
V roku 1831 postihla cholera celý Liptov. Minimálne zásoby potravín chudobnýchobyvateľov sa minuli a nastal hladomor. Stankovský farár Stankovič napísal, žeobčania sa živili rozličnými trávnymi plodinami. Choroba decimovala najviacpoddaných, podľahli jej celé rodiny. Počas epidémie cholery r. 1831 pomreli vdedinách dolného Liptova desiatky ľudí (Stankovany a Rojkov 134, Gombáš/Hubová/ 82, Ľubochňa 9 aŠvošov 18 ľudí.) V Stankovanoch prepukla cholera už v Auguste a podľahli jej ajtí najzdravší. 24 mŕtvych pochovali do spoločného hrobu. Dňa 21. Septembra 1831podľahol cholere prvý obyvateľ Gombáša.
Vďační občania, ktorí zostali nažive sa rozhodli postaviť vStankovanoch a Gombáši kaplnky. Stankovská ešte stojí a je zasvätenáSedembolestnej Panne Márii - Patrónke Slovenska. V jej oltári je kamenná pietaod neznámeho majstra. Postavili ju r. 1832. V Gombáši postavili za dva mesiace(Júl - August r. 1833) kaplnku zasvätenú svätému Rochovi. Kaplnka mala oltár sobrazom cholery a nápisom: "Na pamiatku panujicej tunaRoku 1831 ukrutnej Chorobi Cholera recenej, abi Milostiví Boch skrz orodovaniSlužebnika sveho S. Rocha, od podobnecho Nestesti nas zachovati račil. Pros zanas O Svati Rochu! Abi zme skrze tve zasluchi od morovej Rani ochraneni bili."
Kaplnku benedikoval 14. Septembra 1833 dekan JozefHámorník, farár z Liptovských Sliačov. Pri rozširovaní magistrály kaplnku r.1968 zrúcali. Obraz je zavesený v sakristii hubovského kostola. Je to zaujímavýobraz, lebo zachytáva gombášsku dedinu s typickými dvojdomami.