Voda, studničky, studne, vodovod

V poslednom čase životodarnú surovinu - vodu sme zväčša spomínali ako živel. Nielen u nás, ale aj v niektorých okolitých štátoch po výdatných dažďoch voda riek, ale i niektorých malých potokov, sa rozvodnila do nebývalých rozmerov. Topila a ničila všetko čo jej prišlo do cesty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V článku sa chcem zamerať hlavne na pitnú vodu. U nás jej máme zatiaľ nadbytok, ale sú mnohé oblasti sveta, kde je nedostatok pitnej vody a preto má cenu zlata a tým aj cenu života. U nás na Gombáši (dnes Hubová) ju brávali zo studničiek, ktoré boli vykopané za štátnou cestou pod záhradami pri Váhu (pod brehom). Bolo ich päť. Pod brehom Cupera, Okáľa, Jaroša, Medžu a Hrudu. V strede dediny pod Chovanovie brehom vytekala voda kovovou rúrkou. Táto studňa je tam dodnes.
V dedine boli aj hlboké kopané studne vo dvoroch. Ich hĺbka sa pohybovala okolo dvoch metrov. Boli obložené kameňom. Vrch studne bol zazrubený a prikrýval sa doskami. Voda sa zo studne obyčajne naberala do putne a vyťahovala sa tenkou žrďou ukončenou hákom. Tieto studne bývali vo dvore v blízkosti humna a voda sa zvyčajne používala len pre dobytok, lebo dosť blízko bolo aj hnojisko. Najhlbšia kopaná studňa (9,5 m) bola na vŕšku pri fare. Už v roku 1906 tam bola pumpa s pomocným valcom. Určite ju predchádzala studňa so strieškou a výťah vody rumpálom, ako ju nakreslil r. 1921 majster Fulla.
Reťaz rumpála sa navíjala na valec. Komovie studňa bola so strieškou, ale voda sa vyťahovala palicou. V prevádzke bola až do roku 1940.
Keď sa zlikvidovali kopané studne, zabila sa do nich rúra a namontovala sa pumpa. Rúra a vymúraná studňa sa zasypala zemou. Pri kríži bola studňa s hákom a palicou asi až do roku 1936 a mala striešku. Studňa so strieškou bola aj v Ľubochni u Ondrúšov.
Studne so strieškou boli skoro v každom druhom dome v Stankovanoch. Takéto studne boli aj v Rojkove a boli hlboké asi 7m. Bolo ich však menej ako v Stankovanoch.
Pokiaľ neboli fabriky Váh bol čistý a napájali v ňom všetok dobytok. Najväčším znečisťovateľom vody bola papiereň. Už 3. októbra 1910 protestovalo naše obecné zastupiteľstvo proti znečisťovaniu Váhu papierňou v Ružomberku. Citujem z protestu: " Do povahy vezmúc tú okolnosť, že voda z fabriky vylievaná do Revúcej a Váhu s jedovatými látkami namiešaná, ktorú obec pritom všetkom, že sa pri fabrike prečísťa, na zdravie za škodlivú drží, čo je v terajšom stave, keď cholera sa zjavila, nebezpečné."
Dokiaľ sa kosievali vysokohosrké lúky udržiavali sa všetky horské studničky. Pri výstupe na grúne vždy sa pri nich zastavili. Vyhľbili ich, očistili a ak bol prameň vo svahu, urobili na jej odvod žliabok, aby voda mohla natiecť do nádoby.
Roku 1953 bol zachytený pre vodovod prameň vody v lokalite u Brúsa s výdajňosťou 6,8 litra za sekundu. Až r. 1964 sa zavádzal postupne v obci vodovod. Zostáva nám len veriť, že sa v našej dedine dočkáme aj kanalizácie ...

Karol Okáľ

Karol Okáľ

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  2x

kronikár, pišúci zadarmo, no nie nadarmo Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu