Ivova Hlavná "šťanica", alebo ako za tri mesiace strápniť vysokoškolský diplom z práva.

Hlavné mesto na revitalizáciu Predstaničného námestia čaká pätnásť  rokov, medzinárodná architektonická súťaž bola vyhlásená v roku 2001. Ostrý predvolebný boj o primátorskú stoličku v roku 2014 v Bratislave sľuboval razantné ukončenie tohto marazmu. Udialo sa však niečo celkom iné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

23.10. 2014, vtedy ešte poslanec mestského zastupiteľstva, JUDr. Ivo Nesrovnal ostro vystúpil na mestskom zastupiteľstve voči nekonečnému príbehu v podobe projektu rekonštrukcie Hlavnej stanice firmou Transprojekt. Držiac v ruke právny posudok o odstúpení od zmluvy a štúdiu realizovateľnosti (nerealizovateľnosti) rekonštrukcie stanice spoločnosťou Transprojekt, kričal hlasno do celého sveta „VYPOVEDAŤ“. Následne vo svojom blogu vysvetlil čo presne by malo mesto s Igorom Ballom a jeho firmou urobiť: „ ... odstúpenie od zmluvy a vypísanie novej medzinárodnej súťaže, pretože už štvrtý mesiac je jasné, že investor termíny nestíha a preto je možné zmluvu vypovedať.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

12.12.2014, už ako novovymenovaný primátor hlavného mesta, no ešte stále JUDr., Ivo Nesrovnal pre slovenské médiá v deň svojho nástupu do úradu o Hlavnej stanici:

„Už ako poslanec som navrhoval, aby sme zmluvu zrušili. Tento návrh predložím novému zastupiteľstvu znova.“

19.3. 2015, takmer presne o 3 mesiace neskôr, už ako primátor hlavného mesta, no ešte stále JUDr., Ivo Nesrovnal po stretnutí s investorom už nič nekričí, len skromne konštatuje: „Teraz je najlepšia stratégia pre mesto počkať, kým zmluva vyprší." Časy sa podľa primátora zmenili, dnes by už vypovedanie zmluvy nebolo v prospech mesta.

Ja viem, právo sa študuje päť rokov, mandát poslanca mestského zastupiteľstva sú štyri roky, no na zmenu právneho názoru stačia zrejme tri mesiace v kresle primátora a jedno stretnutie s developerom.

SkryťVypnúť reklamu

Ale potom sa vôbec netreba čudovať ak sa všetci pýtajú: „Halóóó, čo sa stalo?“ 
 

Kým si náš primátor pripraví správnu odpoveď, my si zatiaľ aspoň prostredníctvom novinových titulkov pripomeňme, čo sa za tých dlhých 15 rokov od vyhlásenia architektonickej súťaže na Hlavnú stanicu s projektom udialo.

November 2006 - Nová Hlavná stanica v Bratislave má zelenú
Investor postaví na Predstaničnom námestí polyfunkčnú zónu za sedem miliárd korún. Podľa informácií spoločnosti by sa malo začať stavať v budúcom roku.

August 2010 - Nová Hlavná stanica v Bratislave: Bude v nej kino aj diskotéka!
Hlavná železničná stanica nebude hanbou Bratislavy. Investor získal územné rozhodnutie na prestavbu Predstaničného námestia, ktoré čakajú veľké zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

August 2011 - Na bratislavskej hlavnej stanici postavia hotel i tunel
Investor megaprojektu za 200 miliónov eur je zatiaľ neznámy. Prestavbu chcú spustiť na budúci rok.

Máj 2012 - Bratislavskú hlavnú stanicu majú búrať o rok
Začiatok stavby avizovali už niekoľkokrát, dnes vraví, že začnú koncom roka, terajšiu plechovú halu hlavnej stanice plánujú búrať budúci rok.

Apríl 2013 - Bratislava: Zmluva o stanici sa nedá vypovedať
Ak by mesto vypovedalo zmluvu, hrozil by mu súd. Bratislava chce od investora záruky, že megaprojekt dostavia.

Máj 2014 - Prestavba hlavnej stanice má x-tý termín. Vraj na jeseň
Rekonštrukcia Hlavnej stanice v Bratislave má už niekoľký termín štartu výstavby, tentoraz na jeseň tohto roka. Avizuje to investor projektu. Získať však ešte musí potrebné povolenia.

SkryťVypnúť reklamu

Október 2014 - Investor Hlavnej stanice zmenil projekt, MHD tam vpustí z Pražskej
Investor chce projekt po novom urobiť v šiestich etapách, v prvých troch plánuje vytvoriť objekty pre mesto.

Október 2014 - Bratislava má mať Hlavnú stanicu, nie Hlavnú šťanicu
Ivo Nesrovnal blog: Ja som si dovolil predložiť tretiu možnosť, a síce odstúpenie zmluvy a vypísanie novej medzinárodnej súťaže, pretože už štvrtý mesiac je jasné, že investor termíny nestíha a preto je možné zmluvu vypovedať.

Marec 2015 - Bratislava zmluvu k prestavbe hlavnej stanice nevypovie
Investor má pri stanici do konca roka 2016 vybudovať infraštruktúru, cesty a križovatky i podzemnú električkovú trať. Mesto tvrdí, že zatiaľ nemá ani potrebné stavebné povolenia.

A tak sa teda ešte raz pýtam takto verejne nakoľko na rokovaní mestského zastupiteľstva sa mi odpovede nedostalo. Čo sa za tie tri mesiace pán primátor stalo? 

Oliver Kríž

Oliver Kríž

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Petržalčan, poslanec mestského zastupiteľstva hl. mesta Bratislava, zakladateľ o.z. Mladá Petržalka a predseda hnutia Mladá Bratislava Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu