Začnime s Budapešťou.
Na nábreží Dunaja sa nachádza napríklad pamätník obetí druhej svetovej vojny. Pamätník nesie meno Shoes – Topánky. Maďarskí Židia boli nútení si pred očami svojich blízkych vyzuť topánky, potom boli strelení a posotení do vody.
Nachádzajú sa tu tiež oddychové zóny s lavičkami a krásnym výhľadom na rieku, či bronzové sochy, pri ktorých sa radi odfotia nielen turisti.
Na oddychovú zónu premenil povodie rieky Spréva aj Berlín.


Čo sa týka Viedne, tá je originálna, ako vždy. Nič to, že Viedeň nemá pláž, má ale plážový bar na promenáde Dunaja v oblasti Leopoldstadt

Ďalšie rakúske mesto Linz postavilo na brehu Dunaja krásny hotel, ktorý je k dispozícii nielen tým, ktorí potrebujú načerpať sily pri obchodnej ceste. Reštaurácia hotela ARCOTEL Nike Linz ponúka krásny výhľad na tok Dunaja, či už si dáte raňajky v reštaurácii alebo posedíte na terase a užijete si pokojný letný večer.

Toto by som si tiež vedel v Bratislave predstaviť. Viem, že tých podnikov je tam už požehnane, ale keď ste sa niekedy prešli večer po promenáde, isto sa vám stalo - ako aj mne - že ste si nemali kam s priateľmi sadnúť. Tá promenáda má čosi do seba. Netreba len stále sedieť dnu a sledovať telku z gauča. Zaslúžime si takú promenádu, aby sme si mohli vyjsť v akúkoľvek ročnú dobu a kochať sa výhľadom na vlny Dunaja a prírodu rastúcu po povodí, mne osobne stačí aj pohľad na druhý breh Dunaja a stromy, ktoré sú sfarbené jeseňou.
Druhá možnosť je, že pokračovanie promenády nebude zastavané nejakými podnikmi. Zoberme si príklad z nemeckého mesta Ulm. Promenáda je prispôsobená na aktívne trávenie voľného času či len nevinné leňošenie v tráve, prípadne štúdium na deke s piknikovým košom. Tiež nie zlá predstava.

A čo taký Paríž?
Veď posúďte sami, ako si skultúrnili koryto rieky Seina..

Lepší pohľad na nábrežie Seiny je tu http://goo.gl/tbeCHI
A napríklad v takom Lisabone na promenáde popri rieke Tagus (Tejo) sú umiestnené repliky lietadiel, na ktorých dvaja portugalskí dobrodruhovia ako prví preleteli južný Atlantik. Znova, množstvo lavičiek a pekne upravené okolie, niekoľko stánkov s coffe-to-go alebo niečím malým na zahryznutie. Nachádza sa tam tiež mapa sveta, na dlažbe blízko Belémskej veže, ktorá obsahuje aj kompas.

V Novom Sade v Srbsku poňali nábrežie Dunaja zaujímavo. Promenáda popri brehu nesie názov Štrand. Časť bola upravená na pláž, na inom mieste je vybudovaných niekoľko multifunkčných ihrísk, mini-golf, lezecká stena. Počas leta sa tu organizujú koncerty a zábavy, minulý rok sa dokonca na volejbalových ihriskách konal Európsky šampionát v plážovom volejbale.
--
A čo by sme si teda MY priali mať na promenáde Dunaja v Bratislave? Ja osobne by som privítal konštrukcie na workout alebo rovno ihrisko, aké vídame na mnohých plážach či promenádach počas dovoleniek alebo výletov. Zaujímavý je aj labyrint, aký majú už v spomínanom Paríži.

Stavím sa o čo len chcete, že pokračovanie promenády popri Dunaji bude upravené aj pre bežcov či cyklistov. A predstavte si, že sa po odbehaných kilometroch ochladíte v takejto "chladiacej hmle". Lákavá predstava.

Tak a čo Vaše názory?