V prvom článku som popísala tie základné fakty, že mesto Skalica potrebuje do budúcna riešiť komunálny odpad, zverejnila som informácie o spornom zámere firmy GGES, a.s., /jedna z firiem Ivana Kmotríka st./, ktorá sa snaží vybudovať školiace stredisko, triedičku odpadu, kompostáreň, ZEVO /krajší výraz na spaľovňu/. Informovala som, že doteraz funkčná skládka v Mokrom háji má životnosť obmedzenú a preto musí prísť k rozhodnutiu, čo s odpadom ďalej. Doteraz odpad riešil mestský podnik VEPOS – SKALICA, s.r.o. – Odpadové hospodárstvo a ja som nezaznamenala žiadne väčšie problémy s vývozom a likvidáciou odpadu z mesta. Celý zámer vybudovať tak obrovský priemyselný kolos na tak nevhodnom mieste som už vysvetľovala /blízkosť historického mesta, rodinné domy, Baťov kanál, obec Sudoměřice - vinárska oblasť/ a tak len pripomeniem, že sa má likvidovať 135 000 t odpadu z 3 krajov, navrhované sú dve varianty, ktoré pre úplnosť faktov uvádzam a aj informáciu o liste z Ministerstva životného prostredia SR.
Realizačný variant č. 1 uvažuje inštaláciu klasického kotla so spaľovacím roštom prevádzkovanom pri nadstechiometrickom objeme kyslíka s následnou výrobou pary pre turbogenerátor a vyvedením tepla do novovybudovaného horúcovodu do dvojice potenciálne vhodných odberných miest.
Realizačný variant č. 2 sa plánuje inštalácia výtavného splyňovača pracujúceho pri podstechiometrickom objeme kyslíka a produkujúcom syntézny plyn v očakávanej kvalite plynného druhotného paliva, ktorý sa následne využije ako energetické palivo v spaľovacej komore pre účely výroby elektriny a zvyškového tepla, ktoré bude vyvedené do novovybudovaného horúcovodu a odberného miesta.
Taktiež tu nebudem rozoberať Rozsah hodnotenia č. 10073/2025-11.1/šm zo dňa 17 04 2025, ktoré bolo zverejnené na stránke Ministerstva životného prostredia SR, sekcia environmentálneho posudzovania a povoľovania Odbor posudzovania vplyvov na životné prostredie, pretože sú to prvé vyjadrenia skôr odborného charakteru, čo všetko sa musí preveriť, doplniť, posúdiť a občan sa v nich neorientuje. Na celkové posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA- SK, EIA – ČR sa stále čaká.
Môj zámer je dívať sa na celú problematiku očami občana, ktorý žije v Skalici, ktorý stále očakáva jasné stanovisko mesta k výstavbe CEH. No doslova v hodine dvanástej sa na verejnosť dostáva krátke video, i články, kde primátorka, čo to vysvetľuje, ale celá kauza sa už dostala do bodu, kedy sa verejná mienka nedá zmeniť. Mnoho dní sa mlčalo, arogantne a až bezcitne sa občan ponižoval, nezvládla sa ani slušná komunikácia na sociálnych sieťach, neodpovedalo sa ani občanom z Českej republiky. To všetko, to napätie sa premenilo na občiansky vzdor a výsledkom sú bilbordy, ktorými sa oblepilo mesto.
Kde sa stala chyba? Akú motiváciu má vedenie v meste, keď sa tak nevyberaným doslova deštrukčným spôsobom správa k svojim voličom! Prečo sa ohýbajú všetky etické normy, slušnosť a pokora slúžiť občanovi a stimuluje sa strach, nenávisť a osobné útoky! Je skutočne pravý dôvod riešiť odpadové hospodárstvo, alebo je za celou kauzou iná motivácia? Je nutné sporný pozemok predať, aby mesto dostalo finančné zdroje, ktoré mu tak chýbajú? Je skutočne profesionálne si za každú cenu poštvať proti sebe všetkých lokálpatriotov, milovníkov prírody, milovníkov historickej Skalice, občanov okolitých miest a obcí tým, že uprednostníme biznis? Je skutočne nutné vyvolať medzinárodný škandál?
Novinka dnes prišla, primátorka Mgr. Oľga Luptáková je odhodlaná pod tlakom verejnosti uskutočniť miestne referendum. Ja osobne by som to vnímala pozitívne, keby sa to nestretlo s nevôľou obyvateľov Skalice, ale hlavne Holíča, Kopčian a Sudoměříc a keby prišlo k odbornej diskusii. Na záver ešte krátka poznámka, miestne referendum upravuje Zákon 369/1990 Zb., § 11a Zákon Slovenkej národej rady o obecnom zriadení. Pre občana budú iste zaujímavé body, ktoré sú zvýraznené:
§ 11
(1)Obecné zastupiteľstvo vyhlási miestne referendum, ak ide o
a)zlúčenie obcí, rozdelenie alebo zrušenie obce, ako aj zmenu názvu obce,
b)odvolanie starostu ,
c)petíciu skupiny obyvateľov obce aspoň 30 % oprávnených voličov,
d)zmenu označenia obce, alebo
e)ak tak ustanovuje osobitný zákon.
(4)Obecné zastupiteľstvo môže vyhlásiť miestne referendum aj pred rozhodnutím o ďalších dôležitých veciach samosprávy obce
Ani William Shakespeare by sa nehanbil za takú drámu, aká sa za pár mesiacov vytvorila v jednom okresnom meste. A koniec je v nedohľadne. Pritom úplne stačilo, aby štát jasne a zrozumiteľne nastavil pravidlá, kde Slovensko potrebuje postaviť CEH -spaľovňu i jej veľkosť. Určite nie na zelenej lúke pri poslednej zákrute pred vstupom do Českej republiky. Tak zas nabudúce...