Ako opraviť slovenské zdravotníctvo

Desiatky rokov tolerujeme vysúšane a tunelovanie zdravotníctva, a tak nečudo, že je oficiálne na kolenách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Stalo sa slovenským politickým folklórom opakovať jednu a tú istú lož, že štátne zdravotníctvo je neefektívne, a tak ho treba sprivatizovať. To opakovala pravica do nemoty, kým nám tu vyrastal kolos finančnej skupiny, ktorá si postupne podmanila najlukratívnejšie peňazovody a stala sa monopolom. Sekundovali jej v tom aj ďalšie vlády. Z Gorily vieme, že Fico sľúbil Haščákovi kontinuitu, a tak sa aj stalo. Haščákovci zase vyškolili Smer, aby si našli svojho „Palacku“ a "všimné" riešili cez daňové raje. Smerovolič si doteraz myslí, že Fico tam len pil kolu...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fico dnes používa úplne identické pravičiarske reči, aké sme počúvali za Dzurindu a kruh sa uzavrel. Vraj je zdravotníctvo neefektívne a peniaze sa do neho nalejú až vtedy, keď sa zázračne zmení. Dnes a aj dve dekády dozadu však platilo, že vysúšanie zdravotníctva spôsoboval politikmi nastavený systém, kde zdravotné poisťovne nepreplácali nemocniciam všetky výkony, a tak nemocnice museli generovať stratu. Vtedy som poukazoval na jednoznačný zámer politikov ukazovať prstom na nimi vysušený rezort a volať po jeho privatizácii. Žiaľ, bol som jeden z mála a táto „filozofia“ v zdravotníctve pretrvávala. Pritom, ako hovorí pán Visolajský, benefit nemocníc je omnoho väčší, ako prezrádzajú ich náklady a výnosy. Vyliečený občan môže pokračovať v tvorbe hodnôt a aj to je pridaná hodnota kvalitného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotníctvo však nikdy nebolo prioritnou témou. Bývalá ministerka Selfíčková sa už ani netvárila, že niečo robí, a pritom rezort zdravotníctva sa bytostne dotýka nás všetkých. Končíte v ňom vy, vaše deti, rodičia a starí rodičia. Je v záujme nás všetkých, aby sme mali kvalitnú sieť zdravotnej starostlivosti s lekármi, sestrami a iným zdravotníckym personálom, ktorí budú patrične ohodnotení za to, že lopotia v tak náročnej práci plnej nadčasov. Čím viac lekárov a sestier bude v systéme chýbať, tým to budú mať zamestnanci nemocníc a ambulancií horšie a s nimi aj my všetci. Keď nechceme, aby boli primerane ohodnotení, tak si sami pod sebou pílime konár.

SkryťVypnúť reklamu

Systém financovania zdravotníctvaneprimerane nízke mzdy sú dôležitými problémami slovenského zdravotníctva, ale nie sú jedinými. Nemocnice a niektoré polikliniky sú v katastrofálnom stave. Jednak potrebujú moderné vybavenie, ale zároveň aj program skrášlenia. Niektoré nemocnice vyzerajú, ako keby si prešli bombardovaním a ich útroby pripomínajú prostredie z hororových filmov. Takéto prostredie nepomáha liečbe, lebo psychika pacientov potrebuje boost a depresívne prostredie len predlžuje liečbu.

Vyššie som definoval štyri oblasti, ktoré sú jasne viditeľné, a preto je nepochopiteľné, že ich neriešime. Ak však chceme zlepšiť zdravotníctvo z gruntu a urobiť ho efektívnym a porovnateľným so západnými a severskými krajinami, musíme sa zamerať aj na problémy a chyby, ktoré nie sú ľahko badateľné. Na to slúžia dáta a štatistické metódy, ktoré vedia odhaliť problém, ku ktorému bude možné definovať riešenie. Pri výrobe sa používa metóda Six Sigma, a podobné postupy sa dajú aplikovať aj na zdravotníctvo, keďže „vyrába“ vyliečených pacientov a cesta k vyliečeniu pozostáva z procesov, ktoré môžu mať nedostatky. Takto sa dá pozrieť na prevenciu, záchranky, nemocnice, ambulancie, operácie, lieky, rekonvalescenciu, atď. Stačí dať dokopy tím hlavičiek, ktoré robia v štátnej správe. To však bežných politikov ani len nenapadne.

SkryťVypnúť reklamu

Pre mňa je nepochopiteľné, ako môžu ľudia finančne podporovať vyššie spomenutú finančnú skupinu po všetkom, čo sme sa o nej za ostatné roky a hlavne od Gorily dozvedeli. Ja dlhodobo bojkotujem všetky jej služby a tovary, ale väčšinu Slovákov toto nezaujíma. Naďalej podporujú zlo, ktoré postupne rastie a keďže je v oblasti zdravotníctva v konflikte záujmu a betónuje si svoju monopolnú pozíciu, z bežného pacienta sa stáva ich rukojemník. Táto finančná skupina má svojich ľudí tak v koalícii, ako aj v opozícii, a preto nimi môže dnes zatriasť len spotrebiteľ, čiže my všetci.

Dve dekády dozadu som ľudí varoval pred korporáciami, ktoré by dominovali celému segmentu. Pravica vtedy opakovala mantru o konkurencii, ako keby bola konkurencia večná a samotné firmy si ju strážili. Vtedy som prišiel na poučku, ktorá platí univerzálne: „Konkurencia je dočasný stav neschopnosti ovládnutia trhu jednou firmou alebo kartelom.“ Korporácie neľúbia konkurenciu a snažia sa svojich konkurentov zničiť, alebo sa s nimi spojiť proti spotrebiteľom. Tu vie pomôcť len kvalitná štátna regulácia, ktorá vie vytvoriť slobodný trh, ako sa to udialo vo vyspelejších krajinách EÚ, a keď krajina dopustí vznik molocha, musí zatiahnuť ručnú brzdu a rozbiť jeho dominantné postavenie.

Vladimír Olej

Vladimír Olej

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  2 597x

Demokrat, energetik, ktorý sa rozhodol zostať na Slovensku a spolupodieľať sa na jeho rozvoji (životná chyba, haha). Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu