Konope

Konope už v dávne minulosti patrili aj u nás medzi dôležité pestované priadne rastliny. Ich použitie bolo rozsiahle. Pestovali sa hlavne pre vlákno a zo semien sa lisoval olej. O ich pestovaní i u nás, na Liptove, sa zachovali viaceré historické doklady. Podľa nich sa u nás pestovali konope skôr ako ľan. O ich dávnom pestovaní svedčí záznam rukopisu z r. 1551 Status bonorum et pertinentiarum arcis Lykava et UJVAR, v preklade: „Štatút pôžitkov a (ostatných) náležitostí hradu Likava a Liptovského hrádku, kde sa ukladá jednotlivým poddanským obciam Liptova odovzdávať likavskému hradnému panstvu určitú mieru (lukno a korec - staré duté miery) konopného semena. Semeno sa odovzdávalo pred veľkým pôstom na výrobu oleja. Starší ľudia spomínali, že s konopným semiačkom robievali halušky alebo rezance.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
konope
konope 

Konopné vlákno jeveľmi pevné a odolné proti hnitiu. Vyrábali sa z neho priadze natkanie tkanín a pre rôzne technické účely. Konope je dvojdomá rastlina, toznačí, že osobitne sú rastliny samčie, tzv. poskonné a osobitne samičie,tzv. materné. Kvety samčích konôp sú v klase v riedkych strapcochs päťdielnym okvetím. Kvety samičích sú úžľabné, usporiadané dosnopkovitého zväzočku v pazuchách listov.

Vegetačné obdobie konopeje 110 - 120 dní a narastú až do trojmetrovej výšky. Siali sa, keď bola pôdazohriata na 10-12 C.Konope určené na vlákno sa kosili v technickej zrelosti, t.j. v časeod plného kvitnutia do začiatku odkvitnutia samčích stoniek. Vtedy tieto stonkydostávajú žltkastú farbu a spodné listy začínajú schnúť. Pokosené stonkysa nechali po rozložení uschnúť 5 – 6 dní pri slnečnom počasí, pri oblačnom až10 dní. Usušené sa viazali do snopkov. Aby sa konope dôkladne dosušili stavalisa do panákov a až po dôkladnom vysušení sa vozili do stodôl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po odsemenení sastonky nerosili, ale máčali. Najlepšie výsledky sa dosiahli pri letnom máčaní,ktoré trvalo 5- 6 dní. Dlhé stonky sa skracovali pretínaním (sekerou). Povymáčaní a vysušení sa stonky spracúvali podobne ako ľanové stonky.

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  2x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu