
V knihe ma zaujali nasledovné myšlienky:
1. Európski úradníci v Bruseli, nikdy nebudú robiť nič pre blaho nás Európanov. Ich hlavnou motiváciou sú teplé „fleky“ a extrémne vysoké platy. Ich najväčšou snahou je sa pri válove udržať čo najdlhšie a mať sa dobre. My ich nezaujímame.
2. Európski politici nevedia ako riešiť súčasnú krízu a nemajú na ňu ani politický mandát. Krásnym príkladom je Grécko, kde nás južní kolegovia ťahajú za nos a snažia sa vytĺcť čo najviac zo záchranných balíčkov, bez snahy robiť štrukturálne zmeny. Príklad so zvýšením počtom štátnych úradníkov o 70.000 za posledné dva roky hovorí sám za seba.
3. Každý politický zásah prehlbuje krízu, lebo politici neriešia krízu ale len svoje teplé miestečka. My ich nezaujímame.
4. Riešenie dlhovej krízy dlhom, je cestou do ešte väčších problémov v skorej budúcnosti. Autori predostierajú riziká spoločných dlhopisov, ktoré len oddialia problémy zadlženia a prinesú ďalšiu krízu.
5. Na druhom pilieri zarábajú hlavne DSSky. Najrizikovejšou oblasťou sú náklady na marketing, cez ktoré môže dochádzať k tunelovaniu našich úspor.
6. V krajinách kde bol druhý pilier povinný pre sporiteľov, tak nedopadol dobre. Napr. Maďarsko.
7. Vždy sa nájde tunelár v dlhodobom horizonte, ktorý nám časť úspor prevedie na Bahamy.
8. Či chceme alebo nie, Grécko zbankrotovalo, a bruselskí úradníci, nevedia pomenovať realitu pravým menom.
9. Autori predostierajú možné scenáre vývoja a fungovanie Európy a EURA.
10. Autori predostierajú možné varianty ako sa zabezpečiť na dôchodok.
Čo je určite výhodou Slovenska, že sme dôchodkovú reformu spravili. Teraz je otázka ako zachovať hodnotu našich dôchodkov, ktoré by mali byť vyplácané pre moju generáciu minimálne za 30 rokov.
A ešte môžem odporučiť aj video: Nechceme sa pást.