Clementis bol na jednej strane presvedčený komunista, ale na druhej strane mal svoj slobodný názor, ktorý si nechcel dať vziať. Nielen že kritizoval Rusko-fínsku vojnu a Pakt Molotov-Ribentropp, ale na druhej strane nezaujal stanovisku k stalinským čistkám, ktorých sa nakoniec sám stal obeťou. Clementis bol postavou, ktorá sa do slovenských dejín akosi nehodí. Bol vzdelaný, inteligentný, šarmantný, mal styky a ako povedal prezident Beneš, bol formát štefánikovského razenia.
Film skvelým spôsobom odhaľuje Clementisovo vnútro, jeho ideologickú rozpoltenosť a ukazuje aj zaujímavé historické fakty. Myslím si, že by sa mal povinne premietať na stredných školách na hodinách dejepisu. Priam prorocky predvídal problémy s maďarským nacionalizmom a snažil sa o odsun Maďarov do Maďarska. Žiaľ, ako sa ukázalo, mal pravdu. Vtedy západné mocnosti na čele s USA, ako aj Sovietsky zväz, nedovolili tento krok. Clementis, ale aj Československo, sa stalo obeťou tejto veľmocenskej politiky.
Clementis nebol ideálny, ale rozhodne je veľkou postavou slovenských dejín, ktorý si zaslúži pozornosť, čo platí aj o tvorcoch tohto filmu scenáristu Luboša Juríka a jeho režiséra Miroslava Košického. Výborným výkonom sa blysol aj jeho hlavný protagonista v úlohe Vladimíra Clementisa Ján Króner.