Existuje pre Líbyu plán B ?

Písmo: A- | A+

Stovky náletov lietadiel a rakiet na vojenské objekty a mestá bez strát na civilistoch ! To sa snažia nahovoriť medzinárodnej verejnosti predstavitelia útočiacich štátov v Líbyi. Napriek tomu, že vedia, že to nie je pravda neohrozene to tvrdia ďalej. Je len otázkou času, kedy sa pravda zjaví na nejakej internetovej stránke a ukáže sa, že ako klamali v Iraku, v Afganistane, cigánia aj teraz.

       

         Neviem prečo si myslia, že ľudia sú stále bez informácii tak ako to bolo pred desaťročiami a vymýšľajú si akési humanitné pohnútky pre svoje ropné ciele. Vôbec ich napríklad netrápi, že v Pobreží Slonoviny zúri občianska vojna, kde prezident, ktorý prehral voľby sa nechce vzdať moci, kde je naozaj humanitná katastrofa, viac ako 350 000 ľudí muselo odísť zo svojich domovov, sú masovo vraždení atď. Myslím si, že ak s pomocou Západu vyhrajú povstalci nebudú o nič milosrdnejší ako Kaddáfivo vojaci. Budú vraždiť jeho ľudí a hovoriť niečo o spravodlivosti.

         Ja jasné, že obidve strany sú rovnakého razenia a rovnako zavádzajú. Jedny hovoria o tom ako ich vojaci zabíjajú a terorizujú a druhý zas koľko mŕtvych už spojenci pri bombardovaní zabili. V čom sa zmenil Kaddáfi, že ho Západ zrazu nechce ? Zbrojné embargo platí aj pre povstalcov ? No najdôležitejšia je otázka, kto sú tí povstalci ? Obávam sa, že Američania, lebo nakoniec to všetko oni museli odklepnúť, urobili tú istú chybu ako v Iraku, Afganistane. Zbrane dajú do rúk ľuďom o ktorých nevedia v podstate nič a potom budú prekvapení, že sa z nich vykľujú teroristi a Al–Kaidá. A je tu ešte jedna nezodpovedaná otázka. Čo ak bezletová zóna nepomôže a povstalci nevyhrajú. Čo bude potom ? Možno bude občianska vojna, ktorá bude trvať roky a zomrie pritom oveľa viac ľudí ako keby boli nechali Kaddáfiho potlačiť povstanie. Existuje nejaký plán B čo bude v tomto prípade ? Obávam sa, že nie.

Skryť Zatvoriť reklamu