Ruština sa pomaly, ale isto stáva svetovým jazykom. Samozrejme angličtinu v nevytlačí a ani hlavné európske jazyky, ale v turistickom priemysle sa už teraz stáva s nimi rovnocenným partnerom. Pred pár dňami som sa vrátil z dovolenky z Chorvátska a hotelovú klientelu tvorilo približne 70 percent Rusov. V Egypte v päťhviezdičkovom hoteli, a nebol malí, ich bolo vari 90 percent, v Turecku, či v Tunise je tiež veľa ruských turistov. Pravda, najzaujímavejšie je to, že všade v týchto krajinách, v ich lepších hoteloch, ale nielen tam, môžete vidieť ruské nápisy. Na recepciách sa dá ruský dohovoriť bez problémov a samozrejmosťou je to aj pri animačných programoch. To isté platí aj pre ostatné lepšie hotely v Európe či v Ázii. Ad absordum sa tento trend ,,prehnal“ Karlovými Varmi, kde s prepáčením, aj hajzelbaba sa vás po rusky opýta na akú potrebu chcete ísť.
Pravda, ako obyčajne, my sme túto skutočnosť nezachytili. Ešte pred nedávnom k nám ruskí turisti začali chodiť vo veľkom a aj peniaze míňali týmto štýlom no naši hotelieri si mysleli, že okrem zvyšovania cien netreba robiť nič. Tak sa stalo, že všade vo svete si ruských turistov vážia, po japonských sú vraj najštedrejší, len my sme ostali akosi bokom. Na našu škodu, pričom určite veľká časť personálu v našich hoteloch sa s Rusmi ako tak dohovorí.
Na druhej strane pes je asi zakopaný v tom, že tá veľká časť personálu ešte stále myslí na erohácke zájazdy, kde obrazne nič nemuseli robiť a hotely mali obsadené. Boli sme radi, že nás obslúžili a na nejakú tú pozornosť si nikto ani nenárokoval. Vedel, že by to bolo zbytočné. Česť výnimkám ! A tak dnes hotelieri plačú, že majú malú obloženosť a idú do straty. Doteraz si neuvedomili, že je to predovšetkým ich chyba a ak takto budú robiť aj naďalej pôjdu nielen do straty, ale sa i sami stratia.