Náboženské symboly na dolnom Liptove

Naši ľudia hoc boli chudobní, predsa boli nábožní a vďační Pánu Bohu i za to málo čo mali. Každú prácu začínali V mene božom. Keď šiel gazda čo i len naprázdno s vozom zo dvora, zobral do ruky bič a skôr ako sa pohol zvolal: Hejk, v mene božom! Pri konskom záprahu: Hijó, v mene božom!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Sbožou pomocou zvážal fúry sena, dreva a robil aj všetky poľnohospodárske práce.Po zasiatí a po zbere plodín sa pomodlil a krížikom prežehnal zem. Lesnírobotníci (šlogári) spávajúci v kolibách sa hneď po umytí pomodlili. Pomodlilisa krátko, alebo aspoň prežehnali priamo na pracovisku, až potom začali pracovať. Modliť sa Anjel pánaráno, na obed a večer bola úplná samozrejmosť. V poli a na lúkach sa primodlení obrátili tvárou na kostol, kríž alebo obraz. Pri hradách dreveníc býval vo veľkej izbevyťatý nápis: "S božou pomocou zhotovil roku Pána, atď. a monogram JHS." Načelnej strane dreveníc bývali drevené krížiky. Keď sa začali stavať domy ahumná s rovnými doskovými čelami striech nikde nechýbal v doskách vyrezanýdrevený kríž. Pri stavbe múraných domov na čelnej stene štítu domu nesmelachýbať "kaplnôčka," do ktorej sa vkladal krížik, soška svätých aleboaspoň anjelik so zloženými rukami. Spokojnosť bývania v novostavbe začala až pojej posvätení v čase Vianoc pri kolede. Náboženské symboly, kríže, sošky aobrazy nechýbali v žiadnom dome. Na obrazoch bývalo ukrižovanie, výjavy zkrížovej cesty, svätá Rodina, Božské Srdce Ježišovo, Panna Mária, ako aj inéobrazy svätých. Sošku Panny Márie, Svätej Rodiny alebo Božského Srdca mávali vdome na oltáriku pri ktorom bola vo vyrezávanom svietniku sviečka, ktorúzapaľovali pred večerným modlením. V starých dreveniciach býval na čelnommieste steny kríž a pod povalou rozvešaný vedľa seba celý rad svätých obrazov.Kedysi boli všetky tieto obrazy maľované na sklo. Slávnostný obed v nedeľu, keďbola doma celá rodina, začínal a končil vždy spoločnou modlitbou. V niektorýchdomácnostiach mali aj hracie obrazy, najčastejšie Svätej Rodiny. Keď detiposlúchali, alebo pri návšteve cudzích detí natiahli kľúčikom automat, ktorýpotom zahral tóny k obrazu priliehavej náboženskej piesne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pohľadna náboženské symboly nesmel chýbať ani v prírode. V obci a chotári boli vždykríže. Na ich zhotovenie sa používalo kvalitné drevo z červeného smreka.Spomeniem aspoň tie, ktoré sú najvyššie položené: Fatranské sedlo (761 m)- bol najstarší, popri ňom prechádzala hlavná trasa cesty spájajúca Turiec s Liptovom. NadStankovanmi na vrchu Šíp (1169m) bol prvý kríž postavený už v r. 1922. Nad Rojkovom navrchu Kopa (1187 m)je kríž, ktorý je údajne už tretí a postavili ho v r. 1998. Najvyššie postavenýkríž je na vrchu Rakytov (1567m). Iniciátorom stavby bol profesor Anton Heins a soštudentmi ho postavili 18.9.1993. V niektorých dolinkách boli (a ešte ja terazsú) rozvešané po stromoch sväté obrazy. Ľudia ich dávali na miesta, kde sastalo nejaké nešťastie alebo ako vďaku za zachránený život. V Ľubochnianskejdoline už nepočuť ruch šlogárskych prác a ľudia už dnes nevedia kde a prečo bolipovešané na stromoch náboženské obrazy. Ich výskyt a pôvod vzniku som zachytildo kroniky obce Gomáš (Hubová).

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  2x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu