, ktorá sa odvinie od dohody vlastníkov. Rozhodne väčšina, ale vždy máte jeden hlas a privilégium kontrolovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žijete si spokojne, na nedostatky a nedokonalosti sa môžete adresne stažovať o poschodie nižšie alebo vyššie, prípadne rovno u dodávateľa. Až jedného dňa zistíte, že vaša samospráva sa o vás a bez vás rozhodla spojiť s monopolným správcom, poskytovateľom služieb správy domu v celej mestskej časti. Zrazu platíte viac, služby nie sú poskytované na uspokojivej úrovni a keď sa vám náhodou podarí dovolať do sídla správcu v inom meste, tak sa dozviete, že správca má toho veľa. Najprv musí riešiť prioritnejšie problémy v iných domoch a iných mestských častiach. Musí dbať na záujem celku a nielen na váš jediný dom. Vaša trojčlenná samospráva dostáva od správcu štedré odmeny, elita je spokojná. Chcete sa vrátiť k starému modelu, ktorý všetkých uspokojoval, no vaša trojčlenná samospráva vám oznámi, že na to, aby ste odstúpili od zmluvy s monopolným správcom, potrebujte súhlas ostatných spoločenstiev vlastníkov, ktorých je niekoľko tuctov. Keď namietate, že ste o tom nehlasovali, vaši zástupcovia vám povedia, že štatút správcu súhlas vlastníkov nepotreboval, stačilo rozhodnutie splnomocneného výboru. Cítite sa vyšachovaný z hry, platíte veľa, môžete sa stažovať, súdiť, ale to je asi tak všetko, čo s tým môžete urobiť. Vaše právo „o vás s vaším hlasom“ niekto roztrhal a spláchol.

SkryťVypnúť reklamu

Poviete si: to je absurdné. V reálnych podmienkach sa to nikde na Slovensku nemôže stať, lebo to skrátka zákony našej krajiny nedovoľujú. A predsa. Národná rada schválila Lisabonskú zmluvu, ktorá zjednodušene povedané, mení pravidlá hry verejnej politiky za pochodu. A bez nás občanov. Lisabonska zmluva totiz nie je ničím iným, len vlkom v barančom rúchu. Keď vlkovi Francúz a Holanďan v referende vyprášil kožuch, rozhodol sa staviť na iný marketing. Marketing v rukách prefíkaných (nevolených) eurokreatívcov je vždy šikmou plochou k plíživej totalite, ktorá salámovou metódou a potichúčky ukrajuje z našich práv a slobôd. Až raz zostaneme nahí a budeme sa prekvapene čudovať, kam zmizli naše šaty.

SkryťVypnúť reklamu

Marketingová stratégia v prípade Lisabonskej zmluvy je až primitívne jednoduchá. Vyhodíme z textu spoločné európske symboly a zvyšok textu necháme, čím euroústavu premodelujeme na neškodný dokument nesúci meno portugalskej metropoly. Ked ma niečo kožuch ako vlk, telo ako vlk, zuby ako vlk, brechá ako vlk, je to skrátka vlk. Keď má niečo osnovu ako euroústava, zavádza právnu subjektivitu ako euroústava, právnu zvrchovanosť nad národnými zákonmi členských štátov ako euroústava a nástroj na uzurpovanie nových právomocí ako euroústava, je to skrátka euroústava. A nielen to. Je to spoločenská zmluva, cez ktorú ovládaní dávajú právomoc tým, ktorí ich majú ovládať. Ak je Lisabonská zmluva spoločenskou zmluvou a o spoločenskej zmluve nerozhodujú nohami samotní občania, ktorých ma viazať a regulovať, je to škandál. Chce nám vládnuť bez nášho súhlasu a myslí si, že jediné na čom nám kedy záležalo bola nejaká vlajka a hymna. Vlk si svoju baraniu kožu jedného dňa vyzlečie a potom vyjde najavo marketingový bonbónik Lisabonu. A to fakt, že jej obsah takmer nikto nepozná. Dokázateľne viacerí poslanci, ktorí za ňu dvihli ruku, nieto ešte obyčajní občania, ktorí majú dosť starostí zo sebou a svojími rodinami. Priatelia, spýtajme sa sami seba otvorene. Keď vieme horko ťažko ovplyvniť tých niekoľko bláznov a mocichtivých autoritárov, ktorí sedia v Bratislave, ako zvládneme tie stovky utrhnutých regulátorov, ktorí sedia v na míle vzdialenom Bruseli?

SkryťVypnúť reklamu

Posledným varovaním Prozreteľnosti bolo malé kúzlo nechceného – reakcia predsedu Európskeho parlamentu H.G. Poetteringa na zablokovanie Lisabonskej zmluvy v Národnej rade opozíciou, trvajúcou na zmenách v tlačovom zákone. Pán predseda Poettering zdôraznil naším zákonodarcom, že sa žiadne prekážky do cesty lisabonskému valcu dávať nesmú. Existuje len jedna správna alternatíva. Čo tam po nejakom nedemokratickom tlačovom zákone. Priamo z neba sme dostali príklad úbohej hĺbky pochopenia, akú budú mať bruselské inštitúcie pre citlivé vnútorné záležitosti Slovenska. Aby bolo jasno, budem akceptovať lisabonskú zmluvu a jej obsah, ak to bude rozhodnutie väčšiny občanov. Nejde mi však do hlavy, prečo si naši zákonodárci myslia, že sme takí idioti, že sa nás ani neráčia spýtať.

Michal Novota

Michal Novota

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živnostník, občasný publicista, Program Officer v International Republican Institute, analytik Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika, človek sledujúci verejné dianie okolo. Inak optimistický realista s vážnymi príznakmi daňovej a odvodovej revolty. Ako poslanec miestneho zastupiteľstva v Petržalke reprezentuje občanov v treťom volebnom obvode. Zoznam autorových rubrík:  PetržalkaOrwelliadaJoy of LifePhotostoryReakcie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu