V Petržalke pribudli nové polopodzemné kontajnery

Polopodzemné kontajnery tvoria bežnú súčasť koloritu moderných, environmentálne uvedomelých mestských sídiel v celej západnej Európe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Preto som spolu s priateľmi z tímu Mladá Bratislava vyvinul iniciatívu, aby spoločnosť OLO začala skúšobne budovať moderné, polopodzemné kontajnery na území hlavného mesta. O pilotný projekt prejavilo záujem až 23 správcovských spoločností z celej Bratislavy. Spoločnosť OLO posudzovala viaceré kritériá: majetkovo-právne vysporiadanie, dostupnosť pre zvozovú techniku, dispozičné riešenie miesta ale aj hustotu inžinierskych sietí. Napokon došlo k výberu 4 bratislavských lokalít: ulice Žižkova (v Starom meste), Družicová (Ružinov), Stavbárska (Vrakuňa) a tiež Budatínska 17 (Petržalka). Veľmi sa teším, že sa podarilo jedno takéto stanovisko umiestniť práve v našej mestskej časti a verím, že ho ľudia budú využívať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhody moderných nádob na komunálny odpad, spočívajú najmä v ich estetickejšom a hygienickejšom riešení. Na rozdiel od bežných kontajnerov, sú tieto ekologickejšie, keďže ich konštrukcia a hĺbka bráni ich opätovnému vyberaniu a znečisťovaniu okolia. Zapustenie kontajnerov pod zem tiež bráni prístupu zvierat a hmyzu. Navyše, výhodou takéhoto zberu odpadu je aj minimalizovanie zápachu a znižovanie emisií.

Zberné vrece je umiestnené v hĺbke cca 1,5 metra a vyprázdňuje sa zo spodnej časti zberového vreca. Vhadzovací otvor tak ostáva čistý a manipulácia s kontajnerom pri vývoze je jednoduchá a hygienická. Výhodou je tiež omnoho väčšiu kapacita, pričom jeden takýto kontajner s objemom 5 m3, vie nahradiť 6 kusov bežných kontajnerov s objemom 1100 litrov. Polopodzmený kontajner na sklo má objem 3 m3. Ak sa tento nový systém osvedčí a obyvatelia s ním budú spokojní, vynasnažím sa presadiť viac polopodzemných kontajnerov pre celú Petržalku.

Oliver Kríž

Oliver Kríž

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Petržalčan, poslanec mestského zastupiteľstva hl. mesta Bratislava, zakladateľ o.z. Mladá Petržalka a predseda hnutia Mladá Bratislava Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu