Výber dodávateľa
Nerozumiem, prečo sa pri takýchto veľkých zakázkach vyhovárame, že na Slovensku neexistuje dodávateľ. To je chabá výhovorka. Prečo nevyužijeme možnosti zahraničných dodávateľov? Ktorých sme oslovili? Určite nám radi za EUR 30 mil. niečo ponúknu. Ó, zabudol som na ten príspevok Sk 200.000 smerom k nám. Za Sk 200.000 nikto nič nechce. Iba ma tak napadlo, koľko by to stálo, keby som niečo potreboval.
Koncept archívu
Položil si niekto otázku, ako bude vyzerať spôsob archivácie o 10 rokov, alebo už skôr? Kto spojil koncept archívu automaticky s nádhernou budovou, ktorá môže byť postavená len jedinou firmou. Ďalšia krásna budova so zmysluplným využitím za naše dane.
Spomeňme si na kolosy na hraničných prechodoch v Rajke, Makove, v Kútoch a inde. Veľmi strategické rozhodnutia, keď sme vedeli že v dlhodobom horizonte budeme v Šengenskom priestore.
V dnešnej dobe, keď sú elektronické archívy a databanky bežnou praxou, tak sa vraciame do doby kamennej.
Návrh na zamyslenie sa pre (ne) kompetentných
Tu je môj návrh riešenia v roku 2007 a máme hneď Sk 700 mil. na vianočné darčeky pre dôchodcov.
1. Prestavať hraničný prechod v Rajke na archív.
2. Investovať do najkvalitnejšieho vybavenia nástrojov na spracovanie dokumentácie. Nie som IT Expert, ale asi budeme potrebovať: Výkonné servery, Vysokokapacitné skenery, Softvér na archivovanie dát a Vysokokapacitné média na archiváciu, dnes virtuálny archivačný priestor je skoro zadarmo.
3. Ja by som dal maximálne za takúto zakázku Skk 300 mil. Presnú kalkuláciu, bohužiaľ nie som schopný zostaviť. Verím, že Ministerstvo obrany má k dispozícií alternatívne štúdie pre svoje rozhodnutie, ktoré poskytne médiam.
4. Každá hardvérová a softvérová firma by sa plazila predo mnou, aby si utrhla niečo z tohto koláča. Závislosť na jednom dodávateľovi je v dnešnej dobe smiešna. Socializmus už pominul, ale myslenie, sa nezmenilo.
5. Preniesť všetky doklady Ministerstva do elektronickej podoby a skartovať súčasný starý vojenský archív. V zberných surovinách je za 1 kg papiera Sk 1. Ak sme poctivo archivovali, tak nech máme 100.000 ton papiera v archívoch. Určite som ešte toto číslo podhodnotil. To mi činí Sk 100.000.000 len na papieri a zbavil som sa budúcich nákladov na ich fyzické archivovanie.
Bodka na záver: Počas vojny pri nedostatku surovín, by sme si s archívnymi dokumetmi určite kúrili. Prečo čakať?