Necelý milión za seminárku na Ministerstve kultúry

So smutným konštatovaním musím skonštatovať impotentnosť Najvyššieho kontrolného úradu SR. http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=110410. Výrok na zamyslenie: Pochybenia pri nakladaní s verejnými prostriedkami nakoniec neskonštatoval, pretože pri výberovom konaní vraj k chybám nedošlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Pre mňa z toho vyplýva, keď prebehne korektne výberové konanie, úrad už nezaujíma čo v skutočnosti bolo dodané. Výberové konanie je len prvá fáza procesu nákupu. Je to dôležitá fáza, ale najdôležitejšia je kto, preberie dodávku a odsúhlasí platbu za faktúru.

Poradenstvo patrí do služieb nehmotného charakteru, a preto potrvdenie dodávky nemusí byť vždy preukazné. V jejto oblasti majú firmy najväčšie nedostatky v kontrolných mechanizmoch. Platilo Ministerstvo kultúry za prácu samotnú alebo za odpracované hodiny? 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takouto formou kontroly sa dostávame na úroveň Ruska a nie vyspelej európskej krajiny. V Rusku je všetko super na papieri (pestujú si papirológiu od nepamäti), ale realita je úplne iná. 

Každý audítor a kontrolór vie, že existuje pravidlo „Podstata nad formou“. To znamená, že aj keď dokumenty sú v poriadku to ešte neznamená, že transakcia je pre akcionára (obyvateľa Slovenska) výhodná.  

 Čo bolo treba preskúmať v tomto prípade. Dúfajme že pán minister kultúry si to preverí. 

  1. Kto, prečo túto požiadavku zadal a načo bude štúdia použitá.

  2. Zdokumentované výberové konanie, posúdenie propozícií, najlepšie ak to rozhodla komisia a nie jeden človek.

  3. Bola vypracovaná analýza výhodnosti voči nákladom?

  4. Kto zadal a odsúhlasil objednávku.

  5. Kto prebral dielo a potvrdil jeho súlad so zadaním.

  6. Bola už na niečo použitá a aký efekt to prinieslo pre ministerstvo kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Ak práca dosahuje kvality ako uvádza Trend, tak neverím že Najvyšší kontrolný úrad SR sa uspokojil s bodmi 5 a 6. Počul, už niekdo o nejakej kauze, ktorú by Najvyšší kontrolný úrad SR vyriešil. Taký poriadny Slovenský Enron. A verte, že ich tu máme.  Americké štatistiky uvádzajú, že 5 % tržieb spoločností vedených na NYSE predstavujú podvody. Keď to prirovnám k HDP Slovenska za rok 2005 cca. USD 87 Mld. = USD 4,35 mld. Neoplatí sa nám trochu investovať do kvalitného kontrolného mechanizmu? Postačovalo by to cca. EUR 5 mil. ročne a máme kontrolu na Slovensku ako lusk, ale zabudol som na politickú (ne)vôľu.

Oldřich Kovář

Oldřich Kovář

Bloger 
  • Počet článkov:  112
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mám rád aktívny prístup k životu a milujem jazdenie na divokej vode :-). Čo vás nezabije, vás posilní.Ja. Zoznam autorových rubrík:  Moje obľúbené stránkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu