Zber a využitie mäty a skorocelu.

Blíži sa jar a aj preto píšem tento článok o bylinách ako takých, ale aj ich použití v domácnosti. Mätu si môžme dopestovať aj doma v kvetináči kde u skorocelu je to už horšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najlepší čas na zbieranie byliniek je od jari do jesene ešte pred začiatkom zimy, za suchého a teplého počasia, keď sú rastliny na vrchole ich zrelosti, aby mali čo najvyšší obsah účinných látok.

Niektoré sa zbierajú pred kvitnutím, napríklad medovka, púpava, iné na začiatku kvitnutia - mäta či skorocel, ale aj v plnom kvete, napríklad pamajorán, rebríček. Čučoriedky a šípky sa zbierajú až pri dozretí plodov.

Keď nás trápi upchatý nos, kŕče či nafúknuté brucho, chceme potlačiť stres a zbaviť sa napätia mäta pieporná bude našim lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Mäta je jednou z najstarších liečivých byliniek. Jej využitie nie je však len v liečiteľstve, ale aj v kozmetike a kuchyni. Je známych asi 15 druhov mäty, ktoré majú rovnaké alebo podobné účinky na naše telo. 
U nás je najčastejšou mäta vodná, kučeravá, klasnatá alebo práve mäta pieporná, ktorá je najznámejším a najrozšírenejším druhom mäty. Je najčastejšie používaná v podobe čaju, ktorý má krásnu vôňu aj chuť a zároveň má skvelé účinky na náš organizmus

V letných dňoch sa určite hodí osviežujúci nápoj mojito, v ktorom nesmie mäta v žiadnom prípade chýbať. Ďalej sa môže pridávať do múčnikov, pečeného a grilovaného mäsa a rýb, omáčok, zeleniny, ryže, bylinkového masla alebo šalátov, vďaka jej aromatickosti dodáte pokrmom ten správny šmrnc. V neposlednom rade ju nájdeme aj v likéroch, cukríkoch či čokoládových náplniach. Pridaním mätového sirupu do čaju môžete prispieť na liečbu prechladnutia alebo mu dokonca predísť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Skorocel kopijovitý je bylinka stáročie stará a zbiera sa dodnes.

Ak pri letných potulkách natrafíte na skorocel kopijovitý, určite ho neobíďte. Skorocel lieči modriny, vyrážky, kožné zápaly, ale zacelí aj žalúdočné či dvanástnikové vredy.

Pomáha aj pri častých chorobách dýchacích ciest, kašli, zahlienených prieduškách a pľúcach.

Môže sa používať ako čaj, kaša aj ako obklad.

Oľga Matušová

Oľga Matušová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kaderníčka. Bývam v malej dedine na severozápade slovenska. Mám rada turistiku a prácu na záhrade. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu