Za projektom stojí firma GGES, a.s., jedna z firiem podnikateľa, rodáka zo Skalice Ivana Kmotríka st. Taktiež sa vie, že časom sa bude musieť mesto Skalica rozhodnúť, čo s komunálnym odpadom, nakoľko skládkovanie nebude povolené a práve doteraz fungujúca skládka v Mokrom háji sa jednoducho naplní /posledné informácie cca 10-12 rokov/. Komplikácia prišla aj s novelizáciou zákona o odpadoch, kde mestá pri skládkovaní musia mechanicko-biologicky upravovať odpad, účinnosť zákona je posunutá od 01 01 2027. Jednoducho povedané odpad bude výhodný biznis a vysoko zisková činnosť.
Na Slovensku je všeobecne známy fakt, že nevieme čerpať EÚ fondy a tak CEH v Skalici, kde je navrhnuté školiace stredisko, triedička odpadu, kompostáreň, spaľovňa inak povedané ZEVO – Zariadenie na energetické využitie odpadov je výborne nastavená činnosť na čerpanie EÚ fondov. Tak ak máme mesto, kde vedenie je naklonené riešiť odpad do budúcna a ku tomu mesto, ktoré je ochotné poskytnúť za výhodných podmienok svoj pozemok, prečo to nepodporiť a nevyužiť to!
Smutné je, že každý normálne uvažujúci občan rýchlo pochopí, že ten pozemok je krajne nevhodný na takúto výstavbu, nielenže je neďaleko výstavba rodinných domov i historické mesto Skalica, ale blízkosti je Baťov kanál, upravuje sa tam rieka Morava, aby slúžila na rozvoj cestovného ruchu, hranica s ČR a obce zamerané na vinohradníctvo, teda voľnočasové aktivity a do toho si niekto zmyslí postaviť priemyselný kolos CEH. Neuveriteľné!
V tejto dobe je projekt na Ministerstve životného prostredia, kde sa rieši posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA za Slovenskú republiku, EIA za Českú republiku a SEA – posudzovanie vplyvov strategických dokumentov na životné prostredie. A čo mesto Skalica? To si aktualizuje potichu územný plán, kde začlení aj predmetný pozemok a nepodáva prakticky žiadne informácie. Vybraní mestskí poslanci sú v kontakte s rodákom zo Skalice a div sa svete viacero z nich je naklonených k tomu, aby sa celý projekt zrealizoval. Vedenie mesta je historicky previazané s podnikateľom p. Ivanom Kmotríkom st. a občan si dobre pamätá, napr. predaj lesov, prepojenie s Fakultnou nemocnicou v Skalici, s GRAFOBAL GROUP GOLF RESORT SKALICA, a.s. alebo s akciami v BVS, a.s. Bratislava. Tak prečo nespolupracovať naďalej!
Začiatkom roka príde k prekvapeniu, nájde sa aktívny občan, ktorý si dá tú námahu a rozpošle pravdivú informáciu o zámere verejnosti. Postupne sa rozbieha nefalšovaný občiansky vzdor cez otvorený list primátorke, kde sa cca 3 000 podpisov dožaduje zvolanie Mimoriadneho zastupiteľstva v Skalici s jedným bodom programu – Návrh zadávacích podkladov aktualizácie Územného plánu mesta Skalica pre Zmeny a doplnky č. 7 ÚPN mesta Skalica. A div sa svete zrazu je téma tém, ako zabrániť občanom komunikovať, ako umlčať ľudí, aby sa nespájali, ideálne je aktivistu zdiskreditovať hneď na začiatku, alebo aspoň rozoštvať ľudí medzi sebou. Vytvoriť strach. A ak nezaberá prosté nadávanie si tak sa vyťahujú politické prepojenia a osobné útoky z anonymných profilov. Do procesu zasahuje aj negatívna emócia primátorky, ktorá odmieta spolupracovať s občanmi a zmätočne pôsobia aj niektorí poslanci.
To čo na začiatku vyzeralo ako úžasná myšlienka sa po pár mesiacoch premenilo na vysoko kontroverznú tému. Prečo? Lebo aj malé dieťa vníma, že takýto koncept CEH je vhodné skôr umiestniť do priemyselných parkov, alebo do zastaralých priemyselných prevádzok, kde je priamo prístup k železničnej preprave, kde nákladná doprava, prach, hluk i smrad nebudú spôsobovať zníženú kvalitu života pre občana a priemyselná prevádzka nebude negatívne zasahovať do života ľudí v celom regióne. Som sama zvedavá, ako vedenie v meste bude riešiť predaj pozemku, ako celú atmosféru budú vnímať mestskí poslanci, zasiahne dotknutá firma, kde v tom boji o biznis bude občan. O tom nabudúce...