Spomienky

Výročia - spomienky bývajú rozličné. Niektoré sú milé a radostné, ale sú aj kritické a smutné. Tento mesiac si pripomíname výročie nedožitých narodenín nášho rodáka saleziána profesora Štefana Olosa. Bola to významná osobnosť z oblasti spevu a hudby. Narodil sa dňa 11. Septembra 1927 a zomrel dňa 26.2.1998.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Spevaci suboru Liptov v rokoch 1957-1959. Vlavo dolu dirigent prof. Stefan Olos SDB.
Spevaci suboru Liptov v rokoch 1957-1959. Vlavo dolu dirigent prof. Stefan Olos SDB. 

Ako kňazbol počas obdobia komunistickej diktatúry diskriminovaný. V roku 1954 sa stal unás v Hubovej organistom a vyučoval hru na nástroje a spev. Už r. 1955 vytvorilz ľudí, ktorý nemali nijaké hudobné vzdelanie, stodvadsať člennýhudobno-spevácky súbor Liptov. V roku1986 ma SAV požiadala, aby sme v gombášskom nárečí nahrali so spevákmi rozličnéľudové piesne z nášho regiónu. Aby som to zvládol, požiadal som prof. Olosa opomoc pri ich natáčaní. Bolo sme dobrí priatelia a s mojou požiadavkou bezváhania súhlasil a bol rád, že aspoň takto sa zachovajú niektoré ľudové piesne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvénedeľné odpoludnie sme nič nenatočili, lebo do textu pesničky vždy skočilonejaké spisovné slovo, veď už i starí občania nevedia hovoriť po gombášsky.Nakoniec sme nesprávne termíny "prežreli" a dbali sme hlavne nasprávny nápev. Boli to piesne svadobné, na krštení, vlašské, lúčne, Jánske,vianočné, novoročné, turíčne a osobitnú skupinu tvorili uspávanky. Celkom smenahrali 76 gombášskych piesní. Spievalo ich desať spevákov (muži aj ženy).Všetci boli narodení a bývajúci v Gombáši (teraz Hubová). Najstarší bilinarodení r. 1909. Záznam spevu sa robil u nás doma.

DirigentOlos tieto ľudové piesne aj znotoval. V roku 1987 vyšiel zborník Liptov č. 9, vktorom na str. 225-256 vyšli v nárečí hudobné tradície v Hubovej. Zborník vydalovydavateľstvo Osveta n.p. Martin pri Litovskom múzeu v Ružomberku. Hoci prof.Olos, ktorý znotoval všetky piesne, ako spoluautor nesmel byť uvedený vpublikácii, netrval na tom a s radosťou sa podieľal na zachovaní dnes užzabudnutých piesní z nášho regiónu. Aj taká osobnosť, akou nesporne prof.Štefan Olos SDB bol, sa ako kňaz nemohol realizovať a slobodne tvoriť. V roku1993 napísal hudobnému skladateľovi Zdenkovi Mikulovi, že i keď bol šikanovanýa tie roky boli veľmi ťažké, roky strávené s jeho spevákmi a hudobníkmipovažuje za veľmi pekné. Takto si ne neho spomínajú aj členovia súboru Liptov zHubovej a chrámového spevokolu Andrej z Ružomberka. Spievať a hrať pod jehotaktovkou bola radosť z kultúrneho vystúpenia. Končím nie výročím, alenezabudnuteľnými spomienkami na môjho dobrého priateľa Štefana.

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  2x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu